Az alacsony vércukorszint a kialakulás elején legtöbbször jól kezelhető, ha tudjuk mit kell tennünk ellene. Akinél alacsony vércukorszint áll fenn, vagyis hipoglikémia, azonnal cselekedni kell, hiszen könnyen súlyosbodhat, eszméletvesztés vagy rángógörcs is előállhat.
Nem minden esetben cukorbetegség mellé társul a jelenség, egészséges embernél is előfordulhat, hogy nem megfelelő étkezési szokások, egyes hasnyálmirigy betegségek vagy hasmenéses betegségek okoznak átmeneti hipoglikémiát.
Alacsony vércukorszint tünetei
Az alacsony vércukorszint tüneteit nem mindet és nem azonos mértékben tapasztalja mindenki.
Alacsony vércukorszintről akkor beszélünk, ha a vércukorszint mérés során 3,9 mmo/l alatti eredményt mutat a vércukorszintmérő.
Az eredmény arra utal, hogy a vérben keringő glükózt a sejtek gyorsabban, nagyobb mértékben veszik fel, mint ahogyan az a vérkeringésbe kerül.
Alacsony vércukorszint tünetei lehetnek:
- homályos látás
- remegés
- izzadás
- fáradtság érzés
- zavartság (elmosódó beszéd)
- szapora szívdobogás
- zsibbadás érzés
- szédülés
- sápadtság
Olyan is előfordul, hogy valaki nem érzékeli az alacsony vércukorszint tüneteit, mégis amennyiben valóban alacsony a cukor, kezelni kell az állapotot!
Ilyenkor általában a szőlőcukor hatása az egyik leggyorsabb, azonnali és jól felszívódó szénhidrát forrás.
A szőlőcukor bevétele után kb. 10-15 perccel vissza kell mérni a vércukorszintet!
Alacsony vércukorszint okai
Az alacsony vércukorszint okaként leggyakrabban a cukorbetegek nem megfelelő étkezése, nem megfelelő inzulin- és vagy gyógyszer terápiája nevezhető meg, de egyéb okok is előidézhetik.
Cukorbetegnél az is lehet az alacsony vércukorszint oka, hogy fokozottan testmozgást végzett, mégsem csökkentette a bevitt inzulint.
A cukorháztartás egyensúlyát befolyásoló hormonokkal összefüggő betegségek is okozhatnak alacsony vércukorszintet, de kivételes esetekben egyes gyógyszerek mellékhatása, vesebetegségek, hasnyálmirigy betegségek vagy túlzásba vitt alkoholfogyasztás is állhat a háttérben
Az éjszakai hipoglikémia akár észrevétlen is lehet, a nyugtalan alvás, az erős izzadás, a reggeli fejfájás mind figyelmeztető tünetei lehetnek. Alkoholfogyasztás, vacsora kihagyása, nappali erőteljes fizikai aktivitás, gyulladásos betegségek is előidézhetnek éjszakai hipoglikémiát.
Ilyenkor még fennállhat egy reggel alacsony vércukor ébredés után is, de sok esetben reggelre emelkedik a vércukorszint. A reggeli alacsony vércukorszint oka legtöbbször a nem megfelelő táplálkozás az előző nap folyamán és az éjjeli hipoglikémia.
Mit egyek, ha leesik a vércukorszint?
Minden embernek tisztában kell lennie, mit egyek, ha leesik a vércukorszint? Ilyenkor valamilyen gyorsan felszívódó szénhidrát javasolt, mint például:
- fél pohár üdítő, gyümölcslé (nem diétás, hanem cukros)
- szőlőcukor
Az elfogyasztás után negyed órával ellenőrizzük a vércukorszintet, visszament -e a normál tartományba!
Cukor kóma
A cukor kómát vagy diabetikus kómát az alacsony (3,9 mmo/l alatti) vércukorszint okozza, lényegében egy eszméletlen állapot.
A cukor kóma veszélyes állapot, azonnali orvosi kezelést igényel. Kezeletlenül agykárosodáshoz vagy halálhoz is vezethet. Aki diabétesszel él, az pontosan tudja, milyen vércukor érték megfelelő számára, és tud figyelni annak fenntartására.
A diabéteszes kóma bevezető tünetei között a remegés, szédülés, fejfájás, hirtelen fáradtság érzés jellemző. A legjobb azonnal szőlőcukrot, cukros üdítőt fogyasztani és egyidejűleg orvosi segítséget hívni!
Amikor valakinél magas a cukor, akkor ezzel ellentétben éppen arra kell fókuszálni, mi viszi le a cukrot! Több folyadékot kell fogyasztani, rendszeres testmozgásra törekedni és a lassú felszívódású szénhidrátokat előnyben részesíteni a gyors felszívódásúakkal szemben!
Az eper, áfonya, chia mag, avokádó, olívaolaj, olajos magvak, a fahéj is jótékony hatással vannak a vércukorszint stabilizálására.