Kullancs

Miért veszélyes a kullanccsípés?

2023.02.20 17:59
Miért veszélyes a kullanccsípés?

A kellemes kiránduló idő beköszöntével szívesen töltjük szabadidőnket a természetben, ilyenkor sokakat foglalkoztat a kérdés, miért veszélyes a kullancscsípés, kell -e tartani a kullancstól, mit lehet tenni ellene? A kirándulások alkalmával kis potyautast is hazavihetünk, de nem kell azonnal kétségbe esni! Ha tudjuk mit tegyünk és mire figyeljünk a kullancscsípéssel kapcsolatban, sok kellemetlenségtől megóvhatjuk magunkat.

Miért veszélyes a kullancscsípés?

Nem a kullancscsípés veszélyes, hanem a vérszívás során a nyálukkal a szervezetünkbe juttatott baktériumok, fertőzések. Nagyon fontos, ha kullancsot találunk magunkban, minél előbb távolítsuk el! Megelőzésképp védekezzünk megfelelő ruházattal, rovarriasztó, kullancsriasztó termékekkel, védőoltással!

A védőoltás nem tartja távol a kullancsot, de a fertőző agyhártyagyulladás ellen, amit a kullancs terjeszt, védelmet nyújt.

A védőoltás bárkinek ajánlott, de akik sokat tartózkodnak a szabadban, erdőben, nyári táborokban vesznek részt, mindenképpen érdemes megfontolni! Az első oltást télen, kora tavasszal adják be, rá egy hónapra a másodikat, ami után már kialakul a védettség.

Hol és mikor vagyunk veszélyben a kullancsoktól?

A kullancsok kora tavasztól késő őszig lesben állhatnak, sőt az enyhe teleken egy téli kirándulás során is találkozhatunk velük. A gondos odafigyelés, zárt ruházat és kullancsriasztó sprayk használata ellenére is bőrünkbe akadhat a kis vérszívó. 

Leggyakrabban erdőkben, bokros-fás, sűrű aljnövényzettel rendelkező területeken fordulnak elő. Parkokban, családi házak kertjeiben, magas fűvel benőtt telkeken szintén megbújhatnak. 

Miért lehet veszélyes a kullancscsípés?

A kullancs által terjesztett betegségek közül a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme kór, amelyikről mindenki hallott már és igyekszik elkerülni.

A vírusos agyvelőgyulladás sokszor tünetmentes, de előfordul, hogy 7-14 napos lappangási időt követően enyhe betegség tünetek (láz, fejfájás, izomfájdalom, étvágytalanság, émelygés, hányinger) jelentkeznek, majd a panaszok pár nap múlva megszűnnek. 

Minden ötödik fertőzöttnél viszont ezt a szakaszt egy második betegség szakasz is követi, ami lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával jár (láz, erős fejfájás, nyak merevsége, hányás, tudatzavar, izombénulás). Ez a csípés utáni 3-4. héten mutatkozik meg. Ilyenkor kórházi ellátásra van szükség. Ez a betegség védőoltással megelőzhető.

Lyme-kór

Nem minden kullancs fertőzött, így nem minden kullancs csípése okoz tüneteket. Természetesen mindenképpen mutassa meg háziorvosának, ha a kullancscsípés fáj, de ez 1-2 napon belül legtöbbször enyhül, hideg borogatással, nyugtató krémek használatával.

Ha a kullancscsípés utáni órákban gyorsan terjedő, fájdalmas vagy erősen viszkető folt keletkezik, ami 3 napon belül elmúlik, általában csak egy kis allergiás reakció következménye. 

Rovarcsípés elleni termékeink

 

Jó kérdés, hogyan néz ki a kullancscsípés? Vagy hogyan néz ki a kullancscsípés, ha fertőzött kullanccsal volt dolgunk?

A kullancs eltávolítását követő 3-30 napban fontos, hogy figyeljük meg a bőrünket, mivel az Lyme kórnak, melyet a kullancs terjeszthet, a vándorló bőrpír az egyik lehetséges tünete. 

Kis piros folt alakul ki a csípés helyén, mely a szélek felé terjed, közepe kifehéredik, az elváltozás gyűrű alakú lesz. A testen több helyen is felütheti a fejét.

A Lyme kór megfelelő antibiotikumterápiával jól gyógyítható, tünetek jelentkezése esetén forduljon orvoshoz!