A barátcserje, egy olyan gyógynövény, amelyet gyakran a női hormonháztartás egyensúlyának visszaállítása érdekében alkalmaznak. A női hormonháztartás egyensúlya szükséges például a problémamentes menstruációhoz, a természetes fogantatáshoz és általában a nők testi-lelki jóllétéhez. Cikkünkben mutatjuk, hogy pontosan milyen problémákra és hogyan használhatjuk a barátcserjét.
A barátcserje (Vitex agnus-castus) egy dús, lilás színű virágzattal és illatos gyümölccsel rendelkező növény, amely már 2500 éve jól ismert és alkalmazott gyógynövény.
A gyógynövény teljes hatásmechanizmusa nem ismert, ám közvetve számos hormon működését befolyásolja és elsősorban nőgyógyászati panaszok esetén használják.
A barátcserje hatásai
A menstruációs problémák és a meddőség mögött gyakran hormonális zavarok állnak, amely fennállhat a magas prolaktin, vagy az alacsony progeszteron szint következtében is.
A prolaktin egy olyan hormon, amely a női mell fejlődését és szoptatáskor az anyatej termelést serkenti.
A prolaktin normális esetben csak a szoptatás időszaka alatt kifejezetten magas és ilyenkor az ovulációt (peteérést) és egyben a teherbeesést is gátolhatja.
Más időszakokban a magas prolaktinszint okozhat meddőséget, illetve menstruációs zavarokat is.
A barátcserjéről úgy vélik, hogy a dopamin receptorok aktiválásával csökkentheti a prolaktin felszabadulását.
A barátcserje másik hatásmechanizmusa az agyalapi mirigy luteinizáló hormon (LH) kibocsátásának növelése és a folliculus stimuláló hormon (FSH) csökkentése lehet.
Ezek a hormonok felelősek a petefészek hormonkiválasztásáért és ezzel együtt a menstruációs ciklus, illetve a peteérés működéséért.
Női egészség termékek
Mire használjuk a barátcserjét
Bár a gyógynövény már a nevét is a férfiaknál jellemző libidócsökkentő hatásáról kapta, ám a mai természetgyógyászat elsősorban női hormonproblémákra alkalmazza.
A fent leírt hormonokra való hatásaival menstruációs zavarok, erős menstruációs tünetek, meddőség és menopauza esetén is segíthet a barátcserje.
Barátcserje premenstruációs szindrómára (PMS)
A premenstruációs szindróma, avagy a PMS jellemző tüneteire jótékonyan hathat a barátcserje.
PMS gyakori tünetei
- hirtelen hangulatingadozás
- depresszió
- kimerültség
- vizesedés
- verejtékezés
- bőrproblémák
- fejfájás
- szédülés
- puffadás
- emlőérzékenység, mellfeszülés
Barátcserje meddőség esetén
A gyógynövény fogyasztása bizonyos esetekben megkönnyítheti a teherbeesést is a prolaktinszint-csökkentő hatásának köszönhetően.
Barátcserje menopauza tüneteire
Menopauzáról, avagy klimaxról beszélhetünk, ha egy nő 12 hónapig nem menstruál. Ez egy természetes folyamat, ám számos kellemetlen tünet kísérheti, amelyet javíthat a barátcserje fogyasztása.
A klimax tipikus tünetei
- hőhullámok
- hangulatingadozás
- álmatlanság
- verejtékezés, hidegrázás
- bőrproblémák
- súlynövekedés
A gyógynövényt javasolják elmaradozó menstruáció és egyéb menstruációs zavarok, policisztás petefészek szindróma (PCOS), aknés bőrbetegségek és szoptatási problémák esetén is.
Ne feledjük, hogy a barátcserjét kizárólag orvosi konzultáció után szabad alkalmazni a mellékhatások kockázata, más gyógyszerekkel való lehetséges kölcsönhatások és az egyéb lehetséges egészségügyi következmények elkerülése érdekében.
A barátcserje formái
- por vagy szárított őrlemény kapszula
- tea
- tinktúra
- esszenciális olaj
A gyógynövényt a gyógyszertárakban, vagy gyógynövényboltokban szerezhetjük be.
A barátcserje szedése
A barátcserjét 6 hónapig folyamatosan javasolt szedni, majd ezt követően a menstruációtól a peteérésig szokták ajánlani a fogyasztását.
Legyünk türelmesek, mert a barátcserje lassan ható gyógynövény, hatását néhány havi rendszeres fogyasztás, de olykor csak 6-18 hónap után tapasztalhatjuk.
A barátcserje mellékhatásai
A barátcserje szedésének lehetnek mellékhatásai és felerősíthetik a meglévő panaszokat is. Ezek ritkán jelentkeznek és általában idővel csökkennek is.
Barátcserje szedése esetén a következő mellékhatások jelentkezhetnek:
- menstruációs időszakok közti vérzés
- emésztési problémák
- hányinger
- fejfájás
- hajhullás
- szájszárazság
- bőrkiütés
Várandósság esetén ne szedjük a barátcserjét!
Egyéb hormonterápiák, hormonproblémák és szoptatás esetén különösen fontos, hogy konzultáljunk az orvosunkkal mielőtt a gyógynövényt alkalmazni kezdenénk.