Emésztési zavarok jelei
Az emésztési problémák szerte ágazóak lehetnek, de az alábbi tüneteket általában valamilyen emésztési zavarnak tulajdonítjuk:
- teltségérzet (már kevés evést követően)
- puffadás
- étvágytalanság
- savas böfögés
- hányinger
- szúró-, nyomó hasi fájdalom
- vizelési inger
- gyomorfájdalom
- gyomorégés
- nyelési zavar
- hasi diszkomfort érzés
- hasmenés vagy székrekedés
- zsíros széklet
- kimerültség
- fogyás
A fenti tünetek szervi, illetve funkcionális zavart is jelezhetnek és stressz hatására fokozódhatnak.
Ha ezek a tünetek néhány napnál tovább fennállnak orvoshoz kell fordulni, mert súlyos szervi problémák is állhatnak a háttérben!
Gyakori emésztési problémák
Az emésztési zavarok, emésztőrendszeri betegségek, az egészséges emésztés egyensúlyának felborulása leggyakrabban az alábbi panaszokban nyilvánulnak meg:
- hányinger, hányás
- hasmenés
- puffadás
- hasi görcs
- túlzott savtermelés, reflux
- székrekedés
- gyomor fájdalom, hasi fájdalom
Gyakori emésztési panaszok és kezelési módszereik
Hányinger okai
A hányinger és a hányás a szervezetünk védekező reakciója külső ingerekre (pl.: kórokozókra, ételekre, szagokra, ízekre).
Krónikus, vagy visszatérő hányinger alakulhat ki például táplálékintolerancia, IBD, vagy hormonális változások esetén. Hányingerünk azonban nem csupán emésztési zavar miatt lehet, hanem akár a vese, vagy a szív rendellenességei is előidézhetik, sőt akár agyi elváltozások is.
Akut tünetek csillapítására bevehetünk hányáscsillapítót, hányinger elleni készítményt, ám nem múló hányinger esetén forduljunk feltétlenül orvoshoz!
Hasmenés okai és kezelése
Vírusos vagy bakteriális fertőzés, ételallergia, gyulladásos bélbetegség, vagy egyszerű gyomorrontás is okozhat hasmenést. Egészen kicsi babáknál egy enyhe nátha vagy a fogzás is lazább széklethez, hasmenéshez vezethet. Antibiotikum kúra is kiválthat hasmenést, hiszen a gyógyszer az egészséges bélbaktériumokat is pusztítja. Ezért antibiotikum kúra mellé mindig javasolt bélflóra javító, probiotikum!
Akut hasmenés esetén a legfontosabb a folyadékpótlás és az állapotnak megfelelő kímélő étrend követése. Súlyos hasmenés esetén a gyógyszertárakban kapható elektrolitoldatok segíthetnek az elvesztett ásványi sók pótlásában.
A bélflóra egyensúlyának visszaállításáért érdemes probiotikus ételeket fogyasztani, vagy probiotikum kúrát folytatni. Ha a hasmenés 1-2 napnál tovább tart, vagy kiszáradás veszélye fenyeget feltétlenül forduljunk orvoshoz! Csak akkor kezdjünk hasfogó készítményeket szedni, ha ezt a szakember javasolja!
Reflux tünetei
A reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amely egy égő érzés a gyomorból kiindulva, amely a mellkasban és a torokban és érezhető lehet. A gyomorégést kísérheti émelygés, puffadás, rekedtség, torokfájás, köhögés, nyelési nehézség, kellemetlen lehelet, véres széklet, míg hosszú távon pedig bekövetkezhet a fogak károsodása, valamint a nyelőcső és a gyomor gyulladása, károsodása.
A refluxot az étrend megváltoztatásával és gasztroenterológus szakorvos által javasolt reflux gyógyszerrel lehet kezelni.
Savlekötő gyógyszerek
A savlekötők refluxos tünetek esetén szükségesek. Bizonyos készítmények a megtermelt gyomorsav mennyiségét csökkentik kémiai úton, míg más gyógyszerek magát a gyomorsav termelődését gátolják.
A savlekötők átmeneti megoldásként működhetnek, ám krónikus probléma esetén csakis szakorvosi kivizsgálás és az orvos által javasolt kezelés vezethet a tünetet kiváltó okok gyógyításához.
Puffadás ellen gyógyszer
Amikor túl sok bélgáz gyűlik össze puffadást érzékelünk. E mögött állhat csupán túl sok levegő nyelése, vagy bizonyos ételek, italok fogyasztása is, de lehetséges, hogy komolyabb felszívódási zavarról van szó. Bizonyos bélbaktériumok elszaporodása is vezethet puffadáshoz.
Ebben az esetben is megoldást hozhat a bélflóra pótló probiotikumok szedése. Emellett a patikákban kapható puffadást gátló készítmények is segíthetnek leküzdeni az akut puffadást, de ha a panasz gyakran visszatér forduljunk orvoshoz, hogy megtaláljuk a probléma gyökerét!
Görcsoldó gyógyszer
Emésztési zavarokból eredő hasi görccsel küzdhetünk például fertőzések, gyulladások miatt.
Erőteljes hasi görcsök esetén jó szolgálatot tehetnek a görcsoldó gyógyszerek és egyéb készítmények, míg el nem jutunk a szakorvoshoz, aki tapintásos, vagy/és képalkotó vizsgálatok segítségével fény derít a görcsök okára. Amennyiben a hasi görcs más tünetekkel párosul, például láz, véres széklet, véres hányás, azonnal forduljunk orvoshoz
Székrekedés kezelése
A székrekedés kialakulhat egészséges embereknél is lelki okok, környezetváltozás vagy rossz táplálkozási szokások, mozgásszegény életmód miatt is. Ugyanakkor székrekedés alakulhat ki a bél, vagy az idegrendszer rendellenességei és gyógyszermellékhatások következtében is.
Étrendváltozással (rostos ételek fogyasztásával, sok folyadék fogyasztásával és finomított szénhidrátok fogyasztásának csökkentésével), rendszeres mozgással sokat tehetünk a székrekedés ellen!
A vény nélküli hashajtó készítmények alkalmi jelleggel szedhetők. Folyamatos használatra rostkiegészítő készítmények ajánlottak.
Emésztést segítő gyógynövények, emésztést segítő vitaminok, emésztést segítő teák beépíthetőek a székrekedés kezelését célzó étrendbe! A rostdús táplálkozás mellett a bőséges folyadékfogyasztás sem maradhat el!
Emésztést segítő gyógyszer vény nélkül
Emésztést segítő gyógyszerek vény nélkül is beszerezhetőek, gondoljunk csak a különböző emésztést segítő enzim készítményekre, az emésztést segítő teákra, emésztést segítő cseppekre, emésztést segítő tablettákra.
Az egészséges emésztéshez elengedhetetlen a kiegyensúlyozott táplálkozás, és az esetleges emésztési zavart jelző tünetek kivizsgálása!
Az emésztési zavar kezelése akkor sikeres hosszútávon, ha megvan a probléma pontos forrása. Egy étel intolerancia esetén teljesen mást kell tenni az egészséges emésztésért, mint akinél a bélflóra egyensúlya borult fel, esetleg túlzott savassággal küzd. Az emésztési probléma megoldása mindig egyénre szabott, a kiváltó okoktól függően.
Az emésztést segítő természetes szerek segítik az egészséges emésztés elérését, fenntartását, mert olyan összetevőket, gyógynövény kivonatokat, emésztőenzimeket tartalmazhatnak, melyek támogatólag hatnak az egészséges emésztési folyamatra.
Az emésztés segítő enzimek gyerekeknek és felnőtteknek is léteznek. Felnőtteknél általában a hasnyálmirigy nem megfelelő működése miatt lehet szükség emésztőenzim szedésére, gyermekeknél legtöbbször laktózérzékenység miatt.
Epehólyag műtét esetén sok esetben az epe tárolása nem megfelelő, ez pedig emésztési zavarokhoz vezethet.
Ma már elérhetőek azok az emésztést segítő gyógyszerek epeműtét után, amik segítik a hiányzó epe pótlását, segítik az epeműködést.
Emésztést segítő természetes szerek
Az emésztést segítő természetes szerek összetevői között megtalálhatóak többek között a:
- borsmenta
- édeskömény
- gyömbér
- fahéj
- babér kivonatai.
Emésztést segítő vény nélküli készítmények között a probiotikumok, a vény nélküli emésztést segítő tabletták, gyógynövényes emésztést segítő cseppek, emésztést segítő teák is megtalálhatóak, melyekkel támogatható az egészséges emésztés.
Emésztést segítő ételek
Mi magunk is sokat tehetünk a kiegyensúlyozott, egészséges emésztésért, ha előnyben részesítjük az emésztést segítő ételeket.
A probiotikus joghurtok, kefirek, a chia mag, a zab, a fermentált ételek fogyasztása természetes módon támogatja az emésztőrendszer működését. Persze nem mindegy, milyen emésztési problémával állunk szemben, máshogy kell megközelíteni például egy hasmenéses problémát és egy székrekedéses panaszt.
Emésztést segítő ételek és emésztést segítő természetes szerek fogyasztásával sokat tehetünk a kiegyensúlyozott emésztésért. Fontos ugyanakkor, hogy ismerjük a probléma gyökerét! Nem múló emésztési zavar esetén orvosi kivizsgálás indokolt minden esetben!
Emésztést segítő babáknak és gyerekeknek
A kisbabák, gyermekek is küzdhetnek emésztési zavarokkal. Hasmenés, hányás, bukás, székrekedés az emésztési problémák közül a legjellemzőbbek, amik miatt a szülők a gyermekorvoshoz fordulnak.
A gyermekorvos javasolhat készítményt, ami emésztést segítő babáknak vagy emésztést segítő gyerekeknek, a probléma okától függően!
A különböző probiotikumok, reflux elleni szuszpenziók, emésztést segítő cseppek, puffadás elleni készítmények hatékonyan támogathatják a babák és gyerekek egészséges emésztését. Fontos, hogy ezeket mindig gyermekorvossal egyeztetve használja a meghatározott adagolásban és meghatározott ideig!
Emésztési problémák terhesség alatt
Várandósság alatt a kismama bélműködése lelassul, és a hasizmok, illetve a garat ellazul. Ez az állapot a sav visszafolyását, azaz refluxot és sokszor székrekedést eredményez. Az emésztés serkentése, a lassult bélműködés javítása fontos a terhesség alatt, melyet elsősorban természetes módon, kiegyensúlyozott táplálkozással javasolt elérni!
A kezelőorvos feladata, hogy meghatározza a szükséges kezelési módot. Diéta, rostban gazdag, gyakori kis adagokban való étkezés, és alvás alatt felpolcolt fej biztosan javít a panaszokon.
Bélflóra javítása
A bélflóra sérülékeny, nemcsak betegségek miatt borulhat fel az egyensúlya, de nem megfelelő táplálkozás, antibiotikum kúra vagy akár stresszes élethelyzet miatt is.
A bélflóra javításáért probiotikum kúrával is sokat tehetünk és egészséges, friss, tápanyagdús élelmiszerek fogyasztásával! A folyadékbevitelre is figyelni kell és előnyben részesíteni a probiotikus ételek, italok, fermentált élelmiszerek fogyasztását!