Megfázás

A tüdőgyulladás tünetei és kezelésük

2022.11.11 16:14
A tüdőgyulladás tünetei és kezelésük

A tüdőgyulladás tünetei nem mindig erőteljesek. Előfordulhat, hogy a tüdőgyulladástól szenvedő személy nem is gondol arra, hogy komolyabb probléma áll a háttérben. A légúti betegségek kapcsán egyébként is előfordul köhögés, magas láz, azonban, ha ez mellkasi szúró fájdalommal, köpettel, szapora légzéssel is társul, figyelmeztető jele lehet a tüdőgyulladásnak. A tüdőgyulladás szempontjából veszélyeztetettnek számítanak egyes krónikus betegségben szenvedők, a 65 év felettiek és a gyermekek. Ráadásul a tüdőgyulladás tünetei láz nélkül is jelentkezhetnek.

A tüdőgyulladás tünetei és kezelése

 

A tüdőgyulladás lényegében a tüdőben lévő léghólyagocskákat megtámadó megbetegedés, melyet baktériumok, vírusok és néha gombák okoz. Gyakori, hogy a tüdőgyulladás valamilyen vírusfertőzés, nátha, influenza szövődménye. A tüdőgyulladás jelei azért jelentkeznek, mert a légutakban és/vagy a tüdőszövetekben gyulladás keletkezik, a nyák felszaporodik a tüdő-léghólyagokban. Évente közel fél milliárd ember betegszik meg tüdőgyulladásban, melyről nyugodtan kijelenthető, hogy nem játék. A tüdőgyulladás kezelése nem mellőzheti az orvosnál tett látogatást, ő állapítja meg, hogy elegendő-e néhány hurutoldó, köptető alkalmazása, vagy antibiotikumterápia is szükséges. Előfordulhat, hogy a köpet tenyésztését is el kell végezni, hogy az adott kórokozóra legjobban ható szerrel történjen a baktérium „bombázása”. Ha a tüdőgyulladás tünetei komolyabbra fordulnak, kórházi kezelés is szükségessé válhat.

 

A tüdőgyulladás tünetei

 

A tüdőgyulladás jelei közé tartozhatnak:

  • magas láz, hidegrázás, verejtékezés
  • köhögés, általában váladék felköhögésével
  • légszomj, mellkasi fájdalom – elsősorban lélegzetvételnél
  • szapora szívverés
  • kimerültség, erőtlenség

Köptetők

 

A tüdőgyulladás tünetei láz nélkül

 

Az atípusos tüdőgyulladás tünetei láz nélkül is jelentkezhetnek. Ilyenkor is jellemző tünet a köhögés, de láz helyett lehet, hogy csak hőemelkedése van a betegnek, esetleg még az sem. Idősebb korban még gyakoribb, hogy láz nélkül zajlik egy tüdőgyulladás, mely során légzési, keringési elégtelenségek is előfordulhatnak. Nagyon fontos, hogy minél előbb felkeressük a háziorvost, aki általában hallgatódzás alapján már gyanítja a tüdőgyulladás tényét, vagy röntgenre küld minket, ahol biztossá válik a diagnózis.

 

A tüdőgyulladás tünetei gyerekeknél

 

A tüdőgyulladás tünetei gyerekeknél, csecsemőknél sokszor „alattomosak” és nem feltétlenül jellegzetesek. Előfordul, hogy először csak étvágytalanság, hőemelkedés, sápadtság jelentkezik, a gyermek vagy a baba elesett benyomást kelt. Ha a tüdőgyulladás tipikus tünetei jelennek meg gyerekeknél, hamarabb a betegség gyanúja irányába tereli a szülő figyelmét is. Ezek a hirtelen magas láz, hidegrázás, köhögés, hasi, esetleg hátfájdalom, szapora pulzus, magas légzésszám. Gyermekek esetén kiemelten fontos, hogyha gyermekünk bágyadt, kedvetlen, étvágytalan, mindenképpen lássa a házi gyermekorvos. Inkább ne legyen semmi komoly, minthogy félvállról vegyük az esetleges tüdőgyulladás fennállását.

 

 

A tüdőgyulladás kezelése

 

A tüdőgyulladás kezelése függ a beteg állapotától, a tüdőgyulladás súlyosságától, de a tüdőgyulladás kezelése mindig orvosi vizsgálat után kell hogy történjen. Ha a kezelőorvos úgy ítéli meg, 7-14 napig tartó antibiotikum terápiát irányoz elő, mellé pedig váladékoldókat, köptetőket ír fel. Lázcsillapítók alkalmazása, hűtőfürdő is szükségessé válhat. Ma már olyan antibiotikumok is léteznek, melyeket nem szükséges 1 vagy 2 hétig szedni, csupán néhány szem bevételével is ugyanaz a hatásfok elérhető. Az egyénre szabott terápia kijelölése a kezelőorvos kompetenciája.

Hurutoldók

 

Tüdőgyulladás kezelése otthon

 

Ha megbetegedtünk, a tüdőgyulladás kezelése otthon is kiegészíthető az orvosi terápia mellett. Nagyon fontos a pihenés, ágynyugalom, a bőséges folyadékfogyasztás.  A szoba levegőjének páratartalma sem mindegy, ha párásítót használ, figyeljen az optimális páramennyiségre! A légutaknak ki kell tisztulni, tehát reggel, délben ajánlott köptetőket, váladékoldókat alkalmazni, éjszaka – a pihenés biztosítása érdekében – lehetséges köhögéscsillapító készítményt bevenni. Ha a tüdőgyulladás tünetei gyerekeknél jelentkeznek, az előírt kezelés mellett a különböző mellkaskenőcsök, balzsamok is enyhülést hozhatnak számukra.