Megfázás

Milyen orrspray-t használjunk?

2021.12.06 11:00
Milyen orrspray-t használjunk?

Amikor az orrnyálkahártya megduzzad, vagyis az orrunk bedugul azonnali megoldást keresünk, mert rossz a közérzetünk, nem kapunk levegőt, orrhangon beszélünk és kellemetlenül feszíthet az arcüregünk is. A patikákban kapható orrcseppek és orrspray-k gyors megoldással lohasztják-, tisztítják- és nyugtatják az orrnyálkahártyát. Rendelkezésünkre állnak például tengervizes orrspray-k, hatóanyagot tartalmazó érszűkítő-, vagy allergia elleni antihisztaminos orrspray-k és kifejezetten gyerekeknek szánt termékek is. Azonban nem mindegy, hogy ki, mit, milyen tünetre, milyen gyakran és meddig használ.

Miért dugul el az orrunk?

Egészen addig míg vígan lélegzünk, szagolunk a segítségével fel sem tűnik az orrunk szerepe, ami automatikusan szelel és az orrszőrök, illetve a nyálkahártya segítségével szűri a kórokozókat. Orrduguláskor viszont azonnal észleljük, hogy a nyálkahártya begyullad, megvastagszik és megdagad. Számos ok vezethet az orrduguláshoz és általában az orrdugulást egyéb tünetek is kísérik.

  • Vírusfertőzések, bakteriális fertőzések (nátha, influenza, Covid-19, orrmelléküreg-gyulladás) - láz, fejfájás, torokfájás és egyéb légúti tünetek kísérhetik
  • Allergiás nátha - például: por, étel, pollen, vegyszerek - szemviszketés, könnyezés, torokkaparás- és bőrtünetek is kísérhetik
  • Kiszáradt nyálkahártya - például téli időszakban a kinti-benti hőmérséklet-különbség és a fűtés hatására - torokfájás, krákogás és bőrtünetek is kísérhetik
  • Strukturális eredetű nátha - orrsövényferdülés, orrpolip, orrmandula megnagyobbodása

Orrcsepp vagy orrspray?

Az orrcsepp és az orrspray között csupán használatukban van különbség. Az orrcseppet hátrahajtott fejjel, fekve érdemes használni, míg az orrspray használata jóval kényelmesebb, mert bármilyen pozícióban befújható az orrjáratokba.

Míg az orrcseppet mi adagoljuk cseppenként, addig a befújt orrspray mennyiségét a benne lévő pumpa és szelep szabályozza.

Gyerekeknek általában egyszerűbb az orrspray használata, ám az orrcseppek sokszor kedvezőbb áron kaphatóak.

Készítmények orrfolyás esetére

 

Orrspray típusai

Sós vizet tartalmazó orrspray-k

Fiziológiás sóoldatot, tengervizet, vagy egyéb sótartalmú gyógyvizet tartalmazhatnak és a bennük lévő kálium, magnézium, kalcium segíti az orrnyálkahártya helyreállítását.

Izotóniás orrpsray

Az izotóniás orrspray ugyanannyi sót tartalmaz, mint az emberi szervezet (a vér és a sejtek sótartalmával azonos ozmózisnyomásban tartalmaz sót)

Nedvesíti, tisztítja és leöblíti az orrnyálkahártyát. Bárki használhatja (gyerekek, várandósok) és nem okoz függőséget sem.

Hipertóniás orrspray

A hipertóniás orrspray magasabb sótartalmú készítmény, amelyet már enyhe orrdugulás esetén is bevethetünk erős váladékoldó hatása miatt.

Érösszehúzó hatóanyagot tartalmazó orrspray

Az érösszehúzó orrspray-k összehúzzák az orrnyálkahártya ereit ezzel enyhítve a dugulást, ám nem hatnak a tüsszögésre és az orrfolyásra sem. Ha a tüneteink egy hétnél tovább állnak fenn forduljunk szakorvoshoz

Allergiás tünetek elleni orrspray

Antihisztamin tartalmú orrspray

A szervezetben allergiás reakció esetén hisztamin szabadul fel, amitől többek között elkezd folyni-, viszketni az orrunk és tüsszögni kezdünk. Az antihisztamin ezekre a tünetekre hat nem allergiás eredetű nátha esetén is, ám nem nyálkahártya-lohasztó hatású. Vigyázni kell vele, mert egy hétnél további használata függőséget okozhat.

Szteroidos orrspray

Ezeket a készítményeket kizárólag szakorvos írhatja fel súlyosabb allergiás tünetekre.

Számos orrspray nyálkahártya védő összetevőket is tartalmaz. Találhatunk nyákoldó készítményeket is az orrspray-k között, ám ezek alkalmazásáról feltétlenül kérjük ki szakorvos véleményét.

Erősödő tünetek esetén bakteriális felülfertőződés állhat fenn, amivel feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, aki valószínűleg további, egyéb kezelést javasol majd.

Orrspray gyerekeknek

Kérjük ki szakember, gyerekorvos és gyógyszerész véleményét mielőtt gyermekünknek orrcseppet vagy gyerekeknek szánt orrspray-t választunk. A sósvizes készítmények bátran alkalmazhatóak csecsemő kortól, ám ezekből is válasszuk az enyhébb, korosztályuknak megfelelő változatot.

Egyéb hatóanyagot tartalmazó készítményből is választhatunk a korosztály besorolás szerint és érdemes a tartósítószermentes változatok mellett dönteni.

Hogyan használjuk az orrspray-t?

  • Az orr alapos kifújását követően fújjunk egyszer egy zsebkendőbe, vagy a levegőbe a spray-ből, majd egymás után fújjuk be az orrjáratokba.
  • Ne használjuk az orrspray-t 7-10 napnál tovább.
  • Hatóanyagot tartalmazó orrspray esetén válasszunk nyálkahártya védő összetevőket is tartalmazó készítményt, ha érzékeny az orrunk.
  • Tartósítószerre való érzékenység esetén válasszunk tartósítószermentes terméket.

Orrspray függőség

Ha az érösszehúzó- vagy az antihisztamin tartalmú orrspray-ket 7-10 napnál hosszabb ideig használjuk sajnos könnyedén kialakulhat az orrspray függőség.

A dugulást ugyan ideig-óráig megszünteti a készítmény, ám a túlzott használat a visszájára fordítja a javuló tendenciát, így egyre többet fogunk használni belőle és nem tudjuk elhagyni az orrspray-t annak ellenére sem, hogy ha már nem is a nátha okozza a tüneteinket.

Az orrspray hosszútávú használata károsítja a nyálkahártyát, így az könnyebben fertőződhet és sérülhet, vérezhet.