Bőrbetegségek

Körömgomba kezelése

2023.05.15 15:58
Körömgomba kezelése

A körömgomba kezelése gondos ápolást és hatékony körömgomba elleni szereket igényel és bár sok esetben makacs problémáról van szó, a kitartó kezelés meghozza a várt eredményt! Sokan azt gondolják, a gombás körömfertőzés csak uszodában, strandon támad, pedig nem szellőző lábbeli esetleg fertőzött körömolló is kedvezhet az elterjedésüknek. Szerencsére a körömgomba kezelése házilag is hatásos lehet, de ehhez ismernünk kell a körömgomba tüneteit és a gombás köröm kezelésének lehetséges készítményeit!

A körömgomba kezelése akkor sikeres, ha megfelelő a diagnózis és hatásos készítményekkel lépünk fel ellene. 

A körömgomba kezelésére a kezelőorvos szájon át szedhető gyógyszert is felírhat, de számos vény nélküli vagy vényköteles készítmény is segítségül hívható, melyek „helyileg” a körömgomba megjelenési területén hatnak. 

Manapság már lézeres körömgomba eltávolítás is lehetséges, melynek során lézer segítségével pusztulnak a körmön és a lágyrészben megtelepedett gombák.

Körömgomba tünetei

A körömgomba tünetei között az alábbiak a leggyakoribbak:

  • a körmök felszíne megvastagodik, barázdálttá válik
  • a körmök színe eltér a megszokottól, sárgás vagy fehéres árnyalatú lesz
  • az alsóbb szöveteket elérve gennyes gyulladás, körömleesés is előfordulhat

A körömgomba tüneteinek észlelésekor forduljon bőrgyógyászhoz, aki körömkaparék mintavétel során feltárja, milyen gombatípussal állunk szemben, milyen hatásos gombaellenes kezelés szükséges.

Hogyan keletkezik a körömgomba?

A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg. A folyamat általában egy körmön kezdődik, majd később terjed át a többi körömre. 

Hogyan terjed a körömgomba?

A körömgomba terjedésének számos lehetséges módja ismert, akár uszodában, strandon, közös zuhanyzóban össze lehet szedni, de ha nem szellőző lábbelit viselünk, esetleg fertőzött személlyel közös törölközőt használunk szintén elkaphatjuk a körömgombát. A nem megfelelően fertőtlenített körömolló szintén veszélyforrást jelenthet!

Körömgomba fajtái

A körömgomba fajtái a megbetegedést okozó gomba faj szerint:

  • disztális típusú, fonalas gomba okozta körömgomba fajta
  • sarjadzó gomba okozta elváltozás
  • penészgomba okozta körömgomba

Körömgomba elleni szerek

A patikákban vény nélkül kapható körömgomba elleni szerek különböző gombaellenes hatóanyagokat tartalmaznak, ezek általában helyileg ható készítmények. Folyadék, krém, stift, spray, sőt körömlakk formájában is beszerezhetőek!

Körömgomba elleni szerek

 

Körömgomba kezelése házilag

A körömgomba kezelése házilag is hatékony lehet, de ehhez nagyon figyelni kell a higiéniára, sőt, bizonyos esetekben a sérült körömrészt az elvált körömlemezről szükséges eltávolítani! 

A gyógyszeres hatóanyagú vény nélküli készítmények ilyenkor az elsődlegesen ajánlott körömgomba elleni szerek, ezek a különböző gyógyszeres körömlakkok, krémek, körömgomba ecsetelők, melyek alkalmazási módja és gyakorisága termékenként eltérő.

Enyhébb esetben körömgomba ellen akár a teafaolaj fertőtlenítő, antimikróbális hatása is segítségül hívható, de az almaecetes lábfürdő is hatékony házi praktika lehet!

Bizonyos esetekben, ha a szakorvos úgy ítéli meg, a gombás köröm eltávolítása is szóba jöhet a hatékony gombaellenes kezelés érdekében!

Lézeres körömgomba kezelés

A lézeres körömgomba kezelés során a lézeres kezelő berendezés felmelegíti a körömágyat, ezzel megöli a körömgombát okozó kórokozókat. 

A hosszúhullámú lézer speciális hullámhossza egyrészt direkt nyelődik el a gombasejtekben és fonalakban, másrészt a gomba hő általi elölését biztosítja a körömlemezen belül.