Arcápolás

10 fontos tipp a tudatos téli bőrápoláshoz

2021.12.23 17:00
10 fontos tipp a tudatos téli bőrápoláshoz

Ahogy jön a tél, a hideg levegő, a szél, a benti fűtés és száraz levegő hatalmas próbatéltelt jelent a bőrünk számára. Még a problémamentes bőrrel rendelkezőknek is érdemes védenie a bőrét ilyenkor, mert a bőr legfelső rétege könnyen kiszárad, kipirosodik és sérülékennyé válik, míg az arra érzékenyebbeknél megjelenhetnek az ekcéma tünetei. 10 fontos tippet gyűjtöttünk össze, amivel megvédhetjük a bőrünket a téli időjárás viszontagságaival szemben.

1. Párásítsunk

Az erek összehúzódnak a hideg hatására miközben a bőr legfelső rétege kiszárad, a benti száraz levegő pedig tovább rontja a helyzetet. Párásítsunk éjszaka, hogy fellélegezhessen a bőrünk!

2. Gyors tusolás hosszú, forró fürdő helyett

A forró víz is szárítja a bőrt, így célszerű a hosszú forró ülőfürdő helyett a gyors zuhanyzást választani. A szárítkozást is ajánlott óvatosan csinálni. Ne végezzünk durva, dörzsölő mozdulatokat szárítkozás közben. Tusolás után használjunk valamilyen hidratáló testápoló krémet, amit még az enyhén nedves bőrre érdemes felvinni.

3. Sapka, sál, kesztyű

Takarjuk, védjük a fedetlen testrészeket a kinti hidegben. Ne ódzkodjunk a sapka, sál, kesztyű viselésétől és amennyire tudjuk egy sállal védjük az arcbőrünket is. Részesítsük előnybe a pamut anyagokat, mert ez irritálja legkevésbé az érzékeny bőrt.

4. Igyunk sokat!

A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás belülről táplálja a száraz bőrt. Ez télen fokozottan igaz, így figyeljünk a napi 2-3 liter folyadék elfogyasztására.

5. Krémezzünk nedves, zsíros krémmel

Használjunk testápolót és arckrémeket naponta akár többször is ha száraz a bőrünk. Tanácsos a könnyebb állagú termékeket zsírosabb, sűrűbb textúrájú krémre cserélni télen.
Olyan terméket használjunk, ami lipideket és zsírokat is tartalmaz, télen nem elegendőek a vízbázisú krémek. Létezik kifejezetten kellemetlenül feszülő, kipirosodott bőrre fejlesztett cold cream azaz hideg krém.
A cold cream víz- és olajbázisú emulzió általában méhviaszból és olivaolajból, mely a nevét a hűsítő hatásáról kapta.

Arckrémek hidratáláshoz

 

6. Kerüljük az irritáló kozmetikumokat

Télen érzékenyebbé válik a bőrünk, így ha tudjuk próbáljunk illatanyag-, tartósítószer- és lanolinmentes termékeket választani.

7. A természet kozmetikája száraz bőrre

Az avokádó olaj, a parlagi ligetszépe olaj, a kókuszolaj, a sheavaj, a kamilla és az aloe vera mind tökéletes megoldások a téli bőrápolásra.

Paraffinolaj a bőrápolásban

A paraffinolaj szerepéről a bőrápolásban erősen megoszlanak a vélemények. A jótékony növényi olajokkal ellentétben az ásványi olajok (például a paraffinolaj) nem szívódnak fel, nem engedik távozni a méreganyagokat és eltömíthetik a pórusokat így ez újabb bőr problémákhoz vezethet az a zsírosabb, pattanásra, mitesszer képződésre hajlamos bőrök esetében.

Ugyanakkor számos bőrgyógyász szakember, kozmetikus mégis ajánlja és alkalmazza a paraffinolaj tartalmú termékeket is, mert a bőrön védőréteget képez, nem allergizál és jól hidratál bizonyos esetekben.

8. Óvatosan a bőrradírral

A bőrradír tisztítja és edzi a bőrt, ám télen érdemes ritkítani a test- és arcradírok használatát. A radírozás ronthatja az érzékeny, sérült bőr állapotát, így a téli időszakban több időre van szüksége, hogy két radírozás között regenerálódhasson.

9. Fényvédőzzünk

Télen sem szabad megfeledkeznünk a napvédelemről. Téli sportok esetén különösen fontos a magas faktorszámú fényvédő termékek használata.

10. Pótoljuk a D-vitamint

A napfényszegény, téli időszakban szükségünk van a D-vitamin fokozott bevitelére, hisz a szervezet napfény hiányában jóval kevesebbet tud előállítani a szükséges mennyiségnél. A D-vitamint pótolhatjuk D-vitaminban gazdag ételekkel, mint például tej- és tejtermékek, tojás, gomba vagy tengeri halak fogyasztásával. D-vitamint tartalmú étrendkiegészítők kapcsán kérjük ki szakember tanácsát.