Kedvezményes ajánlatok
Márka
Milyen tünetekre?
Korosztály
Termékforma
Kiszerelés mérete
Nem

Székrekedés

 

Székrekedés elleni készítményekkel hatékonyan enyhíthetőek a székrekedés tünetei, de mindig igyekezzünk a székrekedés okait orvosolni elsősorban! A székrekedés a modern népesség akár 15-20%-át is érintheti, a mozgásszegény életmód, a rostszegény táplálkozás, a stressz pedig csak tovább rontanak a helyzeten. A szorulás az életminőségre is negatívan hat, ráadásul a székrekedés kezelése azért is fontos, mert további betegségek forrása lehet. Tovább olvasom

Mi a székrekedés?

 

Székrekedés akkor áll fenn, ha a székelések száma kevesebb, mint heti 3 és/vagy erőlködni kell székelésnél, ha kemény a széklet, a páciens azt érzi, nem ürült ki a bél teljesen. A székrekedés vagy szorulás a széklet gyakoriságának vagy mennyiségének csökkenésével jár, nehéz, erőltetett székletürítés jellemzi.

 

Szorulás során, székrekedés során a széklet kemény, száraz, a székelés fájdalmas. Mindezek mellé hasi fájdalom puffadás is társulhat, sőt a nehéz székletürítés aranyerek megjelenését is eredményezheti. A kemény széklet lazítása ezért rendkívül fontos, ezzel tudjuk a székletürítést elősegíteni, az erőlködést elkerülni, a végbél sérüléseit megelőzni.


Székrekedés okai

 

A szorulás okai sokfélék. Van, akinél csak átmenetileg jelentkezik, például kevesebb folyadékot fogyasztott vagy rostszegényen táplálkozott. Másoknál krónikus székrekedés áll fenn, valamilyen alapbetegség vagy helytelen életmód következményeként.

 

A székrekedés okai leggyakrabban:

helytelen életmód

táplálkozási szokások

alacsony folyadékbevitel

ülő munka

mozgásszegény életmód

gyógyszer mellékhatás

egyes betegségek

bélelzáródás

stresszes munkakör, életkörülmények

terhesség, időskor

tartós fekvéssel járó betegségek

idegrendszeri rendellenességek

 

Székrekedés tünetei

 

fájdalmas székletürítés

székletürítés elmaradása, ritkulása

száraz, kemény, darabos, bogyószerű sötétes színű széklet megjelenése

hasfájás, puffadás

teltségérzet

rossz közérzet

étvágytalanság

hányinger, kellemetlen lehelet

 

Mi jó székrekedés ellen?

 

Székrekedés ellen alkalmanként felléphetünk hashajtó tabletta, glicerines kúp, hashajtó kúp vagy miniklizma alkalmazásával, de a legjobb tudatos odafigyeléssel tenni azért, hogy a székrekedést elkerülhessük!

A kiegyensúlyozott rostdús táplálkozás, bőséges folyadékfogyasztás, a mindennapos testmozgás segíthetnek, hogy székrekedés ellen természetes módon lépjünk fel.

 

A székrekedés tünetei, szorulás tünetei az alábbiak lehetnek:
 

fájdalmas székletürítés

székletürítés elmaradása, ritkulása

száraz, kemény, darabos, bogyószerű sötétes színű széklet megjelenése

hasfájás, puffadás

teltségérzet

rossz közérzet

étvágytalanság

hányinger, kellemetlen lehelet


Székrekedés kezelése

 

A székrekedés kezelése során azonnali hashajtásra kényszerülhetünk. Sokakban felmerül a kérdés, hány napig normális, ha nincs széklet? Szakemberek szerint 3 egymást követő napon történő széklet elmaradása esetén érdemes a székrekedést kezelni, székletlazító készítményt alkalmazni!

Ha 5-7 napig nincs széklet és a bélgázok sem jelentkeznek, komolyabb probléma állhat a háttérben, például egy bélelzáródás. Minden esetben orvosi vizsgálat szükséges!

Hashajtónak nevezzük azokat a készítményeket, melyek a széklet mennyiségét növelik, puhábbá, lazábbá teszik azt, gyorsítják a bélmozgást vagy kiváltják a székelési ingert.  Ezek hozzászokáshoz vezethetnek, tehát elsősorban alkalmi „bevetésre” javasoltak.

A hashajtó gyógyszerek szájon át adagolhatóak, míg a glicerines kúpok, miniklizmák a végbélben, helyileg fejtik ki hatásukat.

Azonnali orvoshoz fordulást igényel, ha a székrekedés új elemként jelenik meg a mindennapokban, miközben addig semmilyen panasz nem volt tapasztalható a székelési szokásokban, és nem történt semmilyen változás az életvitelben, étrendben, környezeti hatásokban. Szintén mielőbb fel kell keresni ez szakrendelést, ha a székrekedéssel párhuzamosan jelentős testsúlycsökkenés, étvágytalanság, véres széklet, émelygés, láz, sárgaság, hasi fájdalmak, hascsikarás, teltségérzet, haspuffadás jelenik meg, mivel ezek a kísérő tünetek akár súlyos megbetegedésre is utalhatnak.

Tovább