Allergia

Az ételallergia tünetei és kezelése

2022.09.14 13:18
Az ételallergia tünetei és kezelése

Az ételallergia napjainkban egyre több embernél fordul elő. Hogy ennek mi az oka, arról a tudósok körében sincs egyértelmű álláspont, de az biztos, hogy köze van az életmódunkhoz, a túlzottan steril környezetünkhöz. Bármi is az ok, a tény tény marad: kénytelenek vagyunk együtt élni az allergiával. Sajnos ez olykor igen súlyos formában nyilvánulhat meg, ezért nagyon oda kell figyelniük az érintetteknek, hogy mit esznek.

Mi az ételallergia?

Ételallergiáról akkor beszélünk, amikor a szervezet indokolatlanul heves reakcióval válaszol egy egyébként hétköznapi ételre. Sajnos nagyon gyakori, hogy a reakciót ételek okozzák, és persze mindenki másra lehet érzékeny. Fontos, hogy ha tudjuk, hogy tüneteket mutatunk bizonyos ételek fogyasztásakor, azt az adott ételt vagy ételcsoportot kerüljük!

Az ételallergia tünetei

Az ételallergia tünetei igen különbözőek lehetnek. Jelentkezhetnek például bőrtünetek, kiütések formájában, de akár a száj, a nyelv dagadása is előfordulhat. Azonnali hányás is jelentkezhet bizonyos ételek hatására. Jelentkezhet zsibbadás, viszketés, nehezített légzés, szédülés.

Súlyosabb esetben ájulás, vagy fulladás is előfordulhat, illetve életveszélyes állapot, úgynevezett anafilaxiás sokk is lehet a következmény – utóbbi esetben kizárólag azonnali beavatkozás segíthet.

Az ételallergia tünetei gyerekeknél

Az ételallergia gyerekeknél is hasonló tünetekkel jár, mint felnőtt embereknél. Ismert allergia esetén nagyon fontos az allergén kerülése, mert kiszámíthatatlan, mikor vált ki súlyos reakciót!

Ételallergia vizsgálat

Amennyiben gyanítjuk, hogy allergiásak lehetünk bizonyos ételekre, de nem vagyunk benne biztosak, egy ételallergia vizsgálat segíthet tisztázni a helyzetet.

Az ételallergiát magunk is megállapíthatjuk, ha a gyanús tünetek miatt táplálkozási naplót vezetünk, és ha tünetelünk, visszanézzük, mit ettünk. A gyanús ételeket aztán kivezetjük az étrendünkből, és elkezdjük egyesével visszavezetni – így hamar kiderül, mi okoz problémát. A tejallergia is lelepleződhet így, de különböző allergiatesztek is segíthetnek fényt deríteni a problémára.

Amennyiben ez nem vezet eredményre, orvosi ételallergia vizsgálat is szóba jöhet.

Hogyan végzik az ételallergia vizsgálatot

A vizsgálat során úgynevezett bőrpróbát végeznek: az allergént egy szúrással a bőr alá juttatják, és megnézik, ad-e reakciót. Ha igen, akkor a helye megduzzad, piros lesz. Vérvétel útján pedig kiderül, milyen allergénekre van IgE-válasz, azaz melyikre vagyunk érzékenyek.

Allergiatesztek

 

Mi a különbség az ételallergia és az intolerancia között

Az allergia és az intolerancia fogalmát sokan keverik, pedig mást jelent a két fogalom, és más a reakció is.

A fő különbség, hogy allergia esetén a tünetek azonnaliak és hevesek, míg intolerancia esetén órákkal később jelennek meg. Egy mogyoróallergiánál például rögtön tapasztalhatunk kiütést, rosszabb esetben fulladást, rosszullétet, dagadást, míg a laktóz intoleranciánál megúszhatjuk a dolgot annyival, hogy pár óra múlva felpuffadunk, gázosak leszünk, esetleg megy egy kicsit a hasunk.

Az ételallergia kezelése

Az allergiát sajnos nem lehet véglegesen meggyógyítani, így a cél ilyenkor, hogy megszabaduljunk a tünetektől, és a beteg életminőségét javítsuk. Ételallergia esetén kézenfekvő megoldás, hogy egész egyszerűen kerüljük az adott ételeket, tiltólistára tesszük őket – már csak azért is, mert bizonyos esetekben tényleg életveszélyes lehet a reakció.

Allergén csoportok

Az emberek nagyon sokféle ételre lehetnek allergiásak, lehetetlen mindent összeszedni. A leggyakoribb allergén csoportokat azonban megpróbáltuk listába szedni:

  • gabonafélék
  • tej, tojás
  • különböző gyümölcsök, zöldségek
  • tengeri herkentyűk
  • fűszerek
  • az ételekben előforduló mesterséges anyagok: tartósítószerek, színezékek, egyéb adalékok.

Fontos, hogy ha úgy sejtjük, hogy allergiásak vagyunk valamilyen ételre, akkor minél hamarabb járjunk utána a gyanúnak és ha esetleg beigazolódik, akkor mindenképpen kerüljük azokat az ételeket, alapanyagokat, melyeket nem tolerálja a szervezetünk.