Cukorbetegség

Szénhidrát diéta kismamáknak – a terhességi cukorbetegség

2022.09.14 13:02
Szénhidrát diéta kismamáknak – a terhességi cukorbetegség

A terhesség csodás állapot, sajnos azonban olykor előfordulhat, hogy nem minden a tankönyv szerint zajlik, hanem felmerül néhány komplikáció. Egy ilyen lehetséges forgatókönyv a terhességi cukorbetegség, ami viszonylag sok kismamát érint. Szerencsére a kötelező vizsgálatok révén időben észre szokták venni, így meg lehet tenni a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy se a babának, se a mamának ne legyen ebből problémája. A kezelés egy fontos része a szénhidrát diéta, amit a terhesség végéig tartania kell a kismamának.

Mi az a szénhidrát diéta?

A szénhidrát diéta azt jelenti, hogy egy megadott mennyiségű szénhidrátot osztunk el az egész napra, úgy hogy az arányokat is figyelembe vesszük. Terhességi diabétesz esetében általában a 160 grammos szénhidrát diétát szokták javasolni, napi 5 étkezésre elosztva, melyek közül az ebéd során lehet a legtöbb szénhidrátot fogyasztani.

Ez a diéta segít abban, hogy a vércukorszintet egyenletesen tartsuk, ne legyenek kiugrások, amik problémát okozhatnának. Legtöbbször ennyi elég is a terhességi diabétesz kordában tartására, és ritka, amikor inzulinra is szükség van. Rendszeres vércukorszint mérés segítségével bizonyosodhatunk meg arról, hogy a ditéta jól működik.

Mi a tünete a terhességi cukorbetegségnek?

A terhességi cukorbetegségnek nincsenek klasszikus tünetei, ezért hiába próbáljuk a második trimeszterben esedékes vizsgálat előtt kitalálni, hogy vajon érintettek leszünk-e, nem fogjuk tudni. Nagyon sok kismamáról derül ki, hogy terhességi diabéteszben szenved, aki előtte az égvilágon semmilyen gyanús tünetet nem tapasztalt. A terheléses vércukor vizsgálat azonban minden kétséget kizáróan megállapítja, hogy kik veszélyeztetettek, így időben el lehet kezdeni a kezelést.


Vércukorszintmérők

 

Mitől alakul ki a terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség kifejezetten a várandóssághoz köthető állapot. Azért alakul ki, mert a terhesség során a szövetek inzulinérzékenysége csökken, így a hasnyálmirigynek a normálisnál többet kell dolgoznia. Ez egy teljesen természetes állapot, azonban néhány kismamának a szervezete nem tud alkalmazkodni, azaz a hasnyálmirigye nem termel lényegesen több inzulint a szokásos mennyiségnél, így a vércukorszint megemelkedik.

A terhességi cukorbetegség diéta: segít a mintaétrend

A terhességi cukorbetegség során előírt szénhidrát diéta elsőre nagyon bonyolultnak tűnhet, éppen ezért dietetikus szokott segíteni a megfelelő étrend összeállításában és tartásában. Szerencsére az interneten is számos mintaétrend található, ezért ha első ránézésre nincs is elképzelésünk, hogy miket is ehetnénk például reggelire, ebédre vagy uzsonnára, ezek segíthetnek abban, hogy legyenek ötleteink.

Valószínűleg ugyanakkor a dietetikus is fog adni legalább egy listát arról, hogy milyen ételeket milyen mennyiségben fogyaszthatsz ahhoz, hogy a vércukorszinted egyenletes maradjon. Cukorbetegek számára kifejlesztett étrend-kiegészítők is segíthetnek abban, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájussunk diéta mellett is.

Meddig kell tartani az előírt étrendet?

A terhességi cukorbetegség kizárólag a várandósság időszaka alatt áll fenn, ezért az étrendet a szülésig mindenképpen tartani kell. A szülés utáni hetekben még érdemes ellenőrizni olykor a vércukorszintet, de ha azt látjuk, hogy minden visszaáll a normál kerékvágásba, akkor a diétával is felhagyhatunk.

Itt azonban zárójelben megjegyeznénk, hogy ez egy igen egészséges étrend azoknak is, akiknek nincsen semmilyen cukoranyagcsere problémájuk, ezért érdemes lehet tovább is tartani.

Terhességi cukorbetegség szülés után

A terhességi cukorbetegség a szülés után jellemzően nem marad fenn, visszaállnak az értékek a normál tartományba. Érdemes ugyanakkor tudni róla, hogy ez egy vészcsengő is lehet: a terhességi diabétesz előre jelezheti a későbbi cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ezért aki a várandósság alatt diabéteszben szenved, annak nem árt időnként ellenőrizni a vércukorszintjét a későbbiekben is.

A kezeletlen terhességi cukorbetegség következményei

A kezeletlen terhességi diabétesz főleg a babára nézve veszélyes. Kialakulhatnak különböző rendellenességek, a baba jóval nagyobbra nőhet az inzulin miatt, ami a szülés során komplikációkhoz vezethet, valamint a baba vércukorszintje is drasztikusan leeshet a szülés után, így nagyobb eséllyel jelentkezik nála sárgaság.

Ha azonban a kismama odafigyel az étkezésére a terhesség alatt, akkor mindez elkerülhető.