A normál bőr nem egyenlő azzal, hogy nem igényel ápolást, odafigyelést. Erre a bőrtípusra a hidratáltság és a faggyútermelés egyensúlya jellemző. Ritkán fordulnak elő mitesszerek vagy pattanások, esetleg menstruációs ciklus alkalmával jelenik meg 1-1 belőlük. Akinek ilyen a bőre, egyszerűbb a megfelelő kozmetikumok megtalálása, hiszen nem száraz, nem irritált a bőrtípus, legtöbb esetben jól tolerálja a normál bőr ápolását célzó készítményeket.
Normál bőr
A normál bőr jellemzői közé tartozik az egészséges arcszín, a megfelelő vérkeringésnek köszönhetően, a pórusok picik, szabad szemmel nem láthatóak és nincsenek tele faggyúval. Ez a fajta bőrtípus a leginkább áhított, nem igényel különleges kozmetikumokat, a legfontosabb, hogy a megfelelő hidratáltsága biztosított legyen.
Tudományos megfogalmazással a normál bőrt epidermikusnak is mondják. Ragyogó, üde, sima bőrfelszín jellemzi, ráncosodásra is kevésbé hajlamos.
Sajnos a kor előrehaladtával ez a bőrtípus is szárazabbá válhat, illetve gyógyszeres kezelés és külső környezeti ártalmak is befolyásolhatják az egyensúlyának esetleges megbillenését.
Normál bőr jellemzői
A normál bőr jellemzői:
- nem hajlamos az érzékenységre
- megfelelő a vérkeringése
- finom pórusok jellemzik
- selymes, lágy és puha a felszíne
- friss, üde a kinézete, enyhén rózsaszín
- nem jellemzőek a pattanások, mitesszerek
Normál bőr ápolása
Bármennyire is szerencsés adottság, a normál bőr ápolása is odafigyelést igényel. Ha genetikailag ezzel a bőrtípussal rendelkezik valaki, akkor is megtörhetik az egyensúlyt a külső környezeti ártalmak és a helytelen bőrápolás.
Normál bőr ápolásához néhány jótanács:
- Nappalra ajánlott fényvédő használata.
- Ha szeles, hideg időjárás, esetleg klímázás miatt sérül a bőr védőrétege, ajánlott lipidekben gazdag arc/testápolókat használni.
- Ne használjon túl meleg vagy túl hideg vizet mosakodásnál, zuhanyozásnál, mindegyik irritálhat!
- Ne használjon szárító hatású lemosókat, erős alkoholos tonikokat!
- Ne áztassa bőrét addig, míg ráncos lesz! Ez már bőrkárosodás jele.
Kiegyensúlyozott bőr esetén ajánlott ragaszkodni a „biztos hármas ápolás lépéseihez”:
- Megfelelő hidratálás (testápoló, nappali arckrém, éjszakai arckrém alkalmazása)
Hidratáló krém
Hidratáló krémekből sokféle létezik, alapdarabnak számít az otthoni bőrápolásban.
A nívós hidratáló krémek gyakran tartalmaznak:
- vízmegkötő összetevőket: ezek segítik a bőrt a víz megtartásában. Legismertebbek a hialuron, urea, glicerin, aminosavak, sodium PCA, lactic acid.
- olajban oldódó, olajos jellegű összetevőket (emolliensek): ezek a külső rétegben maradva a bőrsejtek között fejtik ki jótékony hatásukat, segítenek megakadályozni, hogy a nedvesség elillanjon a bőrből. Fontos csoportjuknak számítanak a bőrazonos lipidek, ilyenek a ceramidok, zsírsavak vagy növényi olajok, nagyszerűen táplálnak, hidratálnak.
A minőségi hidratáló krém választásánál kerülendők:
- az alkohol
- illatanyagok
- illóolajok
Ha normál bőr ápolása a cél, vásároljon színvonalas, hialuront, glicerint vagy ureát tartalmazó kozmetikumokat, ami alkoholmentes és – lehetőleg- illatmentes is (bár ez utóbbi ízlés kérdése).
Éjszakai krémek
Ha normál bőréhez van egy bevált termékcsalád, testápoló, nappali arckrém, ajánlott annak a márkának az éjszakai krémjét is megvásárolni, hogy a napszaknak megfelelő funkcióját is betölthesse a kozmetikum.
Minden napszakban más-más környezeti hatások érik a bőrt, ráadásul a funkció is eltér. Nappal a bőr védelme és hidratálása az elsődleges szempont, éjszaka pedig a tápanyagok visszajuttatása és a megfelelő regenerálódás biztosítása.
Éjszakai arckrém és nappali arckrém ugyanazon termékcsaládból jó döntés, hiszen hatásmechanizmusuk egymásra épül, a normál bőr ápolása így hatékonyabb lehet!