Jó ha a szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat táplálkozással tudjuk biztosítani, ám ez sokszor nem könnyű feladat. A tápanyaghiányok sajnos számtalan betegség forrásává válhatnak, így fontos tudni, hogy melyek a legszükségesebb vitaminok és ásványi anyagok. Az A-, B-, C-, D-, E-vitaminok, a cink, a kalcium, a magnézium és a vas különösen fontosak az egészségünk megtartása érdekében.
A vízben oldódó vitaminokat (B-, C-vitamin) naponta kell pótolnunk, hisz ezek kiürülnek a szervezetből, míg a zsírban oldódó vitaminok elraktározódnak (A-, D-, E-, K- vitamin).
Fontos vitaminok, ásványi anyagok
A-vitamin
A látásért, a bőrszövetek épségéért, a kórokozók elleni védekezésben való szerepe miatt.
Miben van például: húsfélék, tojás, tejtermékek
B-vitaminok
A B12-vitaminnak
Sejteknek, vérképzéshez, idegrendszer támogatására.
Miben van például: tojás, tengeri halak, olajos magvak, hüvelyesek, tejtermékek
A B2-vitamin
Zsírsavak lebontásához, széndhidrátok anyagcseréjéhez, szövetekhez, nyálkahártyákhoz
Miben van például: zöldségek - pl. spenót, spárga, gyümölcsök - alma, gyömbér
Ha szükséges és a táplálékkal nem tudunk elegendő B-vitamint biztosítani akkor patikákban és drogériákban kapható komplex B-vitamin készítményekkel is kiegészíthetjük az étrendünket.
C-vitamin
Vízben oldódó, immunrendszert-, szív- és érrendszert-, hormonrendszert, csontrendszert-, izmokat és még számtalan folyamatot támogató antioxidáns vitamin.
Miben van például: gyümölcsök-citrusok, zöldségek-pl. káposzta, brokkoli, paprika, paradicsom.
D-vitamin
A D-vitamin immunrendszert, a csontrendszert, a fogakat és az izomrendszert támogatja. Napfény hatására a bőrben képződő vitamin, ám tél végére kiürülhetnek a szervezet raktárai és fontos pótolni is, mert elsődleges szerepe van a kórokozók elleni védekezésben is.
Miben van pédául: belsőségek, tejtermékek, tojás, tengeri halak
E-vitamin
Az E-vitamin, azaz a tokoferoloknak nevezett vegyületek többek közt a sejthártya épségét védik, illetve a vörösvérsejtek képzésében, az izmok és egyéb szövetek kialakításában segédkeznek. Az E-vitamin a szív és érrendszeri betegségek kockázatát csökkenti, valamint meggátolja a béta-karotin és a C-vitamin oxidációját.
Miben van pédául: növényi olajok, húsok, máj, tojás
Kalium
A vérnyomás egyensúlyáért, a szív- és érrendszer egészségéért fontos bevinni.
Miben van például: édesburgonya, burgonya, bab, banán, hal, paradicsom, dinnye, őszibarack, joghurt
Kalcium
A kalcium a csonttömeg felépítéséhez és a fenntartásához, illetve a fogak épségéhez a szervezetnek szüksége van kalciumra.
Miben van például: tejtermékek, hal, bab, mandula, szójabab, spenót, zabpehely
Magnézium
A magnézium szervezet energiatermelésében segít, illetve támogatja az izmok, az érrendszer és a szív megfelelő működését.
Miben van például: sütőtök, spenót, gabonakorpa, bab, szójabab, kesudió, mandula, dió
Vas
A vasnak kiemelkedő szerepe van az oxigén- és széndioxid szállításban, a hemoglobin és a mioglobin szintézisben, a fehérjék képzésében és az enzimek működésében.
Miben van például: hús, hal, tojás, spenót, sóska
Antioxidánsok
A C-, az E-vitaminok, a karotinoidok, a koenzim Q10 és még számos értékes tápanyag a szabadgyökök hatását semlegesítő vegyületek. Ezeknek az anyagoknak az összefoglaló neve az antioxidáns. Ezek a jótékony molekulák semlegesítik az ártalmas vegyületeket, a szabadgyököket a szervezetben, amelyek károsítják a sejteket és súlyos betegségeket okozhatnak bennünk.
Omega-3 zsírsavak
Ezek a zsírsavak nem vitaminok és nem ásványi anyagok, de az elmúlt években egyre többet tudunk az omega-3 zsírsavak fontosságáról. Mérséklik a vér koleszterinszintjét, ezzel csökken az szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. Az idegrendszer és a sejtek felépítésében is szerepük van.
Miben van például: szójaolaj, repceolaj, lenolaj, tojás, hús
Multivitaminok és terhesvitaminok szerepe
A multivitaminok és a terhesvitaminok speciálisan kifejlesztett étrend-kiegészítő készítmények.
A terhesvitaminok éppen azokat a tápanyagokat tartalmazzák, amire a várandósok megnövekedett tápanyagigénye miatt szükség van és amelyek csökkentik bizonyos fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát. A terhesvitaminokkal bevitt fokozott folsav bevitel például jelentősen csökkenti a velőcsőzáródási rendellenességek és a nyitott gerinc kialakulásának kockázatát.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ezek a komplex készítmények nem helyettesítik az egészséges étrendet és könnyen túladagolhatóak, így feltétlenül konzultáljunk szakemberrel mielőtt bármit szedni kezdünk.
A vitaminhiány néhány jellegzetes tünete
- hajhullás
- gyengeség
- fáradékonyság
- száj sarkának kirepedése
- kiütések
- látásromlás
- szemszárazság
- lehangoltság, depresszió
- ingerlékenység
- kar-, láb bizsergés, zsibbadás
- ínyvérzés
- fejfájások
- gyakori fertőzés, megbetegedés
Fontos tudni, hogy a túlzásba vitt mesterséges vitaminbevitel is veszélyessé válhat! Nagyon fontos, hogy szakember tanácsát kövessük mielőtt étrend-kiegészítő szedésébe fognánk!