Baba és gyerek

Az első fogzás jelei és kezelése

2023.10.20 12:36
Az első fogzás jelei és kezelése

A kezdő kisgyermekes szülők nem mindig ismerik fel elsőre a fogzás jeleit, és kezelését sem tudják emiatt időben elkezdeni, a sokszor őrjítő tüneteket minél előbb visszaszorítani. A fogzás tünetei nem mindig egyértelműek, hiszen némelyik babánál nem látni semmit, ami erre utalna, nincs szájbanyúlás, nyálzás, mégis nyűgös a baba, nem jó semmi és az ilyen helyzetekben tehetetlennek érzi magát a szülő. Pedig, ha tudjuk, mikor kezdődik a fogzás, mikor jön ki az első fog, mik a fogzás jelei, enyhíthetjük a panaszokat a baba és a szülő megkönnyebbülésére.

Mikor jön az első fog?


A babáknak már a születésük előtt voltak fogai az állkapocsban, elrejtve. Ezek a kis fogcsírák körülbelül 6 hónapos korra tejfogakká alakulnak. Ez a baba fogínye alatt történik, az így védi a kis fogakat. A fogzás kezdete már jóval a fogak kibújása előtt megindul, általában 3-4 hónapos kor körül.

Nagyjából 6-12 hónapos kor között bújik elő az első fog a baba fogínyéből.
Nem lehet a fogzás pontos időpontját megadni, inkább csak bizonyos időtartományt lehet megjelölni az egyes fogak kibújásának jellemző időszakaként.

Egyes babáknál akár 3 hónapos korban is kibújhat az első fog – ilyenkor korai fogzásról beszélhetünk-, míg az is előfordulhat, hogy csak az 1. szülinap környékén pillantjuk meg az első fogacskát.

Mik a fogzás jelei?


Hogy néz ki, ha jön a baba foga? Nos a csecsemők eltérően reagálnak a fogzásra, vannak, akik megküzdenek a fogzás tüneteivel, míg másoknál szinte észrevétlenül bújnak ki a tejfogacskák.

Termékek fogzáskor

 


A fogzás tünetei lehetnek:


● a babának fájdalmai vannak, az ínye vörös és duzzadt
● a baba az ujjait vagy valamilyen játékot, rágókát visz a szájába, hogy rágja azokat. A nyáltermelés és nyálfolyás is jelentősebb, látványossá válik. A száj körül kiütések is jelentkezhetnek.
● a kisbaba nyűgös, rosszul alszik, nem találja a helyét
rosszul alszik a kicsi
étvágytalanná válik a baba
● füléhez nyúlkál (a kibújó fog oldalán)
kipirosodott arc
● hasmenés, híg széklet
● orrfolyás
● hőemelkedés vagy láz (ez szakmailag is sokat vitatott tünet)


Baba fogzás enyhítése


A baba fogzás enyhítéséhez az első tünetek észlelésekor szerezzünk be néhány „segítséget”, mint a hűthető rágóka, fogzási termékek, fogínygél, kenőcs, zselé, ecsetelő.

A baba fogainak kibújását megelőzi az íny feszülése, fájdalma. A babák szívesen rágnak, hogy megnyomhassák az ínyüket, ez pillanatnyi enyhülést ad számukra.


A hűthető rágóka vagy gél rágóka egy igen praktikus találmány a baba fogzás enyhítésére, hiszen a folyadékkal töltött, jópofa, színes rágókákat hűtőben le tudjuk hűteni és kellemesen hűsítik a kicsi fájdalmas ínyét rágcsálás közben.
Ezekből több darabot is érdemes tartani, hogy a fogzás idején felváltva adhassuk a babának -hűthessük a hűtőben a többit.

Baba fogzás gél


Amikor a fogzás jeleit ismerjük fel kisbabánkon, érdemes a házipatikába baba fogzás géleket, baba fogínygéleket is beszerezni.
Léteznek gyógynövénytartalmú, hűsítő hatású fogzás gélek, amiket a babánk ínyére kenhetünk. Ezek helyileg hatnak és segítik a fájdalom csökkentését. Édesek, ezért a babák szinte rögtön nyalják, már az ujjunkról is.
Komolyabb fájdalom esetén az érzéstelenítő hatású fogzás gélek is bevethetőek, napi 1-2 alkalommal. Ezekben van egy pici lidokain is, ami köztudottan érzéstelenítő hatású. Ezeket csak az útmutató szerinti adagolásban és gyakorisággal lehet használni a lidokain tartalmuk miatt. A fájdalom az őrlőfogak kibújásánál tetőzik, ilyenkor akár gyermek láz-és fájdalomcsillapítóra is szükség lehet.
Komolyabb fájdalom esetében mindenképpen lássa a gyermeket gyermekorvos, hiszen az erőteljes tünetek, hőemelkedés, láz, sírás mögött más is megbújhat, nem biztos, hogy a fogzás okozza!

Legális gyógyszertár