Gyógyítás otthon

Az aranyér tünetei és kezelése

2022.10.14 16:39
Az aranyér tünetei és kezelése

Az aranyér tünetei és kezelése nem elhanyagolható kérdéskör, hiszen a felnőtt lakosság közel fele érintett a témában. Akik átéltek már kellemetlenséget a fájdalmas, gyulladt, esetleg vérző aranyér tünetek miatt, tudják, hogy mennyire oda kell figyelni az aranyeres panaszokra, és megfelelően kezelni a tüneteket. A betegség nem visszafordítható, de odafigyeléssel megelőzhetőek a komolyabb panaszok.

Az aranyér tünetei között a leggyakoribb a székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés, bár tudni kell, hogy ilyet más megbetegedések is okozhatnak, ezért ajánlott szakorvos felkeresése, hogy megállapítsa, aranyérről van-e szó vagy más elváltozásról, hiszen a kezelés ennek megfelelően történik majd.

Mi az aranyér?

Mi az aranyér? Lényegében egy érköteg, mely a végbél-nyálkahártya alatt található. Ez az érköteg részt vesz a szabályos bélműködésben, megfelelő széklettartásban és székletürítésben. Amikor az érköteget fixáló kötőszövet megnyúlik és az érhálózat kitágul, kitüremkedik a végbélnyíláson és kialakul az aranyér. A vénatágulatok időnként begyulladnak, megnagyobbodnak, fájdalmassá válhatnak.

Az aranyér kezelése

Aki korábban nem szenvedett aranyeres panaszoktól, talán nem is tudja, hogy az aranyér tünetei sok esetben néhány egyszerű eljárással és hatékony aranyér kezelését célzó készítményekkel[DCS1]  nagyszerűen enyhíthetőek. Persze mindig vannak nehéz esetek, ahol diéta, gyógyszeres kezelés, komolyabb esetben pedig nem sebészi vagy sebészi eljárással végzett aranyér eltávolítás is szóba jöhet. A gyulladáscsökkentő ülőfürdők tisztán tartják az érintett területet, enyhíthetik a fájdalmat és viszketést, utána pedig alkalmazhatók akár a vény nélkül kapható készítmények is, kúpok, krémek formájában. Természetesen mivel komolyabb betegségek tünetei is hasonlóak lehetnek az aranyeres panaszokhoz, mindig bízzuk szakorvosra annak megítélését, hogy aranyérrel van-e dolgunk, illetve külső vagy belső aranyér okozza a tüneteket és mi a megfelelő terápia.

Külső aranyér kezelése

Az aranyér elhelyezkedése szerint lehet külső aranyér vagy belső aranyér. A külső aranyér a végbélnyílás környékén helyezkedik el. A külső aranyerek nem nyomhatók vissza a végbélbe, ez is az egyik ismertetőjelük. A külső aranyér kezelésére a szakorvos leggyakrabban konzervatív gyógymódot, kenőcsöt, kúpot, krémeket javasol.

Belső aranyér kezelése

A belső aranyér a végbél belső oldalán helyezkedik el és sokáig nem is okoz panaszokat. A belső aranyerek kezelésére a szakorvosok gyakran írnak fel gyulladáscsökkentő, vénás keringést javító gyógyszereket is, melyek mellett az aranyér kúpok és kenőcsök is támogatják a tünetek enyhülését.

Az aranyér tünetei

Az aranyér tünetei leggyakrabban az alábbiak:

  • fájdalmas székelés, lehet tompa vagy nyilalló
  • fájdalom ülés során
  • véres széklet
  • duzzanat, csomó a végbélnél (feltétlenül lássa szakorvos!)
  • végbéltáji viszketés
  • végbéltáji kitüremkedés, kitapintható aranyeres csomó

Az aranyér kialakulása

Az aranyerek erőlködés hatására is előjöhetnek, de sokszor a testmozgás hiánya, a rendszertelen és kiegyensúlyozatlan táplálkozás is hozzájárul az aranyerek kialakulásához.  Sok embernél kötőszöveti gyengeség is meghúzódik az aranyér kialakulásának hátterében.

A belső aranyér tünetei

A belső aranyér tünetei a kellemetlen érzésen túl ijesztőek is lehetnek:

  • duzzanat a végbélben
  • fájdalmas székletürítés
  • véres széklet

A belső aranyér tünetei férfiaknál

belső aranyér tünetei férfiaknál is ugyanazok, mint nőknél, inkább az aranyerességhez vezető út tér el a két nem között. A férfiak sokszor végeznek fizikai munkát, emelnek, cipekednek, ez nagyban hozzájárulhat a belső aranyér kialakulásához, de a férfiak körében végzett ülőmunka is rásegíthet, hogy az aranyér tünetei náluk is ugyanúgy feltűnnek. Később, ha valaki elkényelmesedik és kevesebbet mozog, pocakot növeszt, szintén számolhat az aranyér kialakulásának megnövekedett esélyével.

A belső aranyér tünetei nőknél

A belső aranyér tünetei nőknél a vérzés, a viszketés és a székelés után kitapintható csomó. Ez a kitapintható csomó lényegében maga az előesett belső aranyér, amely a székelést követően általában magától visszahúzódik, vagy kézzel visszanyomható a végbélbe.

A külső aranyér tünetei

A külső aranyér a végbélnyílás körül helyezkedik el, vérzésre kevésbé hajlamos, mivel bőrszövet fedi. A külső aranyér tünetei a csomók megjelenése a végbélnyíláson, vagy akörül, melyek nem helyezhetők vissza a végbélbe.

Aranyér gyerekeknél

 

Sajnos az aranyér gyerekeknél is megjelenhet, melynek oka lehet az erőlködés, kemény széklet. Olyan is van, hogy a gyermek visszatartja a székletét, ezért idővel keményebb a széklet. Figyeljen rá, hogy gyermeke számára biztosítva legyen a rostdús táplálkozás, megfelelő folyadékbevitel és mozgásban gazdag mindennapok. A napi rutinjának kialakítása már gyermekkorban ajánlott. Jobb megelőzni az aranyeret akár gyermekről, akár felnőttről van szó, ha pedig már kialakult, következetes módon kezelni és odafigyelni rá.