Megfázás

Hogy védekezzünk megfázás ellen?

2021.12.30 15:30
Hogy védekezzünk megfázás ellen?

Megfázás
A megfázás első jelei általában a torokfájás és az orrfolyás, majd a köhögés, illetve a tüsszögés következik. A legtöbb ember körülbelül 7-10 nap alatt gyógyul fel a közönséges náthából. Ön is csökkentheti a megfázás kockázatát, ha gyakrabban mos kezet, kerüli a beteg emberekkel való szoros érintkezést, és nem érinti meg az arcát mosatlan kézzel.

A megfázás a fő oka annak, hogy a gyerekek kimaradnak az iskolából, a felnőttek pedig a munkából. Magyarországon rengeteg megfázásos eset fordul elő minden évben. A felnőttek évente átlagosan 2-3 megfázáson esnek át, a gyerekek pedig még ennél is többször.

A legtöbb ember télen és tavasszal fázik meg, de az év bármely szakában előfordulhat a nátha.

A megfázás tünetei általában a következők:

  • torokfájás
  • orrfolyás
  • köhögés
  • tüsszögés
  • fejfájás
  • végtagfájdalmak

A legtöbb ember körülbelül néhány napon belül felépül, azonban a legyengült immunrendszerrel, asztmával vagy légzőszervi betegségekkel küzdő embereknél akár súlyosabb szövődmény, például hörghurut vagy tüdőgyulladás is könnyen kialakulhat.

Hogyan találkozhat a náthával?

A megfázást okozó vírusok a levegőn keresztül és szoros személyes érintkezéssel terjedhetnek egyik emberről a másikra, de megfertőződhet a fertőzött személy légúti váladékával való érintkezés útján is. Ez akkor történhet meg, ha kezet fog valakivel, aki megfázott, vagy megérint egy olyan felületet, például egy kilincset, amelyen légúti vírusok vannak, majd hozzáér a szeméhez, a szájához vagy az orrához.

Így segíthet csökkenteni a megfázás kockázatát

Gyakran mosson kezet szappannal és vízzel. Mossa mindkét kezét legalább 20 másodpercig, és segítsen a gyerekeknek is ugyanezt tenni. Ha szappan és víz nem áll rendelkezésre, használjon alkoholos kézfertőtlenítőt. A megfázást okozó vírusok a kezünkön élnek, így a rendszeres kézmosás tényleg megvédhet a megbetegedéstől.

Kerülje a szem, az orr és a száj érintését mosatlan kézzel. A megfázást okozó vírusok így bejuthatnak a szervezetébe, és megbetegíthetik.

Tartsa távol magát a beteg emberektől. A beteg emberek a náthát okozó vírusokat másokkal való szoros érintkezés révén terjeszthetik.

Hogyan védjünk meg másokat?

Ha megfázott, kövesse az alábbi tippeket, hogy megelőzze a betegség másokra való átterjedését:

  • Maradjon otthon, amíg beteg és addig tartsa távol a gyermekeit is az iskolától vagy az óvodától.
  • Kerülje a másokkal való szoros érintkezést, például az ölelést, a csókolózást vagy a kézfogást.
  • Köhögés vagy tüsszentés előtt távolodjon el az emberektől.
  • Köhögjön és tüsszentsen egy zsebkendőbe, majd dobja ki a zsebkendőt, vagy köhögjön és tüsszentsen az ingujj felső részébe, teljesen eltakarva a száját és az orrát.
  • Köhögés, tüsszentés vagy orrfújás után mosson kezet.
  • Fertőtlenítse a gyakran érintett felületeket és tárgyakat, például játékokat, kilincseket és mobil eszközöket.

A nátha ellen nincs védőoltás.

Hogyan érezzük jobban magunkat?

A megfázás elleni vény nélkül kapható készítmények a tüneteket enyhítik. Ahhoz, hogy jobban érezze magát, sokat kell pihennie és sok folyadékot kell fogyasztania.

Mindig olvassa el a címkét és a gyógyszereket az utasításoknak megfelelően használja.

Beszéljen az orvosával, mielőtt gyermekének vény nélkül venne megfázás elleni gyógyszereket, mivel egyes gyógyszerek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek gyermekek számára nem ajánlottak.

Az antibiotikumok nem segítenek a légúti vírus okozta megfázásból való felépülésben. Nem hatnak a vírusok ellen és ha feleslegesen szedi őket, megnehezíthetik a szervezet számára a jövőbeli bakteriális fertőzések elleni küzdelmet.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Hívja fel orvosát, ha Önnél vagy gyermekénél az alábbi állapotok közül egy vagy több jelentkezik:

  • 10 napnál tovább tartó tünetek
  • a tünetek súlyosak, vagy szokatlanok
  • ha gyermeke 3 hónaposnál fiatalabb és lázas, vagy levert

Azonnal hívja orvosát akkor is, ha Önnél nagy a kockázata az influenza súlyos szövődményeinek, és olyan influenzaszerű tünetek jelentkeznek, mint a láz, hidegrázás, izom- vagy végtagfájdalom. Az influenza szövődményeinek magas kockázatának kitett személyek közé tartoznak a kisgyermekek (5 évesnél fiatalabbak), a 65 éves és idősebb felnőttek, a terhes nők, valamint az olyan személyek, akik bizonyos betegségekben, például asztmában, cukorbetegségben és szívbetegségben szenvednek.

Orvosa meg tudja állapítani, hogy Ön, vagy gyermeke csak megfázott, vagy influenzás és kezelést javasolhat a tünetek enyhítésére.

Mi okozza a megfázást?

A náthát számos különböző légúti vírus okozhatja, de a rhinovírusok a leggyakoribbak. A rhinovírusok asztmás rohamokat is kiválthatnak, és összefüggésbe hozták őket az arcüreg- és fülgyulladásokkal. Egyéb vírusok, amelyek megfázást okozhatnak, a légúti szinciális vírus, a humán parainfluenza vírusok, az adenovírus, a gyakori humán koronavírusok és a humán metapneumovírus.

Ismerje fel a különbséget a nátha és az influenza között

Az influenzavírusok által okozott influenza szintén a náthával egy időben terjed és okoz megbetegedést. Mivel e két betegségnek hasonlóak a tünetei, nehéz (vagy akár lehetetlen) különbséget tenni közöttük pusztán a tünetek alapján. Általában az influenza tünetei rosszabbak, mint a nátháé és gyakrabban járnak lázzal, köhögéssel, torokfájással, orrfolyással és/vagy orrdugulással, izom- vagy végtagfájdalommal, fejfájással és fáradtsággal. Az influenzának nagyon súlyos szövődményei is lehetnek.

A orvosok az influenza megelőzésének első és legjobb módjaként az éves influenza elleni védőoltást ajánlják, ha pedig mégis elkapja az influenzát, akkor a vírusellenes gyógyszerek jelenthetik a megoldást.

Gyógymódok a megfázás ellen

A nátha tüneteire számos vény nélkül kapható gyógyászati készítmény áll a rendelkezésünkre.

Az orrdugulás enyhítésére például orrspray-k, orrcseppek,
köhögéscsillapító - és köptető szirupok, légzéskönnyítő balzsamok, szopogatós cukorkák
a rossz közérzet javítására, fejfájásra és lázcsillapításra vízben oldható porok, tabletták széles palettájáról válogathatunk a gyógyszertárban.

Immunerősítésre vitaminok - C vitamin, D vitamin és cink

A megfelelő gyógyszer kiválasztásához kérjük az orvosunk, vagy a gyógyszerész segítségét!

Házi praktikák nátha ellen

Számos jól ismert- és bevált házi praktikát vethetünk be a megfázás tüneteinek enyhítésére.

  • Vörös- és fokhagyma - antivirális-, antibakteriális- és nyákoldó hatással rendelkeznek. Nyersen és főzetként is alkalmazhatjuk.
  • Gyógyteák - például a hársfa, a menta, az ánizs és a kakukkfű is gyógyító hatású lehet
  • Inhalálás illóolajokkal - például: kamilla, eukaliptusz belélegzése tisztítja a légutakat
  • Méz - tisztítja a légutakat
  • A régi jó húsleves - fehérje-, só- és folyadékforrás
Hogyan hat a lándzsás útifű?

A lándzsás útifüvet elsősorban a nyákoldó, köhögéscsillapító hatásáról ismerjük, ám számos más áldásos hatással is rendelkezik. A szinte bárhol megtermő gyógynövénynek kevés mellékhatása van, így előszeretettel alkalmazzák gyerekeknél is. A cikkben bemutatjuk a méltán népszerű lándzsás útifű gyógyhatásait és azt hogy miként alkalmazhatjuk a gyógynövényt.

Mire jó a fülgyertya?

A fülgyertya rendkívüli népszerűségnek örvendő alternatív gyógymód, amelyet elsősorban a fülzsír eltávolítására, illetve a fül-orr-gégészeti betegségek gyógyítására használnak. Megnézzük, hogy vajon mire jó pontosan a fülgyertya, kik és hogyan használják és mik a veszélyei.

Mit tehetünk a bosszantó orrfolyás ellen?

A hideg, párás téli időszakban mindennapos, hogy elkezd folyni az orrunk. Már önmagában a hideg levegő is vizes orrfolyásra készteti a szervezetet, hiszen az orrnyálkahártya így védekezik a kiszáradás és a betolakodó kórokozók ellen is. Folyhat az orrunk számtalan okból: például csípős ételektől, allergiától és ádáz vírusoktól is. A tünetek az okok megkeresése mellett jól enyhíthetők házi praktikákkal és gyógyszertárakban kapható készítmények, például orrspray-k segítségével is. Lássuk mikor mit tehetünk!

Milyen orrspray-t használjunk?

Amikor az orrnyálkahártya megduzzad, vagyis az orrunk bedugul azonnali megoldást keresünk, mert rossz a közérzetünk, nem kapunk levegőt, orrhangon beszélünk és kellemetlenül feszíthet az arcüregünk is. A patikákban kapható orrcseppek és orrspray-k gyors megoldással lohasztják-, tisztítják- és nyugtatják az orrnyálkahártyát. Rendelkezésünkre állnak például tengervizes orrspray-k, hatóanyagot tartalmazó érszűkítő-, vagy allergia elleni antihisztaminos orrspray-k és kifejezetten gyerekeknek szánt termékek is. Azonban nem mindegy, hogy ki, mit, milyen tünetre, milyen gyakran és meddig használ.