Életmód

Korpás haj kezelése télen - hatékony megoldások

2023.12.21 13:55
Korpás haj kezelése télen - hatékony megoldások

A korpás haj kezelése télen több embert érint, mint gondolnánk, ezért fontos, hogy hatékony megoldásunk legyen a korpa ellen. Ha tudjuk, mi az a korpa, miért korpásodik a haj és mi a legjobb korpásodás elleni megoldás, hatékonyan fel tudunk lépni a kellemetlen és esztétikailag is zavaró probléma ellen.

Mi okozza a korpásodást télen?

 

Ahhoz, hogy megértsük, miért korpásodik a haj télen, először is nézzük meg mi az a korpa! A korpa lényegében a fejbőr elhalt hámsejtjei, ami természetes módon is képződik és leválik, miután a fejbőr 21-28 naponta teljesen megújul, ugyanakkor egészséges körülmények között ezt nem is vesszük észre.

Ha viszont a fejbőr egyensúlyi állapota felborul, a korpaképződés folyamatos és ez sajnos látványos is. A korpás fejbőr esetén nemcsak a hajszálak között, de a ruházatunkon is megtalálható ilyenkor a korpa, ami számunkra is ciki lehet, de a környezetünk is ápolatlannak tarthatja a helyzetet.

De mit csináljak, ha korpás a hajam? A korpás fejbőr kezelése nem merül ki abban, hogy a korpás hajra sampont használunk, a korpa kiváltó oka ellen is lépni kell! A korpa okai, a korpás haj okai lehetnek:

  • hideg időjárás, túl száraz beltéri levegő, fejbőr kifázása
  • stressz, szorongás, feszültség, kimerültség
  • nem megfelelő hajápolás, túlzásba vitt kemikáliák, hajfestés, szőkítés, dauer stb.
  • száraz bőr vagy túl zsíros bőr és fokozott faggyútermelés
  • betegségek, ekcéma, allergiás reakciók

A korpásodás ellen egész évben tenni kell, ha valaki hajlamos rá, de a hideg, téli időjárás olyanoknál is korpásodást indíthat, akiknek nem szokott egyébként korpás hajuk lenni.

Ennek oka a kinti hideg, benti meleg közötti hőmérséklet különbség, a fejbőr túlzott kiszáradása, a hideg elleni védekezés elmaradása, gondolunk itt például a hasznos, de sokszor háttérbe szoruló sapkaviselésre.

 

Megfázott fejbőr és annak hatásai

 

A megfázott fejbőr akár hideg, szeles időjárás vagy egy esős napon történő elázás után is kialakulhat, ilyenkor a fejbőr száraz, érzékeny, húzódik, esetleg viszket. Korpásodás és/vagy hajhullás is kialakulhat, mert felborul a fejbőr PH értéke, egyensúlya, romlik a tápanyagellátása, oxigénellátása.


Korpás haj kezelése

 

A korpás haj jelentkezhet zsíros korpa vagy száraz korpa formájában is. A zsíros korpa, vagyis seborrheás dermatitisz során zsíros és sárgás pikkelyszerű bőrdarabok tapadnak a fejbőrre és a hajszálakra.

A száraz korpa kezelése másfajta készítményeket kíván, mint a zsíros korpa kezelése, mivel a száraz korpa esetén fehér és száraz hámlás keletkezik a fejbőrön, ami le is pereg onnan, gyakran viszkető, száraz érzés kíséretében.

A legjobb speciálisan zsíros korpás hajra sampont vagy száraz korpás hajra sampont választani a patikák polcairól a korpa fajtájától függően, közben pedig a kiváltó okok ellen is változtatásokat eszközölni!



Korpás hajra sampon

 

Egy minőségi, hatékony korpa elleni sampon csökkenti a korpaképződést, miközben enyhíti az irritáló viszketést, kipirosodást, plusz tisztítja a fejbőrt és a hajat is.

Kozmetikumok korpás hajra

 


Természetes megoldások korpásodás ellen

 

Aki előnyben részesíti a természetes megoldásokat korpa ellen, az alábbi korpa elleni praktikákból válogathat:

  • almaecetes öblítés: 1:1 arányban keverjünk össze almaecetet vízzel és a vizes hajra öntsük rá, majd csavarjuk törölközőbe a fejet, hajat! Várjunk fél-1 órát és mossunk hajat!
  • babasampon és teafaolaj: a babasamponok kímélik a fejbőr PH értékét, ehhez tegyünk néhány csepp teafaolajat, hogy fertőtlenítő hatást érhessünk el, majd ezzel mossunk hajat!
  • csalánteás hajöblítést vagy bojtorján teás hajöblítést alkalmazzunk a normál hajmosás után!

 

Korpás fejbőr megelőzése télen

 

A korpás haj télen sokaknak okoz gondot, de megfelelő hajápolási termékekkel és egy kis odafigyeléssel elkerülhető a probléma. Télen, hidegben mindig viseljünk sapkát, nehogy kifázzon a fejbőr! Hajat lehetőleg este mossunk, amikor van ideje a melegben megszáradni és nem kell nyirkos fejjel kimennünk a hidegbe!

Figyeljünk a megfelelő folyadékfogyasztásra és a vitamindús táplálkozásra. A fejbőr és haj egészségét hajvitaminokkal, B-vitaminokkal, A-vitaminnal, cinkkel, rézzel is támogathatjuk étrendkiegészítők révén.