Terhesség

Babafürdetés könnyek nélkül - 6+1 jótanács

2022.03.07 15:11
Babafürdetés könnyek nélkül - 6+1 jótanács

Újdonsült szülőként nem szeretnénk a kisbabánkat sírni látni, de olykor a fürdetés meghittnek várt rituáléja igazi túlélőpróbává válhat. Természetes, hogy a baba már a legkisebb kellemetlenséget is sírással fogja jelezni, amit például a hőmérséklet-változás, vagy a kényelmetlen testhelyzet okoz. Lássuk mikor és miben fürdessünk, milyen babafürdetőt válasszunk, és hogyan szerettessük meg a vizet a gyermekünkkel!

1. Ne legyen éhes a baba fürdetésre!

Ha esténként fürdetünk nem érdemes közvetlenül vacsora elé időzíteni a fürdetés időpontját, mert a baba, ha éhes biztosan nyűgös és türelmetlen lesz. Ha feltétlenül vacsora előtt akarunk fürdetni akkor olyan időpontot válasszunk, amikor a kisbaba még az előző étkezés hatására nyugodt lehet és nem túlságosan éhes. Ha vacsora után fürdetünk akkor várjunk 20-30 percet az etetés után. Ha ébren tudjuk tartani addig a gyermekünket, akkor a meleg fürdő kellemesen ellazítja majd és valószínűleg nem lesz gond az altatással sem.

2. Kinti-benti ideális hőmérséklet beállítása

Amikor levetkőztetjük a babánkat a fürdéshez, kellemetlenül érintheti az esetlegesen fűtetlen helyiség hideg levegője. Próbáljuk meg felmelegíteni a fürdőszoba (vagy a fürdetés helyszínének) levegőjét 23-25 fok körüli hőmérsékletre, míg a fürdővíz ideális hőfoka 36-38 fok között van. Vízhőmérővel ezt ellenőrizhetjük, míg a rutinosabbak már könyökkel is érzékelik, ha a víz ennél hűvösebb. Természetesen minden baba más, így lehet, hogy a mi gyermekünknek kicsivel hidegebb, vagy éppen melegebb víz esik jól, mint ahogyan az a “nagykönyvben” meg van írva. Érdemes óvatosan kísérletezni, ha a baba nyilvánvalóan kifejezi a nemtetszését a vízzel szemben.

 

Baba bőrápolási termékeink

 

3. Megfelelő babafürdető és a fürdetés gyakorisága

Újszülött babák esetén feltétlenül kérjük ki a védőnőnk, vagy a gyermekorvosunk véleményét a megfelelő babafürdető, babafürdető gél kiválasztásáról. A későbbiekben is válasszunk kifejezetten kisgyermekeknek kifejlesztett speciális babafürdetőket, mert ezek kíméletesek a baba érzékeny bőrével. Sokan esküsznek a heti 2-3 fürdetésre a baba bőrének kímélése és természetes védőrétegének védelme érdekében. Ha nem is fürdetünk naponta, fontos, hogy figyeljünk kezdetben a testhajlatok olajozására, tisztítására és a babapopsi megfelelő higiéniájára, szárazon tartására, hogy elkerüljük a kiütéseket, fertőzéseket.

4. Hogyan fürdessünk? 

Amíg a baba nem tud ülni, óvatosan alulról és elölről megtartva helyezzük félig ülő helyzetbe a vízbe. Egyetlen pillanatra se engedjük el, és a kádban a feneke alól csúsztassuk a hátára, tarkójára a kezünket, így már biztonsággal óvatosan hátradőlhet a kicsi. A szabad kezünkkel meleg vízzel, simító mozdulatokkal óvatosan végigsimíthatjuk, gyengéden megkezdhetjük a fürdetést.

A fürdetés csodás lehetőség a szülőknek a meghitt együttlétre, így nem érdemes kapkodni, hagyjuk hogy ellazuljon a baba. Ha a baba nem érzékeny rá, akár halk zenét is bekapcsolhatunk a hangulat megteremtése érdekében.

5. Kell-e babasampon? 

Ha nincs túl sok haja még a kicsinek akkor nem kell külön babasampont használnunk és elég a fürdés végén áttörölni a baba fejét, hogy ne ázzon-fázzon feleslegesen a fejbőre a fürdés teljes időtartama alatt. Nem kell rettegni attól sem, ha a babának egy kis víz megy a szemébe. Ha mi nyugodtak vagyunk, ő is természetesnek tekintheti a helyzetet. Amikor a baba haja dúsulni kezd, akkor már érdemes babasampont választanunk. Amennyiben a koszmót akarjuk eltávolítani, olajjal vagy az arra kifejlesztett speciális koszmó elleni termékkel mossuk a fejbőrét. Ezügyben kérjük ki a védőnőnk, vagy a gyerekorvosunk tanácsát!

6. Készítsünk elő mindent!

A törölköző, a babafürdető, a babaolaj, a vattakorong, a baba minden szükséges bőrápoló terméke legyen kéznél, hogy ne kelljen fél kézzel kapkodnunk. Ha van rá mód a törölközőt még a fürdés előtt kicsit felmelegíthetjük a fűtőtesten (téli időszakban). Ha mégis elfeledkeznénk valamiről, nincs tragédia – a legfontosabb az, hogy ne hagyjuk egyedül a gyermeket egy pillanatra sem!

 

+1. Babamasszázs

Ha végeztünk a fürdéssel, és a kisbabát óvatosan, törölközőbe bugyolálva a pelenkázóra (vagy a megszokott pelenkázó helyére) emeltük, kihasználhatjuk az alkalmat babamasszázs elvégzésére, amelyet a védőnőtől, vagy más szakembertől könnyedén elsajátíthatunk.