Kedvezményes ajánlatok
Márka
Termékcsalád
C-vitamin tartalom
D-vitamin tartalom
Hatóanyag
Milyen tünetekre?
Érzékenység
Várandósság, szoptatás
Tulajdonság
Nem
Korosztály
Termékforma

Probiotikum

>

A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, melyekre az egészséges bélflórának szüksége van. Míg a probiotikumok térhódítása előtt csak probiotikus élelmiszerekből, természetes probiotikumokkal juthattunk hozzá ezekhez a hasznos mikroorganizmusokhoz, ma már lehetőségünk van folyékony probiotikumot, probiotikum kapszulát, probiotikum tablettát, probiotikum port bejuttatni a szervezetbe, ezzel segítve a bélflóra helyreállítását, az emésztőrendszer egyensúlyát, az immunrendszer működését.

Tovább olvasom

 

Mi a probiotikum?

 

Sokat halljuk, de vajon pontosan tudjuk, hogy mi a probiotikum?

probiotikumok a bél mikroflórájának olyan, jótékony hatású mikroorganizmusai, melyek segítenek megőrizni és helyreállítani bélflóra egészségét, ezáltal az immunrendszer normál működéséhez is nélkülözhetetlenek.

Léteznek pre és probiotikumok, és bár egyetlen betűben térnek el, mégis teljesen más funkciójuk van a szervezetben. A prebiotikumok lényegében emészthetetlen növényi rostok, ugyanakkor hasznos tápanyagot szolgáltatnak a probiotikumoknak, tehát mégiscsak fontos, hogy ilyet is fogyasszunk! Az alma héja is tartalmaz prebiotikumot, ezért jó, ha hámozatlanul fogyasztjuk!

 

Milyen probiotikumok vannak?

 A sérült bélflóra regenerálására szolgáló probiotikumokból széles választék áll rendelkezésre.

Némelyek többféle hatóanyagot, vagyis baktériumot tartalmaznak, míg mások csak egyfélét. A hatóanyag alatt itt azokat a mikroorganizmusokat kell érteni, amik az adott probiotikumot alkotják: a baktériumokat, illetve az élesztőgombákat.

Hatóanyaguk alapján vannak a baktérium-alapú, és az élesztőgomba-alapú probiotikumok.

Aki laktózérzékeny, figyeljen rá, hogy a választott probiotikum laktózmentes probiotikum legyen! Némelyik gyártó terméke glutén-, tejfehérje-, laktóz és mesterséges adalékoktól mentes probiotikum.

 

Probiotikum forrásai

Sokféle jótékony baktériumhoz juthatunk az erjesztett ételekből, így kiváló probiotikum forrás lehet a savanyúkáposzta, kovászos uborka. Az érlelt sajtok vagy a kefir is élőflórás probiotikumként segítheti az immunrendszer erősítését.

Élőflórás probiotikumok a joghurtok, kefirek, sajtok, de számos olyan patikai étrendkiegészítő probiotikumot is vásárolhatunk, melyek több, élőflóratörzset is tartalmaznak komplexen.

 

Probiotikumok az immunrendszer erősítésében

 

Az emberi szervezetben jótékony bacilusok milliárdjai látják el funkciójukat. A lactobacillusok főként a vékonybélben, a bifidobaktériumok elsősorban a vastagbélben közvetlenül és anyagcseréjük révén is akadályozzák a kórokozók és a gombák túlzott elszaporodását és közben stimulálják az immunrendszert.

Ezek a segítő baktériumok sérülékenyek és csökkenésük az immunválasz hatékonyságának gyengülését is eredményezi.

 

Miért fontos az immunrendszer erősítése?

A mai, modern életvitel, a helytelen és rendszertelen, sokszor egészségtelen táplálkozás, a tartósítószeres élelmiszerek, a szervezetbe kerülő gyógyszerek és kemikáliák folyamatosan pusztítják a hasznos baktériumokat. Aki figyel arra, hogy probiotikus ételeket fogyasszon rendszeresen, vagy immunerősítő probiotikumot alkalmaz, sokat tesz a szervezet egyensúlyáért a védekezőképesség erősítéséért.

Egy fertőzéses betegség, hányás, hasmenés vagy akár egy stresszes időszak beavatkozhat a bélflóra egyensúlyi állapotába, felborítva azt. Ilyenkor a probiotikum szedése mindig javasolt, akárcsak egy antibiotikum utáni probiotikum kúra!

 

  Probiotikumok hatása az immunrendszerre

A probiotikumok az immunrendszer működését több ponton képesek befolyásolni.  A nem specifikus és specifikus védekező rendszer működésére egyaránt kedvező hatást tudnak gyakorolni.

A bélrendszerben a megfelelő számban jelen lévő jótékony mikroorganizmusok képesek megakadályozni a kórokozók megtelepedését, mégpedig úgy, hogy a bélhámsejtek receptoraihoz kötődve leszorítják a kórokozókat, hogy azok ne tudjanak megtapadni, valamint a tápanyagok felhasználása révén gátolják a növekedésüket.

 

Bélflóra szerepe az immunrendszerben

Az immunrendszer több, mint 70 %-a a belekben található, ezért egyáltalán nem mindegy, a bélflóra milyen állapotban van, hogyan funkcionál. Ha a bélflóra felborul például egy emésztőrendszeri probléma hatására vagy antibiotikum szedés miatt, szükségessé válik a helyreállítása.

Kutatások alátámasztották, hogy a külsőleg bevitt probiotikumok ugyanúgy képesek hasznosulni, működni, mintha a szervezet sajátjai lennének.

 

Probiotikumok hatása a bélflórára

probiotikumok az egészséges bélflóra nélkülözhetetlen részei. A bélflóra és az immunrendszer között pedig szoros összefüggés áll fenn, sok-sok folyamat kölcsönhatásával.

probiotikumok szükségesek a bélflóra egyensúlyának fenntartásához, a vitaminok, tápanyagok felszívódását is elősegítik a bélfalon át.

 

Probiotikumok szedése

A probiotikus ételeket érdemes tudatosan beépíteni az étrendbe, például minden nap fogyasztható 1-1 kefir vagy probiotikus joghurtital. Főételek mellé fogyaszthatunk heti 1-2 alkalommal savanyú káposztát, ha szeretjük.

Arra a kérdésre, hogy mikor kell probiotikumot szedni, a szakemberek szerint akkor, ha valamilyen fertőzés, probléma miatt sérült a bélflóra vagy antibiotikumot kell szednünk. Ilyenkor 1-2 hétig javasolt a szedésük.

A legjobb probiotikum számunkra mindig függ az egyéni helyzettől, alapbetegségtől, a probiotikum szedés okától. Míg a legjobb probiotikum bélgyulladásra egy olyan készítmény, ami tartalmaz Escherichia coli Nissle-t, addig a legjobb probiotikum hasmenésre biztosan tartalmaz Lactobacillus törzset és Saccharomyces boulardii-t. Az egyes törzsek más-más problémákra kifejtett hatásokban lehetnek erősebbek.

Probiotikum reflux ellen is hatékony lehet, hiszen a savtúltengés és sav visszaáramlás miatt az emésztőrendszer egy része károsodhat. Aki refluxra probiotikumot szed, érdemes többféle törzset tartalmazó késztíményt választani és amelyik prebiotikumot is tartalmaz!

 

Probiotikum étkezés előtt vagy után?

A probiotikum szedés időpontjának betartása fontos tényező lehet annak érdekében, hogy a probiotikum legjobban kifejthesse hatását. A kérdés, hogy a probiotikum étkezés előtt vagy után ajánlott?

Szakemberek javaslata szerint a probiotikum bevétele étkezés előtt vagy étkezés közben javasolt bő folyadékbevitel mellett.

 

Antibiotikum után probiotikum

Antibiotikum szedésekor kezelőorvosunk szinte mindig javasolja a probiotikum szedését is. Antibiotikum után probiotikum szedése még legalább 7-10 napig javasolt, és fontos, hogy a gyógyszer és a probiotikum bevétele között legalább 3 óra teljen el!

A legjobb probiotikum antibiotikum mellé, amelyik többféle törzset tartalmaz és rezisztens az antibiotikummal szemben!

 

Hogyan építsük be az étrendünkbe?

 

Probiotikus ételek

A probiotikumok kellő mennyiségben probiotikus ételek fogyasztásával is bejuttatható. Probiotikus ételek például a joghurtok, a savanyú káposzta, a lágy sajtok, kefir. Ezekből minden nap ajánlott fogyasztani, de természetesen a probiotikumok étrendkiegészítő készítmények alkalmazásával is bevihetőek.

 

Probiotikumok étrend-kiegészítőként 

Probiotikum étrendkiegészítőként is alkalmazható, sőt antibiotikum kúra mellé például kimondottan fontos! Betegségekből történő felépülés, lábadozás időszakában, emésztési gondok esetén vagy az immunrendszer erősítéséhez a probiotikumok szedése sokat segíthet.

Létezik probiotikum felnőtteknek és probiotikum gyerekeknek is, míg a felnőtteknek akár kapszula formájában, a kicsiknek elsősorban csepp vagy por formában előnyös.

Létezik sokféle probiotikum gyerekeknek is, akik számára a bevétel egyszerűsége miatt a probiotikum por vagy probiotikum szuszpenzió, probiotikum folyadék ajánlott. A nagyobbak persze gond nélkül be tudnak már venni probiotikum kapszulát is.

Probiotikum babáknak szükségessé válhat a bélflóra helyreállításának céljából probiotikum kúraként. Ilyenkor a gyermekorvos általában 7-14 napig javasolja a probiotikum alkalmazását. A probiotikum babáknak egészséges csecsemőknél nem veszélyes, de mindig a kezelőorvos tanácsára kezdje alkalmazni!

Léteznek ma már olyan probiotikumok, melyek női probiotikumként ismertek. Ezek olyan törzseket tartalmaznak, melyek az intim egészséget és a bélflóra egészségét egyaránt tudják támogatni. Nőknél gyakori, hogy valami miatt az intim területek egészségének egyensúlya felborul, és ilyenkor a helyreálításban segítségül hívhatóak a női probiotikumok is.

Nehéz lenne a top 10 probiotikumot úgy felsorolni, hogy ne legyen mögötte reklámcél. Nagyon sok, nagyon jó minőségű probiotikum elérhető, a lényeg, hogy egyéni céljainak megfelelően válasszon és kérjen tanácsot kezelőorvosától az Önnek legjobb probiotikum kiválasztásához!



Tovább