Mit tehetünk a gyakori puffadás ellen?
A haspuffadás nem egy ritka probléma: vannak emberek, akik gyakorlatilag folyamatosan szenvednek tőle. Bár nem tekintjük súlyos tünetnek, jelentősen tudja rontani a mindennapokban az életminőséget, ugyanis nagyon kellemetlen hatásai vannak.
A túlzott mértékű és/vagy gyakran előkerülő haspuffadás azonban közel sem normális, ezért, ha rendszeresen szenvedünk ettől, mindenképpen ki kell vizsgáltatni a puffadás okait!
Gyakori puffadás ellen életmódbeli és táplálkozást érintő változtatásokat is be kell vezetni! A rendszeres testmozgás, a megfelelő rostbevitel, az ideális napi folyadékbevitel mind-mind fontos szerepet játszanak az emésztőrendszer egészségének megőrzésében. A károsodott bélflóra helyreállítása probiotikumok szedésével tovább támogatható.
Puffadás okai – Mi okozhat haspuffadást?
A puffadás okai több tényezőre vezethetőek vissza. Puffadás esetén a gyomor-bél traktus gázzal lesz tele. Sok esetben az étkezés során nyelt levegő és az emésztés során felszabaduló gázok együttesen idézik elő a puffadást.
Hormonális zavarok, stresszes időszakok, fertőzéses betegségek, egészségtelen táplálkozás és életmód egyaránt hozzájárulhatnak, hogy puffadás tüneteivel kell szembenéznünk!
A legjellemzőbb okok
A haspuffadásnak számos oka lehet, banális apróságoktól kezdve egészen a súlyosabb kórképekig. Az okok megtalálása azért is fontos, mert bizonyos esetekben ez egyben a megoldást is jelentheti. Sajnos azonban nincs könnyű dolgunk, ugyanis elég széles a lehetséges okok listája. A haspuffadás nem jelent betegséget, többnyire valamilyen háttérben zajló folyamat jele. Az azonban, hogy ez a folyamat pontosan micsoda, eltérő lehet.
A haspuffadás okai leggyakrabban:
- Puffasztó ételekfogyasztása: a legkézenfekvőbb, és egyben leggyakoribb oka a haspuffadásnak az, hogy az érintett olyan ételt evett, amiknek sajnos van ilyen hatásuk. A legismertebb ezek közül a bab, a borsó, illetve egyéb hüvelyesek.
- Ételintolerancia: szintén nem ritka, hogy valamilyen ételcsoporttal szembeni érzékenység áll a gyakori puffadás mögött. A laktózérzékenység és a cöliákia is jár hasonló tünetekkel. Amennyiben sokszor tapasztaljuk a puffadást, és ezt össze is tudjuk kötni bizonyos ételek fogyasztásával, érdemes ételintolerancia vizsgálatot végeztetni! A megoldást ilyen esetekben a diétás étrend szokta jelenteni.
- Fertőzések: az emésztőrendszert érintő különböző bakteriális és vírusos fertőzések is okozhatják a panaszokat, habár ezek általában néhány nap, vagy legfeljebb egy-két hét alatt rendeződnek. Ilyen vírus például a calici, ami rendszerint a puffadás mellett hasmenéssel is jár, de hányás is előfordulhat.
- A beleket érintő komolyabb betegségek: ezek lehetnek krónikus betegségek, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), vagy a colitis ulcerosa, de lehet akár hasnyálmirigy elégtelenség vagy daganatos megbetegedés is. Ezek miatt fontos, hogy az állandó vagy rendszeresen visszatérő puffadással mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Puffadás tünetei
Általánosságban elmondható, hogy a puffadás tünetei közé tartoznak:
- feszítő érzés has tájékon
- erőteljes szelesedés, gyakori szellentés
- fokozott böfögés
- teltségérzet
- alhasi fájdalom, görcsök
Hogyan szüntethetjük meg a puffadás kellemetlen tüneteit?
A haspuffadás apróságnak tűnhet, de nagyon kellemetlen: folyamatos feszítés, rosszabb esetben fájdalom, ráadásul a belek ilyenkor gázosak, ami folyamatos szélgörcsöket jelent.
Éppen ezért, az érintettek igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy minél hamarabb megszabaduljanak tőle. Amennyiben a haspuffadás gyakori, de semmi egyértelmű oka nincs, a tüneti kezelésre szokás helyezni a hangsúlyt.
Népszerűek puffadás ellen a szimetikon tartalmú készítmények, melyek felbontják a gázbuborékokat, így segítik a puffadás tüneteit mérsékelni. Előnyük továbbá, hogy vény nélküli puffadás elleni készítménynek minősülnek és már 6 éves kortól alkalmazhatóak.
Állandó puffadás ellen
Állandó puffadás ellen ne lépjünk fel házilag, először is ki kell vizsgáltatni, mi a puffadás kiváltó oka! Amennyiben nincs szervi eltérés, életmódváltoztatással, étrendi módosításokkal, puffadás elleni teákkal, vény nélküli puffadás elleni készítményekkel sokat tehetünk az állandó puffadás ellen mi magunk is!
Puffadás elleni természetes megoldások
Mi jó puffadás ellen? – Hasznos otthoni praktikák
Mielőtt igyekszünk megtalálni a legjobb puffadás elleni gyógyszert, érdemes néhány dologra jobban figyelni a mindennapokban, és az is lehet, hogy nem is fog kelleni puffadásra gyógyszer!
- megfelelő folyadékbevitel
- rendszeres mozgás és/vagy egy kiadós séta naponta
- rostok beépítése a táplálkozásba
- megfelelő mennyiségű friss zöldség és gyümölcs fogyasztása
- emésztést segítő tea fogyasztása minden nap
- felborult bélflóra esetén probiotikum szedése a bélflóra egyensúlyáért
- kerüljük a szénsavas italokat és a nehéz ételeket!
Arra, hogy kinek mi jó puffadás ellen, egyénfüggő, hiszen a puffadás oka is eltérő lehet. Legtöbb esetben ugyanakkor az egészségtelen táplálkozás, a kiegyensúlyozatlan életmód nagyban hozzájárul a hasi puffadáshoz
Hormonális puffadás ellen nemcsak menopauza időszakában kell hatékony megoldás, sok hölgynél minden hónapban egy premenstruációs tünet a hasi puffadás.
Akár inzulinrezisztencia vagy pajzsmirigy betegség is okozhat „hormonális puffadást”. Ilyenkor mindenképpen kivizsgálás szükséges, mert előfordul, hogy a puffadás ellen és a hormonháztartás egyensúlya érdekében gyógyszeres kezelés válik szükségessé.
Puffadás elleni teák
Mivel a folyamatos gyógyszerszedés nem megoldás, sokan igyekeznek a gyógynövények felé fordulni, ha valamilyen problémájuk van. A haspuffadásnál sincs ez másképp: vannak például teák, amik kimondottan támogatják a megfelelő emésztést, ezáltal pedig csökkentik a puffadást is.
Hatékonynak tartják ebben a küzdelemben a köményt, valamint az édesköményt – olyannyira, hogy édeskömény teát még hasfájós babáknak is szoktak adni. Hatásos lehet ugyanakkor a citromfű és a borsmenta is, mert segítik az emésztést, emellett oldják a görcsöket is.
A puffadás elleni teák között a szélhajtó teák, emésztést segítő teák is megtalálhatóak, melyek javarészt borsmentát, édesköményt, kamillát tartalmaznak az emésztés támogatására, a gázképződés csökkentésére.
Puffadás elleni készítmények vény nélkül
Természetesen vannak egyéb, puffadás elleni készítmények is. Ezek többnyire vény nélkül kapható szerek, és arra szolgálnak, hogy a gázok mennyiségét csökkentsék a belekben, ezzel enyhítve azt a kellemetlen, feszítő érzést.
Sokan vannak, akik rendszeresen fogyasztják ezeket, mások megelőző jelleggel veszik be, amikor tudják, hogy éppen olyan ételt ettek, ami után hajlamosak puffadni.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a puffadás elleni készítmények semmiképpen sem tekinthetők rendszeres megoldásnak. Mindig járjunk utána orvosi segítséggel, hogy mi a rendszeres puffadás oka!
Habár elérhető több puffadás elleni gyógyszer vény nélkül, több héten át tartó rendszeres alkalmazásuk mégsem javasolt! Fel kell tárni a puffadás okait és nem csak a puffadás tüneteit kezelni!
A vény nélküli puffadás elleni készítmények gyorsan és hatékonyan segíthetnek a haspuffadás ellen. A szimetikon hatóanyagú puffadás elleni gyógyszer vény nélkül a legtöbb ember számára jól tolerálható, nem okoz mellékhatást és gyermekek számára is biztonságos lehet.