Probiotikum

Probiotikumok és prebiotikumok - mi a különbség?

2023.10.20 13:48
Probiotikumok és prebiotikumok - mi a különbség?

Sokat halljuk, hogy probiotikumok és prebiotikumok? De vajon mi a különbség? Nem, nem csak 1 betűben térnek el egymástól, teljesen más a szervezetben betöltött funkciójuk is. A prebiotikumok és a probiotikumok is létfontosságúak az ideális emésztéshez és bélműködéshez, az alapvető jó közérzethez, a szervezet egyensúlyához. Ismerjük meg közelebbről a probiotikumok és a prebiotikumok fajtáit!

Mi az a probiotikum?

 

A probiotikumok jótékony mikroorganizmusok, a gombák és a baktériumok is ide tartoznak. Keletkezésük természetes módon, általában erjedés során zajlik, megtalálhatóak a joghurtban, a kefirben, a savanyúkáposztában is.

A bélflóra egészséges állapotához, normál működéséhez létfontosságúak a probiotikumok. Ezek a jótékony bacillusok segítenek visszaállítani az egyensúlyt, mely akár stressz, akár táplálkozási hiányosságok, alapbetegségek, környezeti ártalmak miatt felborulhat.

Úgy is fogalmazhatunk, hogy a probiotikumok a jó baktériumok, melyekre az emberi szervezetnek szüksége van, többségük a vastagbélben, vékonybélben fejti ki pozitív hatását.

A probiotikus ételek mellett a probiotikum étrendkiegészítőkkel is bejuttatható a szervezetbe, por, rágótabletta, folyadék vagy tabletta formájában.


Milyen probiotikumok vannak?

 

A probiotikumok fajtáit tekintve vannak baktériumokból álló vagy élesztőgomba alapú probiotikumok.

Némelyik, patikákban is elérhető probiotikum étrendkiegészítő többféle baktériumot is tartalmaz, míg egyes gyártók termékei csak egyfélét. Picit furcsán hangozhat a hatóanyag kifejezés, ezek esetében valójában a probiotikumot alkotó mikroorganizmusokról van szó.

Milyen probiotikumok vannak?

  • bifidobaktérium
  • lactobacillus
  • saccharomyces boulardii

Élőflórás probiotikumok a joghurtok, a kefirek, de számos olyan patikai étrendkiegészítő probiotikumot is vásárolhatunk, melyek több, élőflóratörzset is tartalmaznak komplexen.

Probiotikumok


Mi az a prebiotikum?

 

A prebiotikum kifejezés csupán 1 betűben tér el a probiotikum szótól, mégis teljesen mást takar. A prebiotikumok az emberi szervezet számára emészthetetlen növényi rostok. Ezeket lényegében amikor elfogyasztjuk, emésztetlenül, változatlan formában haladnak át a gyomron és a vékonybélben, végül a vastagbélben erjedésnek indulnak. Prebiotikumot tartalmaz többek között az alma héja, a banán, a babfélék.

A vastagbélben történő erjedési folyamat táplálékot szolgáltat a jótékony mikroorganizmusoknak, így a probiotikumoknak is. Ez fenntartja és növelheti a jótékony baktériumok telepét a bélrendszerben, ezzel is segítve az immunrendszert, a szervezetünk kiegyensúlyozott működését.

 

A prebiotikumok fajtái

 

A prebiotikum fajtái (leggyakoribbak) a béta-glükán, a cellulóz, a fructo-oligoszacharidok, az inulin, a pektin, a tejben lévő laktulóz. Sok gyümölcsben, teljes kiőrlésű gabonában, magvakban megtalálható, sőt egyes gyógygombákban is.

Amikor almát fogyasztunk, tegyük azt hámozatlanul, így hozzájuttatjuk szervezetünket a pektinhez, mely a jótékony baktériumainkat táplálja majd a bélben.


Mi a különbség a pro- és a prebiotikumok között?

 

Összefoglalva a prebiotikumok emészthetetlen rostok, melyek a probiotikus baktériumokat látják el tápanyaggal, hozzájárulva a szervezet egészséges működéséhez.

A probiotikumok felnőtteknek, gyermekeknek a bélrendszer nélkülözhetetlen, hasznos baktériumai, melyek sok-sok tényező miatt sérülhetnek, ezzel veszélyeztetve az egészséges immunrendszeri folyamatokat.

Például antibiotikumszedésnél mindig javasolt probiotikum fogyasztása is, és most már azt is tudjuk, miket fogyaszthatunk, hogy a probiotikumaink táplálva legyenek, ezzel is növelve számukat a bélflórában!

Alma, banán, hüvelyesek, hagyma, magvak, dió, tejtermékek, zabkása, csicsóka és még sorolhatnánk. Ízletesek és sokat tehetünk fogyasztásukkal a szervezet jótékony probiotikumaiért.