Ma már kutatások bizonyítják, hogy a stressz és a cukorbetegség között összefüggés lehet. A stresszhormon, a mindennapi feszültség a cukorszintre hatással lehet és idő előtt kialakulhat inzulinrezisztencia, majd cukorbetegség, akiknek hajlama van rá.
A cukorbetegség kialakulásának több rizikó faktora is lehet, ezekre különösen oda kell figyelni, mikor még „egészséges” az ember. A tartós stressz közvetett módon is hathat a vércukorszintre, mégpedig azáltal, hogy a stresszes ember hajlamosabb nem odafigyelni az étkezésre, bekapni valami gyors, egészségtelen ételt és alapvetően egészségtelen életmódot folytatni.
Hogyan befolyásolja a stressz a vércukorszintet?
Bizonyított tény, hogy a fizikai stressz az 1-es típusú cukorbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség esetén is képes a vércukorszint emelkedését előidézni. Ez lehet akár egy műtét vagy egy sérülés miatti stressz, amit a testnek át kell élnie.
A mentális stressz vagy pszichés stressz elsősorban a 2-es típusú cukorbetegség esetén idézhet elő vércukorszint emelkedést, míg a 1-es típusú cukorbetegeknél a stressz alacsony vércukorszintet, ingadozó vércukorszintet és emelkedett vércukorszintet is kiválthat.
Miért ingadozik a vércukorszint stressz hatására?
A vércukorszint ingadozás tünetei között az ingerlékenység, fejfájás, szédülés, homályos látás, izzadás, farkaséhség is megjelenhetnek.
Ha ilyen tüneteket tapasztalunk és a vércukorszint mérés eredményei is alátámasztják, hogy nagyon ingadozik a vércukrunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hiszen ez már annak a jele, hogy probléma lehet a cukorháztartással!
Ha kíváncsiak vagyunk, miért ingadozik a vércukorszint stressz hatására, meg kell értenünk a szervezetben zajló folyamatokat!
A stressz következtében a szervezetben a stresszhormonok szintje megemelkedik, például a kortizol és adrenalin is ide sorolhatóak. A szervezet meg akarja oldani a stresszhelyzetet, és a stresszhormonok emelkedésének hatására a glükózszintézis is emelkedik, hogy több energiát tudjon biztosítani számunkra.
Egészséges egyénnél a glükóz ténylegesen be is jut a sejtekbe és extra energiát biztosít, de cukorbetegség esetén az inzulin nem tudja a sejteket plusz energiához juttatni. A vérben marad a glükóz és emelkedik a vércukorszint.
Idegességtől felmegy a cukor
Valóban létezik a jelenség, hogy az idegességtől felmegy a cukor, de nem szabad csak az idegességre fogni és figyelmen kívül hagyni, ha gyakran és erős tünetek megjelenése mellett ilyet tapasztalunk!
A szervezet üss vagy fuss reakcióba kapcsol idegesség, stresszhelyzet esetén. Nemcsak a vércukorszint emelkedik, de a vérnyomás, szívfrekvencia is és a légzés is gyorsul.
Magas cukor ellen nem szabad otthoni „terápiát” indítani. Orvosi kivizsgálás szükséges, hogy kiderüljön mi áll a háttérben, van -e valamilyen cukorháztartási zavar, ami orvosi kezelést igényel.
Ma már léteznek otthon is alkalmazható étrendkiegészítők, gyógyteák, melyek segíthetik a vércukorszint stabilizálását, de ezeket csak akkor alkalmazzuk, ha kezelőorvosunk jóváhagyta és az előírt terápia kiegészíthető velük!
Az emelkedett vércukorszint okai között akár egy óriás dózisú cukorfogyasztás, de kezdődő diabétesz is szerepelhet.
Alacsony cukor stressztől
Alapvetően nem jellemző, hogy alacsony cukor stressz miatt kialakuljon, a legtöbb esetben a vércukorszint csökkenés mögött étkezési problémák, cukorbetegség esetén inzulin, gyógyszer adagolási problémák, egyes betegségek, alkoholfogyasztás, megerőltető fizikai aktivitás állhatnak.
Stresszkezelés cukorbetegeknek
A stressz alapból is igénybe veszi a szervezetet, nem véletlen, hogy a tartós stressznek már egészségügyi kockázatai is vannak.
A stresszkezelés megtanulása minden ember számára fontos, de a stresszkezelés cukorbetegeknek kötelezően elsajátítandó feladatként is tekinthető! Komoly kockázata van náluk az egyensúlyból kibillent állapotnak!
Stresszes időszakokban nem tudnak jól odafigyelni az életmódra, ami a cukorbetegség kezelésének alapvető eleme.
A meditáció, relaxáció, a rendszeres testmozgás hatékony stresszkezelési módok, melyek elsajátítása és alkalmazása révén támogathatjuk a szervezet vércukorszint szabályozását és egészséges, egyensúlyi állapotát.
Sajátítsunk el légzési technikákat, melyeket bárhol azonnal alkalmazhatunk, ha idegesek leszünk és stresszes időszakban különösen figyeljünk a fizikai aktivitásra!
Ha többet nem, egy esti kiadós sétát mindenképp tegyünk meg, ez a stresszhormonok szintjét is csökkenti, és az alvásunkat is segíti!
Stressz és cukorbetegség
A stressz és cukorbetegség nem jó párosítás, hiszen a tartós stressz hatására a cukorbeteg kihághat a diétából, adott esetben rosszabbul alszik, stresszevésbe fog, elhagyja a fizikai aktivitást, vagy akár a vércukorszint rendszeres mérését.
Azt, hogy a stressz mennyire emeli a vércukorszintet nem lehet általánosan megmondani. A folyamat nem mindenkinél egyformán zajlik. Fontos, hogy stresszes időszakban a cukorbeteg legalább 2 óránként ellenőrizze a vércukorszintjét és konzultáljon kezelőorvosával a teendőkről!
A bőséges folyadékfogyasztás, az előírt étrend betartása, a testmozgásra odafigyelés és a „kihágások” elkerülése még fontosabb stressz esetén, mint bármikor.
A cukorbetegség kezelése az orvos által előírt gyógyszerekkel és megfelelő életmódterápiával (étrend, mozgás, stresszkezelés) lehetséges.