A hirta az Eophorbia növénycsalád egyik gyógynövény jellegű tagja. Rengeteg Euphorbia terem a világon a különböző kontinenseken és sokuk tartalmaz gyógyító hatóanyagot, de mellette mérgező anyagot is, aminek következtében nagyon kevés Euphorbia gyógynövény. Az Euphorbia hirta csak a trópusokon terem. Nagy meleget és sok esőt igényel. Nem mérgező, nincsenek mellékhatásai, sok gyógyító hatóanyagot tartalmaz, ő egy trópusi GYÓGYNÖVÉNY.
Az Euphorbia hirtának bőséges hatóanyag tartalmával magyarázható gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, görcsoldó, antibakteriális, antivirális, gyomor- és bélpanaszokat gyógyító, enyhe vízhajtó és légúti betegséget enyhítő hatása.
A növény levele felhasználható borogatásra vagy tejnedve bedörzsölésre:
Sebek, száraz repedezett bőrfelület, rovarcsípések, bőrfelületi növekvő, gyakran melanomás kidülemkedések, pattanások, herpesz, aranyér és gombás fertőzések kezelésére is hatékonyan alkalmazható. Szem kötőhártya gyulladás esetén a szemhéj külső felületét kenik be a növény tejnedvével.
Fájdalomcsillapító hatás: A trópusi lakos a fájó ízületeit, égési sebeit, fájó , repedezett talpát, bőrét, a növény leveleivel borogatja, belső szervi fájdalmait a növény forrázatával kúrálja. A fájdalomcsillapító és görcsoldó hatást Tudományos kutatási eredményeivel bizonyítja az Euphorbia hirta fájdalomcsillapító és görcsoldó hatását Prof. Jean Marie Pelt a La Lettre című folyóiratban megjelent cikkében 1974-ben.
Antivirális hatás: A népgyógyászat a vírusos herpeszt, övsömört az Euphorbia hirta friss leveleivel borogatja az influenzát és a trópusokon a fertőzéseket a növény forrázatával kúrálja. Igazoló szakirodalom Yeffrey, J.Aresés társai állításuk szerint az Euphorbia Hirta forrázata ajánlott légúti panaszok, asztma, bélműködési zavarok, hányinger, hasmenés ellen. A növény gyógyhatásai antibakteriális, antivirális, és rákellenes.
Gyulladás gátló hatás: Az őslakosok isszák a növény forrázatát, vagy eszik a zöld növényt az ételükbe keverve, ha húgyhólyaggyulladásuk, petefészek gyulladásuk, prosztatagyulladásuk, bélgyulladásuk vagy epehólyag gyulladásuk van. Borogatják begyulladt sebeiket a növény zöld leveleivel, bekenik a rovarcsípéseiket és pattanásaikat a növény eltépett szárának a tejnedvével Tudományos irodalom, ami igazolja az Euphorbia hirta gyulladás gátló hatását pl.: Marie-Claire Lanthers, és társai, Laboratoire Dolisos ,1990.
Antibakteriális hatás: Az afrikai őslakosok a növény forrázatával gyógyítják a gyomorfekélyt, a nemi betegségeket, véres hasmenést, bőrfelületi fertőzéseiket. Az antibakteriális hatást alátámasztó szakirodalom pl. a Fitoterapia nevű tudományos folyóiratban megjelent közlemény, amiben AO AJAO 1984-ben tudományos kísérletek leírásával bizonyítja az Euphorbia hirta antibakteriális hatását.
Az Euphorbia hirta gazdag hatóanyag tartalmával magyarázható a viszonylag nagyszámú gyógyhatása. A népgyógyászat tapasztalta és a tudományos kutatások bizonyították az Euphorbia hirta különböző hatásait.