A kezünkkel általában nem sokat foglalkozunk, pedig nemcsak az életkorunkról árulkodik, de a mindennapjainkról és a személyiségünkről is rengeteget mesélhet. A kezünkön nyomot hagy az időjárás, az elmúlt években a járvánnyal járó fokozott higiéniás előírások, a napi tevékenységeink és bizonyos káros szokásaink is, mint például a dohányzás. Mi is sokat tehetünk azért, hogy a kezünk ápolt és fiatalos legyen!
A kezünk állapota - Csípéspróba
Míg az arcbőr ápolása sokak napi rutinját képezi, addig a kezünkről sokan megfeledkezünk. A kezünk van a leginkább kitéve mindenféle erős behatásnak, a hőmérséklet-változásnak, káros UV sugárzásnak, vegyszereknek, fizikai behatásoknak és sérüléseknek. A bőr ezek hatására veszít a rugalmasságából, kiszárad, berepedezik, sérül és felgyorsulnak az öregedési folyamatok is. Csökken a kollagénszint, és folt, hiperpigmentáció alakulhat ki.
Egyszerű módszerrel ellenőrizhetjük a kezünk állapotát. Csípjen bele a kézfej bőrébe, majd gyorsan engedje el! Ha a bőre száraz, rossz állapotban van, másodpercekig is eltarthat, míg a bőr újra kisimul, míg a fiatalos, rugalmas bőr azonnal visszaugrik az eredeti állapotába.
Védelemmel a kézápolásért
Észre sem vesszük, hogy mennyi megpróbáltatásnak tesszük ki a kezünket a nap folyamán. Mosogatás, vagy takarítás közben eszünkbe sem jut, hogy vigyáznunk kellene a kezünkre. De ugyanez a helyzet sokszor kertészkedés vagy barkácsolás közben is. Mivel védjük a kezünket?
Gumikesztyű
A legegyszerűbb módja a kézvédelemnek a gumikesztyű viselete, amellyel mindenféle kémiai- és fizikai behatást kivédhetünk. A kesztyűt ugyanúgy viselhetjük mosogatáshoz, mint portörléshez és főzéshez, vagy éppen vegyszerekkel, vagy forró vízzel végzett tevékenységekhez például. A megfelelő védelem érdekében érdemes behintőporozni a kezet a gumikesztyű felvétele előtt.
Téli kesztyű
Hidegebb időjárás beköszöntével ne feledkezzünk meg a meleg kesztyű viseléséről sem. Figyeljünk rá, hogy a kesztyű ne legyen túl kicsi, hisz az elszorítja az ereket.
Bőrbarát háztartási szerek
Természetes, vegyszermentes mosogató- és takarítószerek használatával csökkenthetjük a bőrirritáció kockázatát is. Mára már hatalmas a választék a bőrbarát termékekből, nem kell attól félnünk, hogy a természetes szerek kevésbé hatékonyabbak lennének.
Kíméletes kézfertőtlenítők és szappanok
A COVID-19 járvány miatt az elmúlt években különösen nagy figyelmet fordítunk a kézfertőtlenítők használatára. Ezek a fertőtlenítők magas alkoholtartalmuk miatt rendkívül erősen szárítják a bőrt és a körmöket is. Érdemes minél természetesebb, bőrbarát termékeket választanunk, amelyek nyugtató hatással vannak a kéz bőrére.
Ilyenek például a körömvirágot, az aloe vera és a kamilla kivonatokat és illóolajokat tartalmazó kézfertőtlenítők.
Ugyanígy ügyeljünk a megnövekedett számú napi kézmosásokhoz használt szappan kiválasztására is.
Fényvédő a kézre is
Ne feledkezzünk meg arról, hogy nemcsak az arcunkat kell védeni a káros sugárzástól, hanem a kezünket is, hisz ott is idejekorán megjelenhetnek a pigmentfoltok és egyéb elváltozások, ha nem teszünk ellene. Használjunk fényvédő termékeket a kezünkre is!
A helyes kézmosás szerepe
Kezet mosni mindenki tud, de hogy mégis hogyan tegyük, arról érdemes pár szót ejteni, hogy ne rongáljuk jószándékúan feleslegesen a kezünket.
Leggyakoribb kézmosási hibák
Káros, szintetikus anyagokat tartalmazó kézmosók használata
Kézszárítás mellőzése
Kézhidratálás, azaz a kézkrémek mellőzése
Termékek kézápolásra
Hogyan és mivel hidratáljunk?
A kézápolás kulcsa a rendszeres külső és belső hidratálás. Minden kézmosás, fürdés és mosogatás után ajánlott a hidratáló kézkrém vagy bőrápoló olaj használata, mert ezzel elkerülhetjük a vízvesztést és a kiszáradást, illetve gondoskodhatunk a kollagén- és a zsírpótlásról is.
Érdemes a természetes, organikus szereket részesíteni előnyben. A növényi olajok, mint az avokádó-, a kókusz-, a mandula- és az olivaolaj természetes forrásai a bőrt tápláló A-, D- és E-vitaminoknak.
Könnyedén helyrehozhatjuk például az érdes, kirepedezett bőrünket egy kis olívaolajos áztatás segítségével. Egy 15-20 perces áztatás a kézmeleg olívaolajban csodákat tehet a bőrünkkel.
A kézkrém igen hasznos összetevője lehet a hialuronsav, a glicerin és a shea vaj is.
Ha időnk engedi akkor remek kézpakolást készíthetünk házilag tojássárgájából, mézből, vagy éppen reszelt burgonyából.
Paraffinos kézápolás
A paraffinolaj szerepéről a bőrápolásban erősen megoszlanak a vélemények. A jótékony növényi olajokkal ellentétben az ásványi olajok (például a paraffinolaj) nem szívódnak fel, nem engedik távozni a méreganyagokat és eltömíthetik a pórusokat, így ez újabb bőrproblémákhoz vezethet az a zsírosabb, pattanásra, mitesszer képződésre hajlamos bőrök esetében.
Ugyanakkor számos bőrgyógyász szakember, szépészeti szakember mégis ajánlja és alkalmazza a paraffinolaj tartalmú termékeket is, mert a bőrön védőréteget képez, nem allergizál, és jól hidratál bizonyos esetekben.
A manikűrösök által végzett paraffinos kézápolás menete általában a következő.
- Bőrradírozás, majd kézöblítés
- Hidratálás, masszázs, krémezés
- Felmelegített paraffin felvitele (3-5 alkalommal belemeríteni a kezeket)
- Melegítő kesztyű felvétele
- 20 perces várakozás után a kesztyű és a paraffin eltávolítása
Belső hidratálás, táplálás
Nem elég kívülről ápolnunk a bőrünket, gondoskodnunk kell a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztásáról és a megfelelő mennyiségű vitamin- és ásványianyag beviteléről is.
A folyadékhiányt jelezheti a kéz szárazsága is, míg a kéz sérülései, repedezettsége és a körmön található elváltozások vitaminhiányra utalhatnak.
Fontos, hogy A-, B12-, C-, D-, E-, H- vitaminokban, kalciumban, folsavban és cinkben gazdag táplálékokat fogyasszunk, vagy ha szükséges szakemberrel való konzultáció után a haj-, bőr- és a köröm egészségét támogató készítményekkel egészítsük ki az étrendünket.
Kéztorna, kézmasszázs
Napi pár perc kéztorna, például csuklóforgatás, ujjhajlítgatás és kézmasszírozás már pozitív hatással van a kézbőr rugalmasságára, ahogy az izmokra és az izületekre is.