Megfázás

Az influenza tünetei és kezelése

2022.11.11 15:59
Az influenza tünetei és kezelése

Az influenzaszezon kezdete előtt jó ha tisztában vagyunk vele, mik az influenza tünetei, és jó ha tudjuk mik az influenza kezelésének legfontosabb teendői. Az influenza általában késő ősztől kora tavaszig okozza a legtöbb megbetegedést. Nem véletlenül ilyenkor vannak leginkább tele az orvosi rendelők a tünetektől szenvedő kicsikkel és nagyokkal, akiket a háziorvosok ellátnak kezelést célzó tanácsokkal, hogy a gyógyulási idő a lehető legrövidebb legyen.

Az influenza tünetei és gyógyulási ideje

 

Az influenza tünetei a fertőzéstől számítva általában 1-2 napon belül megjelennek. Eleinte főként általános panaszokkal szembesülünk, ezután jönnek a légúti panaszok. Az tünetek között először a fáradékonyság, izom- és ízületi fájdalmak, borzongás, rossz közérzet tapasztalható meg. Ezután hőemelkedés, láz jelentkezhet, és száraz köhögés is indulhat, ami később válik majd hurutossá. A torokkaparó érzés, az orrfolyás szintén lehetnek tünetek.

 

Termékek torokfájás esetére

 

Mi okozza az influenzát?

 

Az influenzaszezon kapcsán mindenkit foglalkoztat, mi okozza az influenzát? A válasz röviden: influenzavírus. Az influenzának pedig 3 típusát különítik el, A, B, C típus. A jelentősebb járványos megbetegedés az A típusnak tulajdonítható. Ezek a vírusok a gazdaszervezetet kihasználva a gazdaszervezetben szaporodnak tovább. A kórokozó köhögéskör, tüsszentéskor, cseppfertőzéssel, zárt terekben, tömegközlekedési eszközökön könnyen és gyorsan képes terjedni.

 

Az influenza tünetei

 

Az influenza tünetei elsősorban:

  • láz, hidegrázás, borzongás
  • rossz közérzet
  • fejfájás
  • izomfájdalom
  • emésztőszervi panaszok, hányás, hasmenés

 

Az influenza és a nátha között az egyik legszembetűnőbb különbség, hogy az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, míg a náthás beteg panaszai fokozatosan rosszabbodnak.

 

Az influenza tünetei gyerekeknél

 

Gyerekeknél is hasonlóak a felnőtteknél tapasztalt tünetek, de náluk gyakrabban megjelenik az általános tünetek mellett vagy helyett a hányinger, a hasi panaszok, az émelygés vagy éppen a hányás. A száraz köhögés is megjelenhet, mely később hurutossá válik. Az influenza tünetei gyerekeknél étvágytalanság, nyűgösség formájában is mutatkozhatnak. A tünetek hirtelen robbannak be, amiből a gyakorlott szülő már sejti, hogy beteg lesz a gyerek, elkapta az influenzavírust.

 

Influenza oltás

 

Az influenza elleni védőoltások aktív, gyengített vírust, valamint inaktív vírusrészt tartalmazhatnak. Az évenkénti influenzaoltás nagyon fontos a hatásos védekezés szempontjából, főként gyermekek, idősek, sérült immunitásúak, krónikus betegek esetén.

 

Influenza vírusok

 

Az influenzát A-, B- és C-típusú influenzavírusok okozzák, amelyek közül az A-vírus áll a világméretű járványok (pandémiák) mögött, a B csak kisebb szegmens megbetegedését okozza, míg a C csak ritka, egyedi esetekért felelős.

 

Termékek torokfájás esetére

Az influenza kezelése

 

Mivel az influenza oka lényegében vírusfertőzés, egészséges személyeknél elsősorban tüneti terápia javasolt a kezelésére. Ez ágynyugalmat, bőséges folyadékfogyasztást, megfelelő táplálkozást és emelt C-vitamin bevitelt igényel. A szúró, kaparó, gyulladt torok kezelésére számos, vény nélkül kapható torokfertőtlenítő cukorka, szopogató tabletta, szirup áll rendelkezésre, melyekkel hatékonyan felléphetünk a kellemetlen panaszok ellen és támogathatjuk a gyógyulási folyamatot. Megfázás és légúti fertőzések kezelésére alkalmas gyógyszerekre is szükség lehet. A hatóanyagok tekintetében eltérőek lehetnek, kinek mi vált be, mihez szeret nyúlni a tünetek csillapításához.

 

Az influenza gyógyulási ideje

 

Az influenza gyógyulási idejére azt szokták mondani, hogy átlagosan 1 hét. Persze befolyásolja, hogy a beteg mennyire veszi komolyan a pihenést, és ha nem elég óvatos, könnyen bakteriális felülfertőződése lehet, amikor antibiotikum is szükségessé válhat az influenza kezelése miatt. Az influenza oltás minden évben tartalmaz 2A és 1B törzset. A betegség kockázata mindig nagyobb, mint az influenza elleni védőoltásé.

Ha előrelátóan gondolkodik, az influenzaszezon előtt 2-3 héttel érdemes kérni az influenza elleni védőoltást, hogy mire a „szezon” beindul, kialakuljon a védettség. Természetesen minden ember más helyzetben van, előfordul, hogy valakinek alapbetegsége van, és van aki műtét előtt áll, így oltás előtt mindig egyeztessen háziorvosával!