Mi az a cukorbetegség?
A cukorbetegség vagy diabétesz egy anyagcserezavar, amelynek az eredménye, hogy a szervezet nem tudja lebontani a cukrot, ezáltal annak szintje megnő a vérben.
A diabétesznek két fajtája van:
- 1-es típusú cukorbetegség: ez a veleszületett fajta, genetikai okok miatt alakul ki, többnyire azért, mert a hasnyálmirigy eleve nem termel elegendő inzulint. A betegeknek ezért folyamatos inzulinpótlásra van szükségük.
- 2-es típusú cukorbetegség: ez a szerzett cukorbetegség, melynek során van ugyan elegendő inzulin, de a sejtek ellenállóvá válnak vele szemben, rezisztencia alakul ki. Itt életmódváltással, illetve esetleg a megfelelő gyógyszerek alkalmazásával teljesen visszaszorítható a betegség, de ha nem tartja be a beteg az előírásokat, visszatér a probléma.
A cukorbetegség azért veszélyes, mert számos szövődménnyel járhat, amik súlyos problémákat okozhatnak a mindennapokban, sőt, akár halálos kimenetelűek is lehetnek, ha elhanyagolják, nem kezelik őket.
Ilyen szövődmények például:
- szemtünetek: a látás gyorsan és drasztikusan romolhat
- idegi fájdalmak, zsibbadás érzés megjelenése
- a vese működésének zavarai
- az erek beszűkülése, ezzel a keringés romlása
- nehezen gyógyuló, vagy egyáltalán nem gyógyuló sebek, fekélyek
- szívinfarktus, embólia
- bénulásos problémák
Sajnos nem ritka, hogy a cukorbetegség jelenlétére is már a szövődmények megjelenése hívja fel a figyelmet – márpedig ekkorra a betegség fennáll már egy ideje, méghozzá kezeletlenül.
Mivel a cukorbetegség tünetei nem specifikusak, nagyon nehéz észrevenni, hogy ez húzódik a háttérben. Éppen ezért fontos a szűrés: akinek volt a családjában diabéteszes, az már egész fiatalon járhat évente ellenőrzésre. 40-45 éves kortól azonban mindenkinek rendszeresen ellenőriztetni kellene a cukrát, hogy idejében kiderüljön, ha nincs rendben!
Hogyan lehet a cukorbetegséget kezelni?
A cukorbetegség kezelésének sikere legalább annyira múlik a beteg együttműködésén, mint az orvos szakértelmén. Amellett ugyanis, hogy indokolt esetben gyógyszeres terápia is alkalmazandó, az életmódváltásnak is nagyon fontos szerepe van a gyógyulásban. Az étrendre való odafigyelés például alapvető fontosságú minden esetben.
1-es típusú cukorbetegség étrend
1-es típusú diabétesz esetén a diéta alapja az, hogy nagyjából egyenletesen kell tartani a vércukorszintet, azaz el kell kerülni a hirtelen kiugrásokat, majd gyors lezuhanásokat – ez okoz ugyanis általában rosszulléteket.
Meg kell ismerkedni az ételek glikémiás indexével, a gyors és lassú felszívódású szénhidrátokkal, és össze kell állítani a napi étkezést úgy, hogy se túl kevés, se túl sok szénhidrátot ne fogyasszunk, egyenletes legyen a vércukorszint, és lehetőség szerint leginkább lassan felszívódó szénhidrátokból vigyük be a napi mennyiséget. És persze tudni kell azt is, hogy mihez mennyi inzulinra van szükség. Így be lehet állítani a megfelelő vércukorszintet.
2-es típusú cukorbetegség étrend
Bár a 2-es típusú cukorbetegség legtöbbször nem inzulinfüggő, az étrendnek ugyanilyen fontos szerepe van. A lényeg itt is ugyanaz: lassan felszívódó szénhidrátok, egyenletes vércukorszint tartása. Ha jól sikerül tartani az étrendet, és mellé legalább napi háromszor sportolunk is, akkor könnyen elképzelhető, hogy akár ennyi is elég a normális vércukorszinthez. Ha mégsem, akkor itt is van lehetőség gyógyszeres kiegészítésre – ami azonban nem jelenti azt, hogy gyógyszer mellett nem kell figyelni az életmódra!
Étrendkiegészítők cukorbetegeknek
A diabéteszben szenvedők hatékonyan meg tudják támogatni az étkezésüket nekik való étrendkiegészítőkkel, amik segítenek abban, hogy hosszabb távon megőrizzék az egészségüket és szinten tarthassák a betegségüket.
Vannak ugyanis olyan tápanyagok, amelyekről tudjuk, hogy jótékony hatással lehetnek a vércukorszintre, ilyen például a króm vagy a fahéjkéreg. Amennyiben cukorbetegséggel élünk, érdemes lehet ezekkel tenni egy próbát – de fontos, hogy a kezelőorvossal egyeztessünk, mielőtt bármit is elkezdünk szedni!