A bosszantó viszketés mögött sokszor csak banális okok állnak, mint például a bőrszárazság, vagy szúnyogcsípés, ám előfordulhat, hogy komolyabb bőrbetegségek, vagy szervi elváltozások okozzák a kellemetlen tünetet. Bemutatjuk a viszketés leggyakoribb okait, és azt is, hogy mit tehetünk ellene.
Ahogy a fájdalom úgy a viszketés is okkal történik a szervezetünkben. A viszketést érzékelő receptorokat számos dolog aktiválhatja. Ezek egyike a hisztamin, ami allergiás reakciók esetén termelődik a testünkben, azért hogy idegennek vélt anyagok ellen harcoljon. A viszketést érzékelő receptorok aktiválódnak például bőrszárazság, vagy csípések esetén is.
Viszketés
A viszketésnek számos oka lehet, melyek közül a leggyakoribbak a következők:
Bőrszárazság
A bőrszárazság az egyik leggyakoribb és egyben legártalmatlanabb okozója a viszketésnek. A száraz bőrre való hajlam mellett, a szükségesnél kevesebb folyadékbevitel, a rossz bőrápolási szokások, vagy az időjárás és a környezet viszontagságai (hideg, szeles idő, benti száraz levegő) is száraz bőrt eredményezhetnek.
Allergia
A fent leírt allergiás reakció esetén a szervezet hisztamint termel és előhívja a viszketés érzését és bizonyos esetekben egyéb bőrtüneteket is. A bőrünk viszkethet bizonyos növényektől, állatszőrtől, vagy éppen fémtől is, ha arra vagyunk allergiásak.
Bőrbetegségek
Számos bőrbetegség okozhat viszketést, mint például a vírusok, allergia, élősködők vagy egyéb kórokozók által kiváltott csalánkiütés, vagy egyéb gyulladást okozó betegség.
Viszketés kiütés nélkül
A viszketésnek nemcsak jól látható oka lehet, hisz többek között belső szervi elváltozásokat, anyagcsere-, vagy hormon problémákat és neurológiai problémákat is jelezhet a tünet.
Szervi elváltozások
Olykor a belső szervi problémák okozzák a viszketést. Az epevezeték, vagy a máj károsodása, valamint a krónikus veseelégtelenség is állhat a tünet mögött.
Anyagcsere-, vagy hormonproblémák
A hormonváltozások hatására gyakran szembesülhetünk viszketéssel. Ilyen állapotok a menopauza, a terhesség, vagy a menstruáció időszaka is.
Anyagcsere-zavarok, mint például a cukorbetegség, vagy a gluténérzékenység is vezethet a panaszhoz.
Neurológiai problémák
Idegeket érintő rendellenességek és sérülések esetén is jelentkezhet viszketés.
Gyógyszer mellékhatás
Bizonyos gyógyszerek is viszketést okozhatnak (például a vérnyomás gyógyszerek). Amennyiben jelentkezik a tünet az orvosnak kell mérlegelni, hogy szükség van-e másik gyógyszer felírására.
Rovarcsípés
Leggyakrabban a szúnyogcsípés, de a pók, a hangya, az ágyi poloska és más rovarok csípése helyén is kialakulhat gyulladást kísérő viszketés.
Bőrdaganat
A viszketés is lehet a bőrdaganatok korai tünete. Ha például egy régi anyajegyünk viszketni kezd feltétlenül forduljunk bőrgyógyászhoz.
Időskori viszketés
Az idős emberek körében rendkívül gyakori a xerosis, avagy a bőrszárazság megjelenése. A kollagén, a rostok, a faggyútermelés és a lipidek csökkenésével a bőrünk elvékonyodik és könnyen kiszárad, majd viszketni kezd.
Viszketés elleni krém
A viszketést mindig a kiváltó okának megfelelő módon kell kezelni és a diagnózis felállítása orvos feladata.
Amennyiben a viszketést bőrirritáció okozza, érdemes minden illatanyagot és színezéket tartalmazó kozmetikumot, háztartási szert elhagyni és bőrkímélő kozmetikumokra, háztartási szerekre cserélni.
Bőrszárazság ellen a bőr gyakori krémezésével, speciálisan hidrataló, száraz bőrre való kozmetikumok használatával és sok folyadékfogyasztással és a száraz levegő párásításával védekezhetünk.
A rovarcsípés, vagy allergiás csalánkiütés okozta viszketést hűsítő, gyulladáscsökkentő hatású krémekkel, hisztamin tartalmú készítmények helyi és szájon át való alkalmazásával csillapíthatjuk.
Viszketés ellen házilag
Olajok, mint az argánolaj, vagy a kókuszolaj remek hidratálók lehetnek, míg az aloe vera, valamint a szódabikarbóna-víz keveréke megnyugtatja a viszkető bőrt.
A hűtés, jegelés csillapítja a viszketést, és segít a vakarás elhagyásában is, ami sajnos csupán átmeneti enyhülés mellett bőrsérülést és az esetleges kiütések, vagy könnyen sérülő száraz bőr felülfertőződését okozhatják.