Probiotikum

Probiotikumok gyerekeknek - mikor és hogyan adható?

2023.08.30 13:38
Probiotikumok gyerekeknek - mikor és hogyan adható?

Manapság a patikák polcain gyerekek számára is széles választékban elérhetők probiotikumok. Nekünk szülőknek kell tudni, mikor és hogyan adható a kicsiknek probiotikum. A probiotikumokról köztudott, hogy a bélflórában élő jótékony mikroorganizmusok, melyek segítenek fenntartani a bélflóra egyensúlyát. Ez az egyensúly számos ok miatt felborulhat, fontos a gyerekeknek megfelelő probiotikum kiválasztása és a probiotikum pontos adagolása az előírások szerint, hogy hatékonyan kezelhessük a problémát!

Szülőként már tudjuk, hogy antibiotikum kúra mellé a gyermekorvosok mindig ajánlják a probiotikumokat is, legalább a gyógyszeres kúra idejére, általában 7-10 napig.

 

Az antibiotikum a baktériumok ellen lép fel a szervezetben, de sajnos a bélben jelenlévő és szükséges mikroorganizmusok pusztulását is okozza. Ez pedig oda vezethet, hogy a bélflóra egyensúlya felborul, az immunrendszer gyengülhet, a szervezet fogékonyabb lehet egyes betegségekre.

 

Nemcsak antibiotikum kúra idején, de az alábbi esetekben is ajánlott - gyermekorvossal egyeztetve - probiotikumot adni a gyermeknek:

  • hasmenéses állapotokban
  • utazások előtt, alatt
  • gyulladásos bélbetegségek kiegészítő kezeléseként
  • felső légúti allergiás betegségek esetén kúraszerűen

Bár a probiotikumok vény nélkül kaphatóak, a gyermekorvos véleményét célszerű kikérni. A szakember tudja, hogy melyik a legjobb probiotikum babáknak vagy melyik a leghatékonyabb probiotikum gyerekeknek, mennyi ideig és milyen adagolásban érdemes alkalmazni.

Probiotikumok

 


Miért fontos a probiotikum a gyerekeknek?

A bélflóra állapota és az immunrendszer között összefüggés van. Az immunrendszer nagyjából 70%-a a bélben található, tehát egyáltalán nem mindegy, a bélflóra milyen állapotban van.

Sajnos nagyon sérülékeny, betegségek, fertőzések, gyógyszerek esetleg ételallergiák és az egyoldalú táplálkozás mind károsíthatják, ilyenkor pedig segítő mikroorganizmusok pusztulnak el. Ezeket étrendkiegészítőként bevitt probiotikummal vagy probiotikus ételekkel is tudjuk a gyermekünk számára pótolni.

 

A gyerekek emésztőrendszerének fejlődése

A gyerekek emésztőrendszerének fejlődése, stabilizációja nagyjából 7 éves korig zajlik.

Az első évben ismerkedik meg a gyerek a különböző illatokkal, ízekkel, állagokkal. Az első életévben a kicsik nagyon érzékenyek a táplálák változásaira, ezért azonnal probléma mutatkozhat, ha nem számukra megfelelő tápanyagot kapnak. (pl. székrekedés, hasmenés).

 

1-3 éves kor közé tehető az emésztőrendszer fejlődésének második szakasza, amikor a gyerek már szinte mindent kóstolgat, mindent eszik, amit a család többi tagja. A túl fűszeres ételeket ajánlott kerülni az esetükben! Legyen a táplálékukban gabona, zöldség, hús, hal és tejtermék!

Körülbelül 7 éves korra az emésztőrendszer megerősödik, jobban ellenáll az ártó tényezőknek.


A probiotikumok előnyei gyerekek számára

A bélben élő jótékony baktériumoknak kiemelt szerepük van az immunrendszer felépítésében, aktivitásának szabályozásában, a probiotikumok előnyei gyerekek számára is kiemelhetőek, akárcsak felnőttek esetében.

A természetes, egészséges bélflóra fontos szerepet játszik a káros vírusok, baktériumok és élesztőgombák legyőzésében, gátolja a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálja az immunrendszert, így óvja a szervezetet a betegségekkel szemben.

Probiotikum babáknak

A baba probiotikumok általában csepp formátumban adagolhatóak a piciknek, így könnyen alkalmazhatóak.

A minőségi probiotikum csecsemőknek nem tartalmaz színezéket, tartósítószereket és laktózmentes is, továbbá tejfehérjementes is, hogy ne erősítse a hasfájásos panaszokat.

Probiotikumok

 


Mikor és hogyan adható probiotikum gyerekeknek?

Mindig a gyermekorvossal kell egyeztetni, amikor immunerősítő probiotikum gyerekeknek szükségessé válhat!

Antibiotikum kúra, hasmenéses betegségek, fertőző betegségek idején javasolt a gyermekek szervezetét probiotikumok bevitelével támogatni, sőt ilyenkor figyeljünk, hogy étrendjükbe is bekerüljenek a probiotikus ételek, mint a joghurt vagy a kefir – feltéve, ha elfogadja a gyerek.


A megfelelő probiotikum kiválasztása

A probiotikum hatóanyaga szerint lehet élesztőgomba alapú és baktérium alapú készítmény. Fontos, hogy tudjuk, hogy van amelyik többféle baktériumot tartalmaz, és van amelyik csak egyféle baktériumot.

A legkisebbeknek probiotikum cseppek, a nagyobbaknak probiotikum rágótabletták is rendelkezésre állnak, de léteznek por állagú vagy folyékony probiotikumok is.

 

Probiotikum adagolása

A probiotikum adagolása mindig a betegtájékoztató vagy a kezelőorvos utasítása alapján történjen! A probiotikus cseppekből csecsemőknek általában napi 5 csepp ajánlott, míg a rágótablettából napi 1 darab, a folyadék vagy por állagú probiotikumokból is napi 1 adag a leggyakoribb szakmai ajánlás.