A hasmenés elleni készítmények a házipatikák kötelező elemei, hiszen bármikor ránk törhet a kellemetlen hasmenés, jó, ha van mihez nyúlni. A hasmenés ellen van, amikor elegendő lehet egy probiotikum szedése, ha csak a felborult bélflóra egyensúly okozza a problémát. Más esetekben bélfertőtlenítő vagy széntartalmú hasmenés elleni szer is szükségessé válhat, ezek javarészt vény nélkül kaphatóak.
Hasmenés ellen
Akkor beszélhetünk hasmenésről, ha valakinek naponta 3-nál többször van széklete és az a megszokottnál hígabb.
A hasmenés hátterében sokféle probléma húzódhat, ha nem múlik 2-3 napon belül vagy egyéb panaszok is jelentkeznek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
A pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás hasmenés ellen az egyik leghatásosabb megoldás, esetleg probiotikummal kiegészítve.
Mi okozza a hasmenést?
Hasmenést okozhatnak bizonyos gyomrot, bélrendszert érintő fertőzések, allergiák, de akár romlott étel fogyasztása is.
A gyulladásos bélbetegségek vagy a daganatos bélelváltozások is okozhatják a hasmenést, ezért, ha nem múlik vagy egyéb tünetek (pl. véres széklet, fájdalmas székletürítés, láz) is megjelennek, nem szabad halogatni a kivizsgálást!
Akik szedtek már antibiotikumot, tudják, hogy az antibiotikumok szedése mellett is előfordulhat hasmenés, mert az antibiotikum károsíthatja a bélflórát.
Ezért ajánlják az orvosok, gyógyszerészek, hogy antibiotikum kúra mellett mindig használjon bélflóra védelmét támogató készítményt is, mint amilyenek a probiotikumok.
Mit tehetünk hasmenés ellen?
Hasmenés ellen a kellemetlen tünetek mellett azért is kell tenni valamit, mert könnyen kiszáradhat a szervezet, felborulhat az ásványi anyagok egyensúlya a szervezetben.
Mindig ki kell deríteni, mi a hasmenés oka! Ezt kell célzottan kezelni!
Ha valakinél étel intolerancia (pl. glutén, tejcukor), az adott összetevőt ki kell hagyni az étrendből!
Amikor egy fertőzés okozza a hasmenést és sikerül kitenyészteni a kórokozót, arra kell gyógyszert kapnia a páciensnek.
Hasmenés kezelése házilag
A hasmenés kezelése házilag a folyadék pótlásra, a nehéz ételek kerülésére és szükség esetén az hasmenés elleni készítmények alkalmazására kell kiterjedjen.
Léteznek olyan speciális, úgynevezett rehidrációs oldatok, melyek lázas, hányásos, hasmenéses betegség esetén biztosítják a szervezet számára a szükséges ásványi sókat, elektrolit sókat.
Ezeket is lehet alkalmazni, feltéve, hogy hányással nem kombinálódik a hasmenés, mert olyankor ez sem marad benn, hiába fogyasztja el a beteg. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy infúzióra lesz szükség.
Hasmenésre tea
Hasmenés esetén nem lehet elégszer hangsúlyozni a folyadék pótlás fontosságát! A bevitt folyadék ilyenkor a legjobb, ha ásványvizet, teát, gyümölcsleveket takar.
Hasmenésre tea: a kamilla, menta, ánizs, feketetea az elsősorban javallott fajták.
Ha valakit idegesség eredetű hasmenés kínoz, a citromfű tea is segíthet a stressz leküzdésében és a folyadék pótlásában.