Ha a lábunkon enyhe szárazságot, bőrkeményedést tapasztalunk nem kell feltétlenül súlyos költségekbe verni magunkat, hisz a rendszeres otthoni ápolással szépen helyrehozhatók a láb problémái.
Ha a lábujjak, a körmök vagy a talp területe fájdalmassá, gyulladtá válik, esetleg kiütés, fertőzés, bütyök jelenik meg, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz, mert ebben az esetben már nem elegendő az otthoni ápolás.
Lábápolás otthon
Ha hetente egyszer időt szakítunk a lábápolás rituáléjára jó eséllyel búcsút mondhatunk a kirepedezett bőrnek, és szívesen viseljük majd a nyitott szandálokat, papucsokat is.
Lábápolás 5 főbb lépése
Lábfürdő, áztatás: bőrpuhítás
A lábfürdő kivitelezése igen egyszerű, hisz elég hozzá egy lavór langyos víz, amely ellepi a lábfejeket. A 15-20 perces áztatás közben nyugodtan végezhetünk más ülő tevékenységet is. A vízbe ízlésünktől függően tehetünk tápláló és hidratáló illóolajat, vagy akár néhány csepp citromot is.
A lábáztatás eredményeképpen a bőrünkről teljes mértékben távozhatnak a szennyeződések, a bőrkeményedések pedig felpuhulhatnak.
Az áztatástól felpuhult bőr tökéletesen alkalmas a radírozásra, illetve a reszelésre, így könnyedén megszabadulhatunk az elhalt hámsejtektől és a megkeményedett, szarurétegtől.
A drogériákban és gyógyszertárakban kapható bőrradírok és hámlasztó pakolások mellett használhatunk házilag elkészíthető bőrradírt.
Kókuszolajat, shea vajat, vagy olíva olajat keverhetünk barna cukorral, vagy – ha erősebb hatásra vágyunk, és a só nem irritálja a bőrünket – tengeri sóval. Az elkészült masszával dörzsöljük át alaposan a lábfejeket és a talpakat, majd tiszta vízzel öblítsük le a keveréket.
A lábujjakon és a sarkakon mutatkozó makacs bőrkeményedéseket lábreszelővel, vagy habkővel távolíthatjuk el.
Pedikűr
A láb bőrének felpuhítása és a felesleges bőr eltávolítása után elvégezhetjük a körömápolást.
Használhatunk körömágy-ápoló és puhító olajat az áztatás után, hogy elkerüljük a körömágy felsértését a körömre nőtt bőr óvatos visszatologatásakor.
Erre a célra használhatunk egyéb természetes olajat is: olívaolajat, kókuszolajat, vagy akár E-vitamin olajat is.
Ezt követően a kívánt formára vághatjuk, reszelhetjük a körmöket.
Hidratálás: pakolás, krémezés
A gyógyszertárakban és drogériákban a lábápoló termékek között találhatunk speciális lábápoló maszkokat, pakolásokat és lábkrémeket, amelyek táplálják, hidratálják a lábunk bőrét.
Testápolót is használhatunk, vagy készíthetünk méhviaszból, mandulaolajból vagy kókuszvajból házi pakolást. Sokan a ricinusolajas pakolásra esküsznek, amely gombaölő hatással is rendelkezik.
Dagadt láb kezelése házilag
A duzzadt, dagadt, ödémás láb nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem számos egészségügyi probléma tünete lehet. Vese-, szív-, májprobléma, gyógyszermellékhatás húzódhatmeg a láb vizesedésének tünete mögött, ezért feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha gyakran tapasztaljuk.
A láb duzzadásának ártalmatlanabb okai is lehetnek: a túl hosszú ideig tartó ülés, a hormonális változás, vagy a túlzásba vitt sófogyasztás átmenetileg vizesedéshez vezethet.
Az enyhe lábdagadásnak jót tehet a láb felpolcolása, illetve ha épp a hosszas mozdulatlanságot jelzi a szervezetünk, akkor a könnyű mozgás segíthet.
Sószegény étkezés és vízhajtó ételek fogyasztásával is csökkenthetjük a láb enyhe vizesedését.
Mindezeken túl az egészséges láb védelmének alapvető eleme a kényelmes, nem túl magas és nem túl lapos, jól szellőző anyagból készült lábbeli viselése.