Akciós termékek
Márka
Termékcsalád
D-vitamin tartalom
Hatóanyag
Milyen tünetekre?
Korosztály
Tulajdonság
Ízesítés
Termékforma
Kiszerelés mérete
Érzékenység
Nem
Terhesség, szoptatás

Magnézium



A magnézium az egyike azon ásványi anyagoknak, amely nélkül az idegek, az izmok és számos más enzim hatékony működése lehetetlen lenne. Tovább olvasom

Szükséges a kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly fenntartásához, az ioncseréhez, valamint a C-vitamin hasznosulásához is.

Részt vesz az idegrendszer sejtjeinek működtetésében, a csontok és a fogak felépítésében, az érfalak rugalmasságának biztosításában és javítja a szívizom összehúzó képességét. Jelentős szerepe van továbbá a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében is.

Több fajtája ismert, úgy mint: magnézium-laktát, magnézium-citrát, magnézium-oxid és magnézium-orotát.

A magnézium hiány tünetei

A magnézium hiány leggyakoribb tünetei az izomgörcsök, az ingerlékenység, a gyengeség és a koncentrációképesség zavara, de a hiány sok egyéb betegség kialakulásához is vezethet, úgy mint a magas vérnyomás, csontritkulás, cukorbetegség és depresszió.

A magnézium hiánynak több oka is lehet, ilyen a nem megfelelő táplálkozás, a rendszeres alkoholfogyasztás, a stressz, a szervezet kiemelt igénybevétele, de okozhatják különböző bélbetegségek is.

A magnézium szedése

Elsősorban az olyan zöld színű zöldségek tartalmazzák, mint a spenót és a mángold, de megtalálható olajos magvakban (pl.: mandula, dió), a babban, a borsóban és számos gyümölcsben (pl.: citrom, grépfrút, alma, füge) is.

Bár sokféle növény tartalmazza, azokban a műtrágyázás miatt sajnos egyre kisebb mennyiségben van jelen a talajban, így a növények magnézium tartalma is kisebb a kívánatosnál.

Azon túl, hogy nem jut belőle elég a szervezetünknek, még a magas zsírtartalmú étkezés is csökkenti a felszívódását, ráadásul a főzés sem tesz jót a zöldségek magnézium tartalmának.

Ajánlott tehát különböző étrend kiegészítőkkel pótolni a hiányát, különösen a terhes és szoptató anyáknak, a fogamzásgátló tablettát szedő nőknek, a szeszesitalt gyakran fogyasztóknak és az aktívan sportolóknak.

A napi szükséglete felnőttek számára 300-400 mg, de erős megterhelés, diéta, és sportolás mellett a szervezet akár 500-800 mg-ot is igényelhet.

Fontos tudni, hogy a magnéziumot kalciummal együtt érdemes szedni, valamit azt, hogy leginkább két étkezés között kell bevenni.

Általában néhány hetes kúraként alkalmazzák.

Mi az a magnézium biszglicinát?

A magnézium biszglicinát a legjobban hasznosuló magnézium forma. Sejtszinten hasznosul, ráadásul a glicin maga is erősíti a magnézium élettani tulajdonságait.

Magnézium túladagolás

Bár a szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen a magnézium, vigyázni kell, nem szabad túlzásba esni! Elsősorban a vesebetegségekkel, veseproblémákkal küzdőknél jelentkezhetnek magnézium túladagolási tünetek, melyek:

  • gyengeség
  • hányinger, hányás
  • légzési nehézség
  • alacsony vérnyomás
  • szívritmuszavarok

Magnézium napi adag

A magnézium napi ajánlott mennyisége felnőtteknél 350-500 mg közötti, terápiás céllal 450-700 mg közötti. Nehéz fizikai munkát végzőknek, sportolóknak, kismamáknak, stresszes életmódot élőknek fokozott magnézium bevitelre van szükségük.

Magnézium gyerekeknek

A gyerekek egészséges szellemi és fizikai működéséhez is nélkülözhetetlen a magnézium. A gyerek multivitaminok is tartalmazzák ezt az ásványi anyagot, de célzottan gyermekeknek készült magnézium készítmény is alkalmazható a gyermekorvossal egyeztetve. 

Ha gyermekénél magnéziumhiány áll fenn, étrendjének legyen szerves része a különböző diófélék (dió, mogyoró, mandula), a kakaó, spenót, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, tejtermékek, halak! 

Így táplálkozással is sokat tehet a magnézium pótlásáért!

Tovább