Nem mindenki ismeri a naptejek típusait, hogyan működnek, hogyan védenek a leégés ellen. A naptejek között nemcsak faktorszámban, de összetételben is jelentős különbség lehet. Az sem mindegy, hogy a naptej, napvédő krém fizikai vagy kémiai szűrőt tartalmaz? Egy biztos, a naptejek, napvédő krémek szerepe nagyon fontos és nemcsak a leégés ellen, hanem a későbbi bőrproblémák megelőzése vagy a bőrrák kockázatának csökkentése érdekében is.
Használjunk naptejet a leégés ellen!
A bőr leégése ellen és a káros UV-sugárzás ellen használjunk minőségi naptejet, fényvédő arckrémet! Ezek nemcsak nyáron fontosak, hiszen az őszi-téli időszakban is indokolt lehet fényvédőt legalább az arcon, kézfejen használni, amikor a szabadba megyünk.
Arcra a 30 faktoros, hipoallergén fényvédő arckrémek ajánlottak, felvitelük ajánlott félórával azelőtt, hogy napra mennénk.
Fontos, hogy a bőrtípusnak megfelelő naptejet válasszunk, ami nemcsak a faktorszám körültekintő megválasztását igényli, hanem az összetevőkre való odafigyelést is!
Naptejekből, napozás utáni készítményekből ma már óriási a választék a patikák, drogériák polcain, minden bőrtípushoz meg lehet találni az ideális fényvédőt.
Mitől égünk le?
Ha nem védekezünk a nap káros sugarai ellen és védtelenül megyünk napra, a bőrünk leéghet.
Ekkor erőteljes, fájdalmas bőrpír jelentkezik, az UV sugarak behatása után néhány órával. Ez égési sérülésnek számít. A bőr vörössé válik, fájdalmas lesz, viszket, hólyagok is jelentkezhetnek.
A leégés kezelése fájdalmas és elhúzódhat ezért legjobb, ha a megelőzésre koncentrálunk!
A leégés utáni krémek bevethetőek a gyorsabb gyógyulás és a fájdalom mérséklése érdekében, ezek segítik a bőr gyógyulását, miközben hűsítik a károsodott szövetet.
Miért veszélyes a leégés?
Az szokták mondani a bőr nem felejt. Akinek élete során többször leég a bőre, jelentősen károsodhat a DNS-e. Ez mutációkhoz vezethet, ami pedig a melanóma, bőrrák kialakulásának fokozott kockázatát hordozza.
Hogyan gátolja a leégést a naptej?
A fényvédők különböző formában naptejként, krémként, spray vagy gél formájában, ki melyiket preferálja.
A fényvédőket gyárthatják szerves vagy szervetlen vegyületekből és ezek eltérő módon védenek a leégés ellen.
A szerves vegyületek a bőr helyett nyelik el az UV sugarakat, a szervetlenek pedig visszaverik azokat.
Milyen naptejek vannak?
Alapvetően a naptejek lehetnek fizikai vagy kémiai szűrővel ellátottak.
A kémiai fényvédők elnyelik az UV sugarakat és sejt szinten védenek a leégéstől, míg a fizikai UV-filterek visszatükrözik azt.
A kémiai fényvédők jól beszívódnak a bőrbe, ellentétben a fizikai krémekkel, amelyek szemmel láthatóan vékony fehér réteget képeznek a bőrön.
30 faktoros naptej
Az emberek többségének, hacsak nem túl világos, érzékeny a bőre, a 30-as faktorszámú naptej általában elegendő.
Naptej választásnál mindig figyelni kell a bőrtípusra a megfelelő készítmény beszerzéséhez!
30 faktoros fényvédő ajánlott a világos bőrűeknek, szőke vagy barna hajúaknak, vagy akinek világos, könnyen pirosodó bőre van.
A kozmetikai gyártók 30 faktoros arckrémeket, 30 faktoros alapozókat vagy BB krémeket is kínálnak, amelyek védelmet biztosítanak az arcbőrnek. A napvédő arckrémek alkalmazása téli, őszi időszakban is ajánlott.
50 faktoros naptej
Annak ajánlott 50 faktoros naptejet választani, aki nehezen tud lebarnulni, könnyen megég a bőre! Nagyon világos, érzékeny, sok anyajeggyel rendelkező bőrnek legalább 50-es faktorszámú naptej ajánlott.
100 faktoros naptej
A 100 faktoros naptejek az igazán érzékeny bőrűeknek ajánlottak, de vigyázni kell, a faktorszám nem jelent egyenesen arányos, hosszabb védelmet a napégés ellen. AZ 50-es SPF és a 100-as SPF között nincs kétszeres különbség védelem szempontjából!
Fényvédő készítményeink
Naptej gyerekeknek
A naptej gyerekeknek minden szabadtéri tartózkodás esetén fontos. Az ő bőrük még érzékenyebb, így lényeges, hogy választásunk gyerek naptej esetében minőségi készítményre essen, ami lehetőleg bőrbarát, nem irritáló.
Naptej babáknak
A naptej babáknak általában 50 SPF vagy 100 SPF faktorszámú. Ezek sokszor kémiai és fizikai szűrőkkel is védik a picik bőrét.
Előnyös, ha vízálló a baba naptej, bár ez esetben is naponta többször ajánlott bekenni a bőrüket, ha vízben tartózkodnak.
A babák, gyermekek esetében a leégés ellen fontos a nyári sapkák viselése is, ne üljenek fedetlen fővel a tűző napon!