Gyomor

A folyadékpótlás módjai – Hányás hasmenés kezelése otthon

2022.10.14 15:13
A folyadékpótlás módjai – Hányás hasmenés kezelése otthon

Muszáj szót ejteni a megfelelő folyadékpótlás módjairól. Mindenkivel előfordult már, hogy hányás, hasmenés gyötri, melyeknél az egyik legnagyobb veszély a kiszáradás lehetősége. Ha tisztában vagyunk vele milyen módon és mivel érdemes a folyadékot pótolni, elkerülhetjük a komolyabb szövődményeket, és rövid idő alatt túljuthatunk a kínzó állapoton.

Amikor hányást, hasmenést kell kezelni otthon, a higiéniai körülmények következetes betartása mellett nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás. A szervezet folyadékot, ásványi sókat, elektrolitokat veszít a hányás, hasmenés során. Egy felnőtt szervezetnek átlagosan 2-2.5 liter folyadékra van szüksége napi szinten, ez hányás, hasmenés idején akár a 2-szeresére, 3-szorosára is emelkedhet.

Folyadékpótlás – miért fontos?

Miért fontos a folyadékpótlás? Az emberi test egyik fő alkotóeleme a víz. A vízháztartás érzékeny egyensúlya könnyedén felborulhat, ha nem iszunk elegendő folyadékot, nem is beszélve róla, ha hányásos, hasmenéses megbetegedésünk is van és folyamatosan vizet veszítünk. Ha nagyobb a vízveszteség mértéke, mint a folyadékbevitel mértéke, kiszáradás fenyeget.

Rehidráló folyadék

Az orális rehidráló folyadék vagy más néven ORS nagyszerűen alkalmazható hányásos, hasmenéses megbetegedések esetén a megfelelő hidratálás biztosításához. A rehidráló folyadékok nátriumot, káliumot, kloridot, citrátot és glükózt tartalmaznak. Ez a hidratáló ital abban is segít, hogy a bélben több folyadék tudjon felszívódni, hasznosulni. A hányás, hasmenés kezelését támogató készítmények [DCS1] között megtalálhatók a rehidráló folyadékok (granulátumok) is, melyek igazán hasznosak lehetnek a kiszáradás megelőzésére.

Redhidratációs, ORS termékeink

 

Rehidráló folyadék babáknak

A babák szervezete még érzékenyebb a vízháztartás egyensúlyának megbomlására, így hányás, hasmenés esetén mindenképpen látnia kell gyermekorvosnak a babát. Ha magas láz is társul a tünetekhez, még nagyobb a veszélye a kiszáradásnak. Anyatejes babát többször kínáljon anyatejjel hasmenéses tünetek jelenléte esetén, tápszeres babáknak is nagyobb mennyiség fogyasztása ajánlott!

Rehidráló folyadék gyerekeknek

Egy 10 kg-s gyerek napi folyadékigénye kb. 1 liter, egy 20 kg-s gyermeké körülbelül 1,5 liter. Ha hányás, hasmenés, lázas állapot van jelen, ennél bővebb folyadékfogyasztás indokolt. A rehidráló folyadékok behűtve általában kellemesebbek, jobban fogyaszthatók. Ha kortyonként vagy szívószállal fogyasztja el a gyermek, sokat tettünk a megfelelő folyadékpótlás, rehidratálás érdekében!

Rehidráló folyadék házilag

Ha házilag szeretnénk rehidráló folyadékot készíteni, nem kell mást tenni, mint 1 liter forralt és lehűtött vízbe tenni 2 evőkanál cukrot vagy mézet és negyed kiskanál sót. Ez is megfelelő rehidráló folyadék házilag a kiszáradás megelőzésére.

Hányás hasmenés kezelése otthon

A hányás, hasmenés tünetei általában 2-3 nap után enyhülnek, és nem minden esetben igényelnek kórházi kezelést. Babákat, kisgyermekeket mindenképpen látnia kell gyermekorvosnak, hiszen nálunk a kiszáradás hamarabb bekövetkezhet és esetleges rosszulléteiket sem tudják még megfelelően jelezni. Koffeintartalmú italok, szénsavas italok fogyasztása kerülendő hányás és hasmenés esetén. Legjobb a tiszta víz, gyümölcslé, tea és a már említett rehidráló folyadékok.

Folyadékpótlás hányás után

Hányás után nehézkes lehet a folyadékpótlás, mert sokszor a betegnek mindentől hányingere van. Hagyjon egy kis időt hányás után, mielőtt folyadékkal kínálja a beteget. A gyomornak ilyenkor jobban esik a hűtött folyadék, melyet lassan, kortyonként érdemes fogyasztani, nehogy újra hányásba torkolljon a folyadékfogyasztás.

Hasmenés- ásványi anyag pótlás

A rehidráló folyadékok hasmenés esetén is fogyaszthatók, hiszen ásványi anyagot ebben az esetben is veszít a szervezet. Néhány napig ajánlott kímélőbb ételeket is fogyasztani, és minél hatékonyabban feltölteni a szervezet ásványi anyag raktárait, melyek biztosan megcsappantak a hasmenéses panaszok ideje alatt. Sós, főtt burgonya, banán, párolt alma, főtt rizs csak néhány az ajánlott diétás ételek közül a hasmenés alatti vagy hasmenést követő ásványi anyag pótlásra.

Redhidratációs, ORS termékeink