Mi a hasmenés?
A salakanyagok szervezetből történő kiürülése többek között a székeléssel történik. Amikor az egyensúly felborul, hasmenés alakulhat ki. Hogy mi a hasmenés? Többszöri túl laza vagy vizes széklet ürítése. A hasmenés tünetei legtöbbször 1-3 napon belül elmúlnak, de lehet szó tartós hasmenésről, ami több hétig tart, vagy krónikus hasmenésről, ami folyamatosan fennáll akár több hónapja.
Hasmenés okai
A hasmenés okai között szerepelhetnek:
- emésztőrendszeri vírusok
- nehéz vagy nem friss ételek, ételmérgezés
- ételallergia, ételintolerancia
- bakteriális fertőzések
- egyéb mikroorganizmusok
- egyes gyógyszerek
- felszívódási zavarok
- egyes kezelések következménye (pl. sugárterápia)
- antibiotikum szedése
- gyulladásos bélbetegség
- egyéb okok
A hasmenés tünetei eltérhetnek enyhe hasmenés és súlyosabb hasmenés esetén, az sem mindegy, mi a kiváltó ok. A laza vagy vizes széklet megjelenése mellett a hasmenés tünetei lehetnek még:
- hasi görcsök
- puffadás
- sürgető székletürítési inger
- gyomorpanaszok
- hányinger
Vírusos hasmenés tünetei között a hányinger, hányás, láz vagy hidegrázás is gyakori jelenség. Visszatérő hasmenés okai között valamilyen háttérben megbújó betegség, ételallergia, felszívódási zavar a leggyakoribb.
Komolyabb esetben a vízszerű hasmenés felnőtteknél vagy gyerekeknél is kiszáradáshoz vezethet, előfordulhat, hogy kórházi ellátásra van szükség, infúziós folyadékpótlásra!
Amennyiben három nap után sem múlik el a hasmenés, esetleg a hasmenéshez láz, fogyás, erőteljes fájdalom, hányás, vérzés társul, sürgősen keresse fel kezelőorvosát! Szintén forduljon szakemberhez, ha krónikus hasmenéstől szenvedünk, hiszen ilyenkor pontosan tisztázni kell a háttérben álló betegséget, hogy annak kezelésével a súlyos leromlás elkerülhető legyen!
Hasmenés kezelése
A hasmenés kezelése a kiváltó okoktól függhet. Legtöbb esetben néhány alkalommal történő sürgető székletürítés, laza vagy vizes széklet után magától megszűnik a hasmenés, ilyenkor legtöbbször gyomorrontás, esetleg vírusos hasmenés áll a háttérben.
Nem javasolt „visszafogni” a hasmenést hasfogó tablettákkal, a kórokozók mielőbb távozni tudjanak! Ilyenkor probiotikumok bevétele javasolt, illetve rehidratáló por vagy rehidratáló folyadék fogyasztása diéta mellett.
Mi jó hasmenés ellen?
Hasmenés ellen érdemes a BART diétát követni. Ilyenkor banán, rizs, almaszósz, toaszt kenyér fogyasztása javasolt bőséges folyadékbevitel mellett. Kamilla és borsmenta tea, zöldséglevesek, főtt sós burgonya fogyasztását kell ilyenkor előtérbe helyezni.
Sokféle probiotikum elérhető a patikák polcain. Probiotikum rágótabletták, probiotikum kapszulák, probiotikum tabletták, ampullák. Ezek segítik a bélflóra egyensúlyának visszaállítását.
A hasmenés ellen sokszor elegendő e bélflóra támogatása, diétás étkezés, pihenés és megfelelő folyadékfogyasztás.
Mit igyunk kiszáradás ellen?
A kiszáradás elleni folyadékoknak fontos szerepe van a heveny hasmenés komolyabb szövődményeinek, például a kiszáradásnak az elkerülésében.
A kiszáradás elleni folyadékok általában kiszáradás elleni porok, melyeket vízben kell feloldani. Ezek tartalmazzák azokat az ásványi anyagokat, elektrolit sókat, melyek bejuttatása hasmenés, hányás esetén a szervezetbe rendkívül fontos.