Ki ne küzdött volna már hátfájással az élete során? Az emberek csaknem 80 %-a panaszkodott már hátfájásra, amely mögött számos ok állhat. A tünet jelezheti a gerinc, az izmok, de a belső szervek problémáit is. A következőkben összefoglaljuk a hátfájás gyakori okait, típusait és a lehetséges kezelési módszereit.
A gerinc és a hát a csigolyákból, a gerincvelőből, a csigolyaközi lemezekből, ínakból és izmokból áll össze. Mindeközben a következő négy szakaszra osztható: nyaki gerinc, mellkasi gerinc, ágyéki gerinc, keresztcsont és farokcsont. Ezek közül bármelyik terület problémája hátfájást eredményezhet.
Hátfájás okai
A hátfájás lehet akut, szubakut és krónikus eredetű is. Akut hátfájás alakulhat ki egy baleset, vagy akár csak egy rossz mozdulat következtében is, míg krónikus hátfájás akár rossz testtartás, porckopás, vagy genetikai okokból is kialakulhat. A kettő között helyezkedik el a szubakut hátfájás, ami viszonylag gyorsan alakul ki és általában néhány hét alatt gyógyul.
A hátfájás kialakulását nagyban befolyásolja a genetikánk, az életkorunk, a fittségi szintünk, az életmódunk (étkezés, súlyproblémák) és a mindennapi tevékenységeink (irodai munka, fizikai munka).
A hátfájást a gerinc, a porckorongok, az izmok vagy az ínszalagok szerkezeti vagy gyulladásos eredetű problémái is okozhatják. Ilyenek például: a ficam, porckorongsérv, a lumbágó, a meszesedés és a gerinctájéki ízületi gyulladások is.
De nemcsak a gerinc elváltozásai vezethetnek hátfájáshoz, hanem a csontrendszert érintő változások (például csontritkulás), a hormonális változások, (például menopauza, várandósság), fertőzések (mellhártya-, tüdőgyulladás), belső szervi problémák (például vese) és daganatok is.
Hátfájás középtájon
A fent említett okok, azaz a gerinc mechanikai elváltozásai, az izmok vagy szalagok sérülése, ízületi gyulladások is okozhatnak középtájon érzett hátfájást. A tüdő, vagy a mellhártya gyulladása is kisugározhat a hát középső részére, míg a nőgyógyászati eredetű és a bél eredetű hátfájdalmak inkább az ágyéki szakaszt érinthetik.
Baloldali hátfájás
Baloldali hátfájást érezhetünk egy banálisabb izombecsípődés esetén is, de ritka esetben gyomor, tüdő, vagy akár súlyos szívprobléma jele lehet.
Jobb oldali hátfájás
A jobboldali hátfájásnak számos oka lehet. Sérülés, izomhúzódás, de akár belső gyulladás (epehólyag, tüdő, vastagbél, petefészek) is állhat a háttérben.
Fontos megjegyezni, hogy nem érdemes találgatásokba bocsátkozni, forduljunk orvoshoz a panaszunkkal!
Feltétlenül forduljunk orvoshoz a következők esetén:
- balesetből, sérülésből eredő hátfájás
- hátfájást kísérő vizelési zavarok, gyengeség, zsibbadás, láz esetén.
Hátfájásra gyógyszer
Enyhe, egyéb tünet nélküli hátfájás esetén óvatosan nyújthatunk, lazíthatunk.
Amennyiben visszatérő problémánk van (és tudjuk mivel állunk szemben) izombecsípődés esetén jót tesz a meleg fürdő, míg gyulladás esetén a hűtés segíthet.
Ha a panasz nem szűnik meg 1-2 napon belül, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Hátfájásra krém
Számos izomlazító, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású krém közül válogathatunk a gyógyszertárakban.
Kérjük ki szakember véleményét, hogy mely típusú krém segíthet legjobban a problémánkon.