Mi a puffadás?
A puffadás során fokozott gázképződés történik a testben. A gyomorban zajló folyamatok során szén-dioxid keletkezik, a vékonybélben is zajlanak erjedési folyamatok. A vastagbél baktériumai is termelnek bélgázokat.
Mikor erőteljesebb gázképződés történik, megjelennek a puffadás tünetei, a hasi görcsök, hasfeszülés, felfúvódás.
Haspuffadás okai
A puffadás okai szerte ágazóak lehetnek. A haspuffadás okai leggyakrabban:
- renyhe bélmozgás
- kevés rost fogyasztása
- allergia
- emésztőrendszeri érzékenység
- nehéz ételek fogyasztása
- emésztőrendszeri betegségek
- gyógyszerek mellékhatása
- stressz, idegesség
- rendszertelen táplálkozás
- fokozott levegőnyelés
- szén-dioxid felszabadulás
- hormonális zavarok
- bélflóra felborult egyensúlya
Puffadás tünetei
A puffadás tünetei között a puffadt, kemény has, a szélgörcs, a fokozott gázképződés, a gyomor teltségérzet, feszülő has, előre domborodó has, bélgörcs a leggyakoribb jelenségek.
Amennyiben a puffadás mellett az alábbi tünetek is jelentkeznek, mielőbb keresse fel háziorvosát!
- hasmenés
- erős hasfájás
- asszimetrikus has elődomborodás
- székrekedés vagy gyakori székletürítés
- véres széklet
- széklet színének megváltozása
- fogyás
- étvágytalanság
- hányinger
Mi jó puffadás ellen?
Haspuffadás ellen kerülni kell a szénsavas italokat, a túl sós ételeket és a magas szénhidráttartalmú ételeket!
A puffadás tünetei puffadás elleni teákkal, puffadás elleni gyógyszerekkel (vény nélküli!) általában hatékonyan enyhíthetők.
A gyomor teltségérzet okai között általában emésztési zavarok vagy nehéz étel fogyasztása szerepel. Ilyenkor emésztést segítő enzimek vagy emésztést segítő teakeverék sokat segíthet a panaszok mérséklésében.
Az állandó puffadás ezzel szemben további vizsgálatokat igényel, hiszen a háttérben valamilyen alapbetegség vagy allergia, étel intolerancia is meghúzódhat. A puffadás okainak megszüntetésével várható csak, hogy a puffadás tünetei elkerüljenek bennünket.
Az evés után puffadás szélgörcs formájában is megjelenhet, ilyenkor erősen gyanakodni kell valamilyen puffadást okozó ételre, mint kiváltó okra! Ezeket az ételeket érdemes kerülni, és arra is figyeljünk, hogy ne együnk túl gyorsan és alaposan rágjuk meg az ételt!
Gázképződésre hajlamosíthat a bab, borsó, hagyma, brokkoli, karfiol, kelbimbó, karalábé fogyasztása.
Puffadás ellen a bélflóra egyensúlyának helyreállítása is fontos szerepet játszik, probiotikumok, probiotikus joghurtok fogyasztása is javasolt.
Amennyiben az életmódváltás és a táplálkozási szokások megváltozása ellenére sem múlik el a puffadás, vagy Ön már 45 évnél idősebb, gyakrabban fordulhat elő valamilyen betegség a nem múló puffadás hátterében. Ebben az esetben szintén indokolt a belgyógyászati kivizsgálás.