Emésztési problémák és kiválasztás

A puffadás, a gyomorégés, a gyomorfájás, az émelygés, vagy a hasmenés szinte mindennapos probléma lehet sokunk életében és emésztési zavart jelez.  Jó tudni, hogy ezek a tünetek a nemcsak belső problémákat takarhatnak, hanem bizonyos ételekre, nem megfelelő életvitelre adott reakciók is lehetnek. Bemutatjuk a leggyakoribb emésztési problémákat és azt is, hogy mit tehetünk ellenük.

Az emésztési zavar, avagy a dyspepsia lehet szervi, ha valamely emésztőszervünket érinti a probléma, vagy funkcionális zavar, amikor nem az emésztőszerv zavara áll a tünetek mögött.

Emésztési problémák jelei

  • teltségérzet (már kevés evést követően)
  • puffadás
  • étvágytalanság
  • savas böfögés
  • hányinger
  • szúró-, nyomó hasi fájdalom
  • vizelési inger
  • gyomorfájdalom
  • gyomorégés
  • nyelési zavar
  • hasi diszkomfort érzés
  • hasmenés vagy székrekedés
  • zsíros széklet
  • kimerültség
  • fogyás

 

A fenti tünetek szervi, illetve funkcionális zavart is jelezhetnek és stressz hatására fokozódhatnak.

Ha ezek a tünetek néhány napnál tovább fennállnak orvoshoz kell fordulni, mert súlyos szervi problémák is állhatnak a háttérben.

Gyakori emésztési problémák

Emésztési problémákat számos elváltozás és betegség okozhat.

Gyakran emésztési problémát okoznak a következők:

  • gyomor- , és bélfertőzések
  • GERD - Reflux betegség
  • fekélyek
  • Gastroparesis (amikor a gyomor nem tud kiürülni megfelelően)
  • felszívódási zavarok: pl.: IBD - Irritábilis bél szindróma - Crohn-betegség, Colitis Ulcerosa, ételallergiák, ételételintoleranciák - pl. lisztérzékenység, tejfehérje érzékenység
  • hormonális változások - menopauza, várandósság, pajzsmirigy problémák
  • hasnyálmirigy zavarai
  • epe megbetegedése - pl. epekövesség

 

Gyakori emésztési panaszok és kezelési módszereik

Hányinger okai

A hányinger és a hányás a szervezetünk védekező reakciója külső ingerekre (pl.: kórokozókra, ételekre, szagokra, ízekre).

Krónikus, vagy visszatérő hányinger alakulhat ki például táplálékintolerancia, IBD, vagy hormonális változások esetén. Hányingerünk azonban nem csupán emésztési zavar miatt lehet, hanem akár a vese, vagy a szív rendellenességei is előidézhetik.

Akut tünetek csillapítására bevehetünk hányást és hányinger csillapító készítményeket, ám visszatérő hányinger esetén forduljunk feltétlenül orvoshoz.

Hasmenés okai és kezelése

Vírusos, vagy bakteriális fertőzés, ételallergia, gyulladásos bélbetegség,vagy egyszerű gyomorrontás is okozhat hasmenést. Egészen kicsi babáknál egy enyhe nátha, vagy a fogzás is lazább széklethez, hasmenéshez vezethet.

Akut hasmenés esetén a legfontosabb a folyadékpótlás és az állapotnak megfelelő kímélő étrend követése. Súlyos hasmenés esetén a gyógyszertárakban kapható elektrolitoldatok segíthetnek az elvesztett ásványi sók pótlásában.

A bélflóra egyensúlyának visszaállításáért érdemes probiotikus ételeket fogyasztani, vagy probiotikum kúrát folytatni. Ha a hasmenés 1-2 napnál tovább tart, vagy kiszáradás veszélye fenyeget feltétlenül forduljunk orvoshoz. Csak akkor kezdjünk hasfogó készítményeket szedni, ha ezt a szakember javasolja.

Reflux tünetei

A reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amely egy égő érzés a gyomorból kiindulva, amely a mellkasban és a torokban és érezhető lehet. A gyomorégést kísérheti émelygés, puffadás, rekedtség, torokfájás, köhögés, nyelési nehézség, kellemetlen lehelet, véres széklet, míg hosszú távon pedig bekövetkezhet a fogak károsodása, valamint a nyelőcső és a gyomor gyulladása, károsodása.

A refluxot az étrend megváltoztatásával és gasztroenterológus szakorvos által javasolt gyógyszeres kezeléssel lehet kezelni. 

Savlekötő gyógyszerek

A savlekötők refluxos tünetek esetén szükségesek. Bizonyos készítmények a megtermelt gyomorsav mennyiségét csökkentik kémiai úton, míg más gyógyszerek magát a gyomorsav termelődését gátolják.

A savlekötők átmeneti megoldásként működhetnek, ám krónikus probléma esetén csakis szakorvosi kivizsgálás és az orvos által javasolt kezelés vezethet a tünetet kiváltó okok gyógyításához.

Puffadás ellen gyógyszer

Amikor túl sok bélgáz gyűlik össze puffadást érzékelünk. Emögött állhat csupán túl sok levegő nyelése, vagy bizonyos ételek, italok fogyasztása is, de lehetséges, hogy  komolyabb felszívódási zavarról van szó. Bizonyos bélbaktériumok elszaporodása is vezethet puffadáshoz.

Ebben az esetben is megoldást hozhat a bélflóra pótló probiotikumok szedése. Emellett a patikákban kapható puffadást gátló készítmények is segíthetnek leküzdeni az akut puffadást, de ha a panasz gyakran visszatér forduljunk orvoshoz, hogy megtaláljuk a probléma gyökerét. 

Görcsoldó gyógyszer

Emésztési zavarokból eredő hasi görccsel küzdhetünk például fertőzések, gyulladások miatt.

Hosszabb ideig fennálló erős hasi görcsök esetén jó szolgálatot tehetnek a görcsoldó gyógyszerek és egyéb készítmények, míg el nem jutunk a szakorvoshoz, aki tapintásos, vagy/és képalkotó vizsgálatok segítségével fény derít a görcsök okára.  

Székrekedés kezelése

A székrekedés kialakulhat egészséges embereknél is lelki okok, környezetváltozás, vagy rossz táplálkozási szokások, mozgásszegény életmód miatt is. Ugyanakkor székrekedés alakulhat ki a bél, vagy az idegrendszer rendellenességei és gyógyszermellékhatások következtében is.

Étrendváltozással (rostos ételek fogyasztásával, sok folyadék fogyasztásával és finomított szénhidrátok fogyasztásának csökkentésével), rendszeres mozgással sokat tehetünk a székrekedés elkerüléséért.

A gyógyszertárakban kapható hashajtó készítmények alkalmi jelleggel szedhetők. Folyamatos használatra rostkiegészítő készítmények ajánlottak. 

Emésztési problémák terhesség alatt

Várandósság alatt a kismama bélműködése lelassul, és a hasizmok, illetve a garat ellazul. Ez az állapot a sav visszafolyását, azaz refluxot és sokszor székrekedést eredményez.

A kezelőorvos feladata, hogy meghatározza a szükséges kezelési módot. Diéta, rostban gazdag, gyakori kis adagokban való étkezés, és alvás alatt felpolcolt fej biztosan javít a panaszokon.