Prosztata
A prosztata vagy más néven dülmirigy a férfiak húgycsöve körüli nagyobb diónyi méretű mirigyes szerv.
Ez fogja körül a húgyvezetéket és kivezető csöve a húgycsőbe nyílik. Tejszerű váladékot termelnek a mirigyei, melyet a prosztata présel ki ejakuláció közben. Gyulladásos megbetegedése bármely életkorban előfordulhat, megnagyobbodása elsősorban az 50 év feletti férfiaknál jellemző.
A prosztata problémák kezelésére számos vény nélküli, főként gyógynövényes készítmény is kipróbálható, de semmiképp ne kerülje meg az orvosi vizsgálatot! A szakorvos tudja eldönteni, hogy egy jóindulatú megnagyobbodásról van csupán szó vagy valami komolyabbról.
Szükség szerint vényköteles gyógyszert is felírhat, esetleg műtét is szóba jöhet a kezelendő problémától függően.
Prosztata megnagyobbodás
A prosztata megnagyobbodása okai nem egyértelműek a tudomány állása szerint, de hormonális hatások közrejátszanak benne. A tesztoszteron és az életkor előrehaladtával fokozódó ösztrogén mennyiség hatással van a dülmirigyre. Jellemző a háttérben a családi halmozódás, a genetikai eredet jelentősége is.
A dülmirigy megnagyobbodás tünetei lehetnek a vizeletindulás nehézségei, esetleg vizelet elakadása, alhasi fájdalom, a húgycső és/vagy húgyhólyag gyulladása.
Prosztata gyulladás tünetei
A prosztata gyulladás tünetei szerte ágazóak lehetnek és nem mindig mindegyik jelentkezik.
- fájdalom a herékben vagy a gáttájékon
- merevedés közbeni fájdalom
- fájdalmas hímvessző
- fájdalom székletürítésnél
Mitől lehet prosztata gyulladást kapni?
Minden szenvedő alany kíváncsi, mitől lehet prosztatagyulladást kapni? A prostatitisz egyik oka lehet baktérium okozta fertőzés. Ez akár a húgyutakról vagy az ivarszerv más területeiről is átterjedhet. Ha akut formában jelentkezik a gyulladás, mielőbb orvosi ellátást igényel, antibiotikumos kezelést. Előfordulhat magas láz, hidegrázás, fátyolos vizelet.
Abban az esetben, ha a kezelés nem megfelelő, esetleg nem tartott elég ideig, visszatérő, krónikus prosztatagyulladás is megnehezítheti a mindennapokat.
Akinek nem bakteriális prosztata gyulladása van, az orvosi kezelés sokszor csak enyhíti a panaszokat, de nem szünteti meg teljesen.
Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek sokszor válnak szükségessé, de a gyógynövény tartalmú készítmények is kifejthetik pozitív hatásukat hosszabb távon.
Prosztata gyógyszer
A bakteriális prosztata gyulladásra általában antibiotikumot ír a kezelőorvos, a nem bakteriálisra olyan hatóanyagokat, melyek ellazítják a prosztatán belüli izmokat, ezáltal csökkentik a tüneteket.
A prosztata kezelése házilag is sokféle étrendkiegészítő készítménnyel, gyógyteával kiegészíthető.
A tökmagolaj tartalmú tabletták jótékony hatással vannak a férfiak húgy- és ivarszerveire, de a kisvirágú füzike, csalán vagy szabalpálma kivonatot tartalmazó kapszulák, rágótabletták is pozitív eredményt hozhatnak a panaszos férfiak számára.