Ha a fülfájás enyhítése gyerekeknél téma előjön, az ember gyomra görcsbe rándul. Gyermekünk vigasztalhatatlanul sír, mi pedig úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk. Pedig van néhány bevált praktika, melyekkel a fülfájás enyhítése házilag is lehetséges. Ez az egyik legkellemetlenebb fájdalom, melytől gyermekünk szenvedhet, a fülfájás okai és a tünetek erőssége is különbözőek lehetnek, így a fülfájás kezelése körültekintést igényel.
A fülfájás enyhítésének fontos eleme az otthoni fájdalomcsillapítás, mellyel gyorsan enyhülhet a kínzó fájdalom akár kisebbekről, akár nagyobbakról van szó. Ha az orr is be van dugulva, fontos, hogy folyamatosan fújja a gyermek, vagy porszívózzuk neki, esetleg orr-irrigátorral tartsuk tisztán a járatokat. A tengervizes orrsprayk is hatásosak az orr tisztán tartásának érdekében, ráadásul ezek gyógyszermentesek is.
A fülfájás okai
A fülfájás okai eltérőek, gyerekeknél fontos például az a tény, hogy a fület az orral összekötő fülkürt eleve rövidebb, szűkebb, esetleg lefutása is eltér a felnőttektől. Nátha vagy orrmandula megnagyobbodás miatt könnyen elzáródhat a fülkürt, a középfül pedig nem tud megfelelően szellőzni, elszaporodhatnak a kórokozók. A fülfájás okai általában hallójárat-gyulladás vagy középfülgyulladás.
Fülfájás gyerekeknél
A fülfájás gyerekeknél is gyakori jelenség. Sokszor egy egyszerű megfázás, nátha is okozhat kellemetlen fülfájást a kicsiknél. A gyermekorvosi vizsgálat során a szakember megállapítja, hogy mi áll a fájdalom hátterében és ennek megfelelően rendeli el a terápiát. Szükségessé válhat antibiotikum adása is, de emellett infralámpázás, esetleg melegítés is szóba jöhet, vagy különböző patikai fülcseppek.
A fülfájás kezelése
A fülfájás kezelése lehetőleg orvosi utasítás alapján történjen. Azt, hogy mi jó a fülfájásra, a kezelőorvos dönti el. Előfordul, hogy fülfájást tapasztalunk, de ha ez nem mérséklődik vagy nem múlik el egy napon belül, meg kell mutatni szakembernek. A vizsgálat után és az egyéb tünetek ismeretében felállítja a diagnózist és felírja a szükséges gyógyszert, fülcseppet, fájdalom és/vagy gyulladáscsökkentőket. Fontos, hogy orvosi vizsgálat előtt semmiképpen ne használjunk fülcseppeket a fülbe, hiszen,ha esetleg a dobhártya is érintett, sérült, kárt tehetünk a fülben.
Fülfájásra gyógyszer
Ha a fülfájásra gyógyszer is szükségessé válik, a kezelőorvos dönti el, hogy melyik és milyen dózisban, mennyi ideig alkalmazandó. Felnőttek és gyermekek esetében is fontos a fájdalomcsillapítás, hiszen a lüktető vagy állandó éles fájdalommal nehéz túlélni a napokat. A patikákban vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók többsége nem csupán láz, de fogfájás, fülfájás esetén is hatékonyan bevethetők. Ezek sok esetben ibuprofént vagy paracetamolt tartalmaznak.
Fülcsepp fülfájásra
Fülfájás esetén a fülcseppek, orrcseppek alkalmazása is szükségessé válhat. Az orrcseppek segítenek tisztán tartani az orrjáratokat, mellé az orrfújás vagy orrszívás elengedhetetlen. A fülcseppet általában a kezelőorvos írja elő, az alábbiak szerint ajánlott alkalmazni:
- alapos kézmosás.
- fülcsepp rövid ideig tartó melegítése a kézben, hogy kevésbé legyen kellemetlen a használata
- csavarja le a kupakot, de a nyitott flakon tetejét ne érintse meg a kezével (maradjon steril).
- fejét hajtsa oldalra, a kezelendő fül legyen felül.
- felnőttek és 3 évesnél nagyobbaknál a fül felső részét minimálisan hátrahúzva a fülcsepp a megfelelő helyre juttatható. Kisebbeknél a fül alsó részét kell lefelé és hátra húzni a cseppentéshez.
- a fülcseppet függőlegesen tartva az orvos által előírt mennyiséget kell becseppenteni, de vigyázni, hogy ne érintkezzen a füllel a fiola szája (maradjon steril).
- cseppentés után ne mozogjon és néhány percet várjon, mielőtt a másik fülön is elvégzi a cseppentést – ha szükséges.
- fülcsepp lezárása, elzárása.
Fülfájás enyhítése házilag
Ha házilag enyhítenénk a fülfájást, bevált praktika lehet az infralámpás melegítés, esetleg felmelegített vizespalack vagy sópárna használata. Ezek is támogathatják a gyógyulást és enyhíthetik a tüneteket. Pihenés közben javasolt a fejet kissé megemelni, és nem teljesen vízszintesen feküdni, mert a fülfájás fekvő helyzetben felerősödhet, lüktetővé válhat. A fülfájás enyhítésénél nagyon fontos a szabad orrlégzés biztosítása is, hogy a fülkürt szellőzni tudjon.
A melegítést ne alkalmazza egyszerre 15-20 percnél tovább. A népi gyógyászatban elterjedt kövirózsát addig nem ajánlott használni, míg az orvos nem látta a fület, nem vizsgálta meg. Addig nem tudni, milyen állapotban van a dobhártya, így a különböző hatóanyagok cseppentése sem ajánlott.