Terhesség

Milyen tápszert adjak a babának?

2021.12.03 11:30
Milyen tápszert adjak a babának?

A csecsemő legjobb természetes tápláléka az anyatej, ám ha a szoptatás nehézségekbe ütközik, akkor sem kell megriadni vagy bűntudatot érezni. Ma már rendkívül jó minőségű babatápszerek állnak rendelkezésre, melyekből a baba korától és igényeitől függően válogathatunk. Léteznek anyatej-helyettesítő, anyatej-kiegészítő, junior és speciális problémákra kifejlesztett tápszerek is.

Anyatej helyettesítő tápszereink

 

Baj ha nem szoptatok?

A szoptatás témájáról szinte mindenkinek van véleménye. Sokaknak erős lelki megterhelést jelentenek a szoptatással kapcsolatos társadalmi elvárások és számtalan vitafórum témája, hogy mikor, hol, meddig kell szoptatni a kisbabákat.

Azok az édesanyák, akik nem tudnak vagy esetleg nem akarnak szoptatni gyakran súlyos előítéletekkel néznek szembe, pedig a jelenleg kapható tápszereket hosszú évtizedes kutatómunka eredményeképpen alkották meg és minden szempontból igazodnak a baba életkorához, speciális igényeihez.

Nem szabad, hogy a szoptatási nehézségek negatívan befolyásolják az édesanya lelkiállapotát, hiszen van megoldás már a kezdetektől is. Lássuk mik ezek!

Anyatej-helyettesítő tápszerek

6 hónapos kor alatt az anyatej-helyettesítő tápszereket adhatjuk a babánknak.

A csecsemőtápszereknek szigorúan szabályozott az összetétele és az 1-es, valamint HA jelzéssel jelölik őket a gyógyszergyártók. Ezek a tápszerek hosszú láncú telítetlen zsírsavakat tartalmaznak valamint olyan aminosavakat, amelyeket a csecsemő szervezete nem képes előállítani a szükséges mennyiségben.

Az egyes gyógyszergyártók termékei között épp a szigorú szabályozások miatt nincs lényegi különbség, ám mégis előfordul, hogy a baba nem fogadja el az egyik típust, míg a másikat zokszó nélkül megissza. Érdemes türelmesen próbálgatni, hogy a gyermeknek melyik válik be legjobban.

Mennyi egy 1-hetes baba tápszer adagja?

Ahogy a szoptatásról, úgy az igény szerinti etetésről és altatásról is eltérnek a vélemények. A szoptatott kisbabákhoz hasonlóan a tápszert is lehet igény szerint adagolni, hisz egyénfüggő, hogy melyik csecsemőnek mire van szüksége és igénye. Az alábbiakban a nem kötelező jellegű gyermekorvosi és védőnői ajánlásokat mutatjuk.

6 hetes korig a napi ajánlás 150 g tápszer / kg

A napi 150 gramm tápszert kell elosztanunk a napi étkezések számával, hogy megkapjuk az egyszeri szükséges adagot. Egy 4-5 kg-os babát például 6 hetes koráig kb. 3 óránként érdemes megetetni 60-140 ml tápszerrel. Koraszülött babák adagja arányosan csökken az időszakkal, amennyivel hamarabb érkezett a csöppség.

2 hónapos babánál az adag nő 110-170 ml/adag, míg 4-5 hónapos korban ez már 140-220 ml/adagra emelkedik és a két étkezés között eltelt időtartam is nőhet.

Az anyatej-helyettesítő tápszer legfontosabb összetevői: az anyatej összetételére hasonlító prebiotikus rostkeverék, hosszú szénláncú telítetlen zsírsavak a látás és az idegrendszer fejlődéséért.

Anyatej-kiegészítő tápszerek

6 hónapos kortól már megkezdődik a hozzátáplálás és a gyümölcs-, zöldségpépek elkezdenek kiváltani egy-egy étkezést. A szoptatós babák étkezését is gyakran tápszerrel egészítik ki. Az anyatej-kiegészítő tápszereket 2-es számmal jelölik és ezek tartalmazzák azokat az értékes tápanyagokat, amire a baba egészséges fejlődéséhez szükség van. Különböző ízesítésekben vásárolhatunk belőlük recept nélkül drogériákban és gyógyszertárakban a gyerek igényének és ízlésének megfelelően.

A legfontosabb összetevői: az anyatej összetételére hasonlító prebiotikus rostkeverék, hosszú szénláncú telítetlen zsírsavak, aminosavak.

A baba átlagos napi adagja napi 900-1400 ml tápszer, vagy más folyadék.

Junior tejitalok

A gyerekek akik szívesen fogyasztanak tápszert 1 éves kortól fogyaszthatnak junior tejitalt is. Természetesen a junior tejitalok már kedv szerint választhatóak, hisz a vegyes, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett már nincsen feltétlenül szüksége a gyermek szervezetének tápszerre. Ugyanakkor ezek a tejalapú tápszerek már tartalmaznak tejcukrot is és rengeteg tápanyagot, mint például esszenciális C- és D vitamint, illetve Omega-3 zsírsavakat.

2 éves kor alatt az 1-es számmal jelzett tejital javasolt, míg 2 év felett a 2-es számút adhatjuk a gyermeknek és változatos módon használhatjuk fel turmixként, kakaóval ízesítve vagy éppen főzelékekben.

Speciális problémákra kifejlesztett tápszerek

HA, azaz hipoallergén tápszerek és pépek

Ez a típus allergiára hajlamos gyerekeknek ajánlott az orvos javaslatára. Hidrolizált (apró részecskére lebontott) tejfehérjét tartalmaz, amit a tehéntejre allergiás babák is kaphatnak.

A pépek is allergénszegény gluténmentes tápszerek, részben hidrolizált tejjel kalciummal, vassal és jóddal dúsítva.

A HA tápszereket 1 éves korig az orvos írhatja fel és ezek TB által támogatott készítmények.

 

Anyatej kiegészítő tápszereink

 

Egyéb speciális tápszerek

Nagyfokban hidrolizált fehérjét tartalmazó tápszerek
Tehéntejfehérje-allergia- és intoleranciában szenvedő babáknak

AR-tápszerek
Bukás és reflux hajlam esetén ajánlott a normál tápszernél sűrűbb állagú szentjánoskenyeret tartalmazó tápszerek

Szója-alapú tápszerek
1 éves korig receptre írja az orvos, de nem mindenkinek ajánlott

Aminosav-alapú tápszerek
Tehéntejfehérje-allergia esetén és többszörös táplálékfehérje allergiára írja fel az orvos

Betegség kapcsán kialakult alultápláltság esetén orvos felírhat speciálisan magas energiatartalmú tápszert

Bio tápszerek
Szigorúan biogazdálkodásból származó, ellenőrzött összetevőkből készült tápszerek.

Nem kell rögtön megrémülnünk, ha a babánknak olykor fáj a hasa. A babák 10-20 százalékát érinti a csecsemőkori hasfájás jelensége függetlenül attól, hogy anyatejjel vagy tápszerrel táplálják őket. Feltétlenül konzultáljunk a gyerekorvossal, ha egy új tápszerre gyanakszunk hasfájás esetén, ám az is lehetséges, hogy egy újfajta cumisüveg, vagy csak az időmúlás lesz a megoldás a problémára.