Cukorbetegség

Miért fontos a rendszeres vércukormérés, és hogyan segít a megfelelő készülék?

2025.03.21 16:24
Miért fontos a rendszeres vércukormérés, és hogyan segít a megfelelő készülék?

A rendszeres és helyes vércukormérés a diabéteszesek számára nélkülözhetetlen, hiszen a cukorbeteg diéta, a megfelelő étrend és gyógyszeradag egyensúlyban tartása kulcskérdés a betegség terápiájának sikerességében. A vércukormérés házilag is naponta többször elvégzendő feladat a cukorbetegek esetében, hiszen a vércukor nyomon követése segíti a pácienst és a kezelőorvost, hogy a megfelelő inzulinadag, gyógyszeradag beállításra kerülhessen és az ideális, egyéni étrend összeállításánál is fontos. 

Ha már tudjuk, miért fontos a vércukormérés, nézzük meg, hogyan segítheti ezt a mindennapokban a megfelelő készülék: a vércukorszintmérő?

 Vércukormérés eszközei

 

A vércukormérés eszközei otthoni körülmények között egy vércukormérő, a vércukor tesztcsík, ujjszúró eszköz, lándzsa.

Leggyakrabban otthon a vércukormérés ujjbegyből történik, sőt a háziorvosi rendelőkben is ez a legelterjedtebb módszer. A vércukormérés szabályait persze minden körülmények között be kell tartani, mert különben fals eredményt kaphatunk.

A vércukormérő készüléknek hibátlanul kell működnie, és a használati útmutatóban foglaltak szerint kell eljárni! Az is fontos, hogy mindig tiszta kézzel fogjunk neki vércukrot mérni, a vércukor tesztcsík szavatossági időn belüli legyen, és a vércsepp fedje le a teljes tesztnyílást!

A lándzsákat is érdemes gyakran cserélni, a fertőzések elkerülése és a csorbulás kivédése miatt is!

 

Vércukorszint-mérés

 
Vércukormérő készülék

Sokféle vércukorszintmérő készülék van forgalomban, melyeket úgy fejlesztettek ki, hogy használatuk egyszerű legyen, ne okozzon jelentős kellemetlenséget, fájdalmat, továbbá praktikus, felhasználóbarát funkciókkal rendelkezzenek!

A vércukormérő készülékek között a Méry Kék vércukormérők, a Wellmed vércukormérők, az Accu Chek vércukormérők, a Dcont vércukormérők rendkívül népszerűek, ami egyrészt megbízhatóságuknak és pontosságuknak köszönhető, másrészt funkcionalitásuknak és adott esetben a modern kor elvárásait is kielégítő „okos” funkcióknak. Ezekkel a készülékekkel a vércukormérés gyerekeknek is elvégezhető minimális kellemetlenség mellett.

A Bluetooth vagy USB csatlakozási lehetőség, a különböző applikációk, vércukornaplók, átlagszámítási funkciók, több száz mérési adat tárolásának képessége mind-mind rengeteget segítenek a vércukormérő felhasználóinak a napi használatban, az életmódjuk, terápiájuk sikerességében.

Amikor a vércukormérés házilag, azaz saját magunk által történik és nem laboratóriumi vérelemzés történik, különösen fontos, hogy egy modern, biztonságos vércukormérővel történjen a mérés!

A legújabb vércukorszintmérők akár hidegben akár melegben is képesek pontos eredményt adni.

A jól olvasható, nagy kijelző mellett ma már olyan vércukormérők is kaphatóak, melyek akár szóban közlik a vércukormérés eredményét, így a rosszul látóknak sem kell az esetleges pontatlan leolvasástól tartaniuk.

 

Miért fontos a vércukormérés?

Cukorbetegeknél nem kérdés, miért fontos a vércukormérés? Az állapotuk alakulása a vércukormérés által követhető, és az ideális gyógyszeradag, inzulin is ennek megfelelően állítható be, az étkezési szokásokról nem is beszélve!

A vércukormérés eredménye gyakran a cukorbetegség előszobájának is nevezett inzulinrezisztenciára is utalhat, ilyenkor az egyén életmódterápiával is sokat tehet, hogy ne alakuljon ki cukorbetegség.

Nem véletlen, hogy a vércukormérés egy normál labor része is, a vérvételi eredményeink között a glükóz szintet is megtaláljuk.

 

Helyes vércukormérés

A helyes vércukormérés előtt az asztalra ki kell készíteni a vércukormérő készüléket, az ujjbegyszúrót, a kompatibilis tesztcsíkot és némi vattapamacsot.

  1. Mossunk kezet szappannal, alaposan és tiszta törölközővel töröljük szárazra!
  2. A lándzsát tegyük az ujjszúróba!
  3. Vegyük ki a tesztcsíkot! (a gyári dobozból)
  4. A tesztcsíkot tegyük a vércukormérőnkbe, ehhez kövessük a gyártói utasítást!
  5. A lándzsával meg kell szúrni az ujjbegyet!
  6. A megjelenő első vércseppet le kell törölni, a második vércseppet a tesztcsíkra cseppenteni, mégpedig figyelni arra, hogy a vércsepp a tesztnyílást teljes egészében lefedje!
  7. Az ujjbegyre kell nyomni egy steril vattapamacsot!
  8. A vérminta elemzését a vércukormérő elvégzi és leolvashatóvá válik a vércukormérő eszköz kijelzőjén.
  9. Végül távolítsuk el a használt vércukormérő tesztcsíkot a készülékből!

A vércukormérő hibát jelezhet, ha nem jól lett behelyezve a tesztcsík, esetleg korán vagy későn lett a vér rácseppentve. A vércukormérő hibakódjainak jelentését a használati útmutatóban megtalálhatjuk.

 

 Otthoni vércukormérés pontossága

Az otthoni vércukormérés pontossága a márkás, legjobb vércukormérőkkel megfelelő lehet, de nagyon fontos, hogy vércukormérés étkezés után is történjen, ne csak éhgyomorra! Sőt, az egyes étkezések utáni vércukormérés se maradjon el! Általában 60-90 perccel kell történjen a vércukormérés étkezés után, ekkor éri el ugyanis a vércukor a csúcsát a vérben!

Akinél (5,5 mmo/l-es vagy ezt meghaladó vércukor értéknél) a mérés hibahatára több, mint + vagy – 15%, ott mindenképpen meg kell nézetni szervízben a vércukormérőt vagy lecserélni újra!

Előfordul, hogy a laborban mért jelentősen eltérő érték hívja fel erre a figyelmet, ezt pedig nem szabad félvállról venni!