Mi okozhat túlzott étvágyat
A test rögtön jelez, amikor energiára, azaz táplálékra van szüksége.
Optimális esetben csak akkor kellene ennünk, ha valóban szükségünk van plusz energiára és üres a gyomrunk néhány órával az előző étkezést követően.
Számos oka lehet annak, amikor az ember szinte folyamatosan sóvárog az étel után.
A kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás, a kimerültség és a stressz is vezethet állandósult éhségérzethez.
Stressz
A gyakori stresszhelyzet vagy az állandósult stressz miatt a szervezet fokozott mértékben termeli a kortizol nevű hormont, ami növekvő étvágyhoz vezethet.
Érzelmi krízishelyzetek (párkapcsolati konfliktus, gyász) vagy túlságosan sok munka, rossz munkahelyi légkör is előidézheti a folyamatos nassolást és az egészségtelen ételek mértéktelen fogyasztását.
Kialvatlanság: kevesebb stressz, több alvás
Nemcsak a stressz, hanem az alváshiány is hormoningadozáshoz és fokozott étvágyhoz vezethet.
Ha keveset alszunk a szervezet megemeli a ghrelin nevű hormon termelését, ami az éhségérzetért felel, ugyanakkor a teltség érzésért felelős leptin szintje alacsonyan marad.
Az alvásigény egyénenként változik, de egy átlagos felnőttnek napi 7-8 óra minőségi alvásra van szüksége a jólléthez.
Sok finomított szénhidrát
A finomított szénhidrátok fogyasztása a vércukor hirtelen megemelkedését, majd gyors visszazuhanását eredményezi.
Hiába eszünk gyakran finomított szénhidrátot, mert a vércukorszint gyors csökkenése miatt nagyon hamar újra éhesek leszünk.
Kevés rost
A magas rosttartalmú táplálékok fokozzák a telítettség érzését, mert lassan ürülnek ki a gyomorból és az alacsony rosttartalmú ételeknél sokkal lassabban is dolgozza őket fel a szervezetünk.
A rostok nemcsak fizikailag okoznak telítettség érzetet, de az étvágycsökkentő hormonok termelésére is befolyással vannak, így ha nem fogyasztunk elég rostot az megnövekedett étvágyhoz, az elhízáshoz vezethet.
Kevés ivás
Ha kevés vizet iszunk gyakran összekeverhetjük a szomjúság és dehidratáltság érzését az éhségével. Emellett a vízivás maga is eltelít és így csökkenti az étvágyat.
Természetesen az alkohol ivása ebben az esetben nem megoldás, mert az alkohol – egyéb káros hatásai mellett – kifejezetten étvágynövelő hatással bír.
Tápanyaghiány
Bizonyos vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék vagy rostok hiánya farkaséhséghez vezethet. A kalcium, a magnézium, a B-vitamin, a cink, a vas és az omega zsírsavak hiánya is megnövekedett étvágyhoz vezethet.
Unalom, külső inger, berögzült szokások
Bizonyos esetekben csak unalomból falatozunk, máskor egy külső inger, például a friss péksütemény illata, vagy egy jó recept csábít minket evésre.
Sokak számára szinte elképzelhetetlen a tévézés, vagy a mozizás nassolás nélkül – a jól bevált pattogatott kukorica, vagy kis csoki mindig belefér, bármennyire is tele a hasunk.
Ugyanez a helyzet akkor, amikor épp csak azért eszünk, mert az étel előttünk van és közben valami, vagy valaki másra figyelünk.
Fogyókúrás termékeink
Mit tehetünk az étvágycsökkentésért
Az étrend megváltoztatásával, természetes étvágycsökkentők beszerzésével könnyebben küzdhetünk meg a finom, ám egészségtelen plusz falatok csábító erejével.
Éhezés mellett lehetetlen hosszútávon önmérsékletet gyakorolni, így a kulcs a megfelelő ételek és italok fogyasztása, valamint a rendszeres étkezés és a szokások megváltoztatása lehet.
Bizonyos gyógynövények, tápanyagok és ételek természetes formájukban, teaként fogyasztva, vagy fogyókúrás étrend-kiegészítők formájában segítik az étvágy kordában tartását.
Étvágycsökkentés gyógynövényekkel
A következő gyógynövények teák , vagy egyéb fogyókúrás étrend-kiegészítők formájában segíthetnek csökkenteni az étvágyat:
- Gyermekláncfű: vízhajtó hatású teát készíthetünk belőle
- Görögszéna: vércukor-szabályozó hatása van és fűszerként jól használható
- Mezei kakukkfű: hosszantartó teltségérzetet ad és ízletes fűszerként használható
- Parlagi ligetszépe: az olaj, vagy kapszula remek antioxidáns és segíti a fogyást is
- Bodza: súlycsökkentő és emésztést segítő hatása van - teaként iható
- Csalán: méregtelenítő, salaktalanító és vízhajtó hatása van - teaként iható
- Csipkebogyó: vércukorszint-szabályozó és vízhajtó hatása van - nyersen fogyasztható, teaként iható, vagy étrend-kiegészítő formában is szedhető
Fehérjebevitel
A megfelelő mennyiségű fehérjebevitel kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott táplálkozás biztosításához.
A magas fehérje tartalmú ételek: a tejtermékek, a húsok, a tojás, az olajos magvak, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása – gyors felszívódású szénhidrátok helyett – csökkenti az éhségérzetet is.
A fehérjék elég energiát adnak, támogatják az izmok fejlődését és a szervezetet a zsírok hasznosítására serkentik.
Rostban gazdag ételek
Az alacsony kalória tartalmú rostok hosszan eltelítenek (lásd fent), emellett pedig salaktalanító hatással rendelkeznek.
Rostban gazdag ételek: zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak
Különösen magas rosttartalma van a zabnak, a kölesnek, a hajdinának, a különféle müzliknek, a zellernek, a céklaféléknek, a paradicsomnak, a káposztának, a fokhagymának, az uborkának, a hüvelyeseknek és a petrezselyemnek is.
Testmozgás
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a mindennapos testmozgás jótékony egészségügyi hatásait. A mozgás nemcsak a fogyást segíti, de boldogsághormonokat is szabadít fel.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a testmozgás megnövekedett étvágyhoz is vezet.
Gondoskodjunk róla, hogy testmozgás után a lassan felszívódó, egészséges ételek legyenek előttünk, így valóban hatékonyabb lesz az életmódváltás és az étvágycsökkentésre (esetleges fogyásra) való törekvésünk.
Csokifogyasztás
A nassolás, az édességek és a csipszek mind felesleges kalóriák, amelyek helyett érdemes gyümölcsöket, zöldségeket és olajos magvakat választani.
Ugyanakkor naponta egy-két kocka magas kakaótartalmú étcsokoládé fogyasztása csillapíthatja a mérhetetlen édesség utáni sóvárgást, kevés kalóriát tartalmaz, és remek rost-, illetve antioxidáns-forrás is egyben.
Fogyókúrás termékeink
Természetes étvágycsökkentők
Ananász
Az ananászban előforduló speciális enzim, a bromelin serkenti a zsírégetést és a fehérjék gyors emésztését.
Az ananász magas rosttartalma teltségérzetet okoz. A gyümölcs segíti a vércukorszint egyensúlyban tartását is.
Chia mag
A chia mag magas fehérjetartalommal és rosttartalommal rendelkezik. A mag eltelíti a gyomrot, salaktalanító hatással rendelkezik, és omega-zsírsavakban is gazdag.
Grapefruit
A grapefruitmag lebontja a zsírokat, és magas folyadékfelvevő-képessége által gyors teltségérzetet okoz.
Fahéj
A fahéj gyorsítja az anyagcserét és a zsírégetést, valamint csökkenti az étvágyat is.
Almapektin
A pektint almából és citrusfélékből vonják ki, amely gyors teltségérzetet okoz és ezáltal csökkenti az étvágyat is.
Útifűmaghéj
Az útifűmaghéj egy emészthetetlen rost, amely méregtelenít, salaktalanít.
Folyadékkal fogyasztva megduzzad, gyorsan eltelíti a gyomrot és segíti a bélrendszer tisztulását.
Zöld tea
A zöld tea napi fogyasztása csökkenti az éhségérzetért felelős, gherlin hormon mennyiségét.
Ördögnyelv
Az ördögnyelvben található rostok a saját súlyuk 300-szorosát is képesek megkötni, így rendkívül gyorsan eltelítik a gyomrot és étvágycsökkentő hatással rendelkeznek.