Gyógyítás otthon

Sebkezelés otthon – így segítheti a sebgyógyulást

2022.09.09 11:33
Sebkezelés otthon – így segítheti a sebgyógyulást

Bármennyire is igyekszünk óvatosnak lenni a mindennapokban, kisebb sérülések így is rendszeresen kialakulnak. Nagyon könnyű egy pillanat alatt megvágni magunkat, nekiütközni valaminek, esetleg elesni, amitől könnyebben megsérülhetünk. Szerencsére azonban ezek a sérülések egyszerűen kezelhetők otthon is, és rövid idő alatt begyógyulnak. Különösen akkor, ha tudjuk, hogyan kezeljük őket helyesen.

A sebgyógyulás fázisai

A sebgyógyulás folyamatát három fázisra szoktuk elkülöníteni:

  • Tisztulás: ekkor a sebbe fehérvérsejtek jutnak a fertőzésekkel szembeni védekezés céljából, valamint azért, hogy tisztítsák a sebet.
  • Újraépülés: ebben a fázisban a szervezet felépíti az új szöveteket, belülről kifelé haladva. A sebet kell, és amennyire lehet, tartsa nedvesen!
  • Regeneráció: a seb bezáródik, a bőr működése szinte teljes.

A helyes sebkezelés menete

A helyes sebkezelés elengedhetetlen ahhoz, hogy a lehető leggyorsabban és problémamentesen gyógyuljanak a sérülések – még akkor is, ha kisebbek.

  • Csak tiszta kézzel szabad nyúlni a sebhez, hogy ne fertőzzük el saját magunknak, ezért az első lépés a kézmosás.
  • Folyó vízben, szappan használata nélkül mossuk ki magát a sebet is. Ha vannak benne szennyeződések, amennyire csak tudjuk, távolítsuk el őket!
  • Jó, ha használ valamilyen fertőtlenítő sprayt vagy oldatot, hogy megelőzze a fertőzéseket.
  • Lazán, óvatosan kötözze a sebet, ha szükséges, olyan anyaggal, ami nem fog beleragadni.
  • Ragtapasz vagy a sebtapasz ragadós része magához a sebhez ne érjen, csak az ép bőrhöz körülötte!
  • Naponta fertőtlenítse, kötözze át a sebet, amíg be nem záródik!

Termékek sebekre

 

A sebkezelés eszközei

A helyes sebkezelésnek az is része, hogy a megfelelő eszközöket használja. Különböző méretű sebtapaszokat célszerű beszerezni, hogy minden sebméretre legyen megfelelő. Égési sérülésekre a hűsítő tapasz lehet a legjobb megoldás, kötözéshez pedig a kötszer tesz jó szolgálatot.

Kellenek továbbá fertőtlenítő készítmények. Mindegy, hogy spray vagy oldat, használja azt, ami Önnek kényelmesebb, vagy már bevált korábban.

Hány nap alatt gyógyul be egy seb?

A sebgyógyulás lehet gyors, de tarthat nagyon sokáig is. Ez függ egyrészt a sérülés súlyosságától, kiterjedésétől, mélységétől, másrészt az elhelyezkedésétől, harmadrészt pedig az ápolás módjától. Vannak sebek, amik különösebb ápolás nélkül is pár nap alatt gyógyulnak, másokra azonban oda kell figyelni.

Nem mindegy az sem, hogy az érintett ember általános állapota milyen, illetve hány éves. A gyerekek nagyon gyorsan gyógyulnak, az idősek kevésbé, és például cukorbetegség esetén is nehezített terep a sebgyógyulás.

Lehetséges-e a sebgyógyulás gyorsítása?

A sebgyógyulásért azzal teheti a legtöbbet, ha nedvesen és tisztán tartja, a megfelelő készítményekkel fertőtleníti. A legnagyobb hátráltató tényező a gyulladás, felülfertőződés – ha ezeket elkerüli, már megtette, amit lehet, ezért fontos, hogy vigyázzon a sebére!