Térdfájdalom hátterében számos ok húzódhat, mindenképpen ortopéd szakorvosi vizsgálat szükséges a feltárásukhoz. Mivel a lábak a mindennapi mozgás, járás alapvető „résztvevői”, a térdek fájdalma részleges vagy teljes mozgáskorlátozottsághoz is vezethet erősségtől függően. A térdek területére lokalizálható panaszok megjelenésében fontos szerepe lehet az elhízásnak, a mozgásszegény életmódnak, genetikának, fokozott terhelésnek vagy például az elégtelen folyadékbevitelnek.
Térdfájdalom
Nemcsak tipikus fájdalom érzet jelezhet térd problémákat, más, szokatlan tünetek is felhívhatják a térdfájdalomra, a térd elváltozásaira, betegségeire a figyelmet. Például:
- csikorgó hanggal együtt járó térd mozgatás
- nehézséget okozó gyaloglás, futás, guggolás, lépcsőzés
- reggeli ébredés után erősebb fájdalom érzet
- szúró fájdalom érzet térd környékén
Ha a panaszaival szakorvoshoz fordul, tudni kell, mióta fáj, pontosan mit érez, érte-e baleset, és mikor kezdődtek a tünetek.
Térdfájdalom okai
A térdfájdalom okai lehetnek életmódbeliek, illetve gyulladás, egyéb degeneratív elváltozások. A legjellemzőbb okok a térdpanaszok mögött:
- korábbi térdsérülés
- térdízületi gyulladás (osteoarthritis)
- autoimmun gyulladás (reumatoid arthritis)
- nyáktömlőgyulladás
- köszvény
- kevés folyadék fogyasztás
- futótérd (ez az ízület helytelen és hosszas terhelése miatt kialakuló degeneratív elváltozás, akár duzzadással is járhat)
A térdfájdalom lelki okai között kutatva az ember felfedezheti magán a rugalmatlan hozzáállást, önfejűséget, mely térdhajlítási problémák képében is jelentkezhet.
Térdfájdalom kezelése
A kiváltó okok döntően a térdfájdalom kezelése szempontjából. Ha sérülés, megerőltetés okozza a panaszokat, elég lehet a pihentetés, fásli vagy térdrögzítő viselése.
Az instabil térd fokozza az esés kockázatát, így figyeljen rá, hogy lépcsőzésnél, vagy ahol lehet, használja a korlátot, továbbá ne álljon fel székre, sámlira, létrára!
A térd fájdalma mögötti diagnózis felállítása után kezdődhet meg a terápiás kezelés. A szakorvos belátása szerint dönt gyógytornáról, egyesesetekben műtétről, de hialuronsav vagy orvosi kollagén injekciós kúra is szóba jöhet.
Megfelelő talpbetétek használata is csökkentheti a térdet érő terhelést, viseljen minőségi lábbelit és anatómiai talpbetétet!
Akut panaszok esetén napi 3-4 alkalommal 10-15 perces jegelés is jótékonyan hathat a térdekre, de a hideg-meleg váltás is kipróbálható. Jegelés után meleg törölközős borogatás is felhelyezhető.
A térd erősítésére, mikor megszűnnek a panaszok, hasznos lehet az úszás, jóga, biciklizés, gyors gyaloglás is!
Térdfájdalom kenőcs
Ha hirtelen jelentkeznek a panaszok, és tenni kell valami hatásosat a térdfájdalom ellen, célszerű a patikai készítmények között a térdfájdalom kenőcsök, étrendkiegészítők, hőtapaszok alternatíváin elgondolkodni, hiszen azonnali enyhülést hozhatnak és vény nélkül beszerezhetőek.
Gyógynövényes készítmények közül a rozmaring krémek kifejezetten ajánlottak térdpanaszok esetén, de a hűsítő vagy melegítő hatást kifejtő krémek vagy a gyógyszeres hatóanyagú, mozgásszervi panaszokra javallott kenőcsök, gélek is rövid időn belül enyhíthetik a térd fájdalmát.
Térdfájdalom gyógyszer
Ha porckopás okozza a térd panaszait, a glükózamin-szulfát tartalmú étrendkiegészítők legalább 3 hónapon át történő szedése javasolt, ez csökkentheti az enyhe és középsúlyos porkopás kellemetlen tüneteit.
Ami kimondottan térdfájdalomra gyógyszer vagy más, mozgásszervi panaszokra javallott gyógyszer, a diklofenák, dexketoprofén hatóanyagok például, de ezek néhány napon túli szedése nem célszerű.
Kezelőorvosa a diagnózis függvényében ír fel Önnek megfelelő gyógyszert térdfájdalmára, esetleg injekció kúrát. Ezek mellé térderősítő mozgásformát is javasolhat, melyek nem terhelik túlzottan az ízületet.