A cukorbetegség gyakorlatilag népbetegségnek számít, rengetegen szenvednek a diabétesz valamelyik típusától. Sajnos ez egy krónikus betegség, ami nem gyógyítható, de kezelhető. Néhány életmódbeli változással teljes életet lehet mellette élni, ehhez azonban fontos, hogy a beteg belássa, hogy az állapotának javulásához ő is kelleni fog. A cukorbetegség kezelését gyakran nehezíti meg, hogy későn ismerik fel, ugyanis sokáig nincsenek tünetei, vagy éppen nem specifikusak.
Mi az a cukorbetegség?
A cukorbetegség vagy diabétesz alatt azt az anyagcserezavart értjük, ami miatt a szervezet nem tudja lebontani a cukrot, ezáltal annak szintje megnő a vérben. Ez az állapot azért veszélyes, mert nagyon sok, akár súlyos szövődménnyel is járhat.
A diabétesznek két fajtája van:
- 1-es típusú cukorbetegség: ez a veleszületett fajta, úgynevezett inzulinfüggő cukorbetegség, aminek a hátterében genetikai okok állnak. A hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, amit így folyamatosan pótolni kell.
- 2-es típusú cukorbetegség: ez szerzett cukorbetegség, itt az inzulintermeléssel nincs gond, de a sejtek rezisztenssé válnak rá.
A cukorbetegség, ahogy már említettük, a szövődményei miatt igazán veszélyes.2
Ilyen szövődmények például:
- látásromlás
- idegi fájdalmak, zsibbadás
- veseproblémák
- keringési problémák
- nem vagy nehezen gyógyuló sebek, fekélyek
- szívinfarktus, embólia
- bénulás
Mi hívhatja fel a figyelmet a cukorbetegségre?
Sajnos előfordul, hogy semmi, azaz nincsenek olyan tünetei a betegnek, amik egyértelműen utalnak a diabétesz jelenlétére. Éppen ezért fontos, hogy 40 éves kor fölött évente eljárjunk szűrésre, illetve akinek van diabéteszes előzmény a családjában, az már korábban is ellenőriztesse rendszeresen a vércukorszintjét.
Nem ritka, hogy sajnos már csak egy-két szövődmény hívja fel a figyelmet arra, hogy talán nincs rendben a vércukorszint. Néhány apróságból azonban sejteni lehet, hogy érdemes vizsgálatokat végezni ebben az irányban.
A cukorbetegség bőrtünetei
Célszerű például időnként alaposan megvizsgálni a bőrünket, ez ugyanis árulkodhat a cukoranyagcsere zavarairól. Ezek jelen lehetnek már a betegség kezdetekor is, sokan azonban hajlamosak elbagatellizálni a problémát, mivel az nem tűnik annyira égetőnek.
Intő jel lehet, ha a sebek, sérülések sokkal lassabban gyógyulnak az átlagosnál, de az is figyelmeztető, ha könnyen felülfertőződnek, azaz egy apró kis sérülésből könnyen lesz nagy, gyulladt, nehezen gyógyuló seb. Szintén gyakran fordul elő cukorbetegeknél mindenféle visszatérő gyulladásos bőrprobléma, úgymint pattanások, nagy, gyulladt gócok a bőrön, vagy akár a körömágyak gyulladása. Nem ritkák a cukorbetegeknél a különböző gombás elváltozások, valamint a viszkető kipirosodott, száraz bőr.
Nyilvánvalóan ezek mindegyikét tapasztalhattuk már magunkon külön-külön, időszakosan. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy diabétesszel küzdünk. Ha azonban egy-két probléma rendszeresen visszatér, vagy éppen krónikus, netalántán egyszerre többet is érzékelünk a felsoroltakból, akkor nem árthat egy vércukorszint ellenőrzés.
Vércukorszintmérők
Cukorbetegség: száraz bőr és viszkető bőr
Száraz viszkető bőrrel is szinte mindannyiunknak volt már dolga, főként a téli időszakban szokott általános jelenség lenni, hogy a hideg kiszárítja a bőrünket. Ez még normálisnak is mondható, de ha a bőrszárazság folyamatos, és a melegebb hónapokban is jelen van, akár rendszeres hidratálás ellenére is, az szintén felhívhatja a figyelmet arra, hogy gondoljunk a cukorbetegségre. Különösen igaz ez akkor, ha korábban nem volt ránk jellemző a bőrszárazság. A folyamatos vércukorszint mérés mellett érdemes lehet használni valamilyen testápoló krémet is.
Mi jó a cukorbetegségre?
Cukorbetegség esetén annak pontos típusát kell először megállapítani, az első kérdés tehát az, hogy 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel állunk szemben. Az 1-es típusú diabétesszel nem fogjuk megúszni a gyógyszerezést, ahogy ugyanis már volt róla szó, ez az inzulinfüggő fajta, azaz életünk végéig pótolni kell majd az inzulint, amit a hasnyálmirigy nem termel kellő mennyiségben.
A kettes típusú cukorbetegség egy bizonyos szintig jól karbantartható a megfelelő életmóddal, ami alatt diétát, valamint rendszeres mozgást értünk. A betegség - súlyosságától függően - kombinálható gyógyszeres kezeléssel, de természetesen ezt már orvosi kompetencia eldönteni.