A lakosság 20-30 százalékát érintik az érproblémák, ám míg egy részük csupán szépséghiba, addig az előrehaladottabb főtörzsi visszérbetegségeket nem szabad elhanyagolni, mert lábszárfekély, trombózis vagy esetleg tüdőembólia veszélyének tesszük ki magunkat. Enyhe panaszok esetén az életmódváltás, a visszeres lábak helyi kezelése, bizonyos visszérkrémek, kompressziós harisnya viselése, lézeres kezelés, injekciós kezelés, súlyosabb esetben sebészeti beavatkozás segíthet.
Pontosan mi a visszér?
A visszerek akkor fordulnak elő, amikor a vénák megvastagodnak, kitágulnak és túltelítődnek vérrel. A visszeres vénák általában látványosan megduzzadnak, kiemelkednek, fájdalmassá és kékes-lila, vörös színűvé válnak.
A verőerek a szív irányából szállítják az oxigénben dús vért, míg a visszerek feladata a széndioxiddal teli vér elszállítása a szövetek felől. Amikor ezek az erek kitágulnak és nem megfelelően kezdenek működni, akkor beszélhetünk visszérbetegségről. Legtöbbször a vér áramoltatásáért felelős billentyűk kezdenek el hibásan működni. A billentyűk nem záródnak megfelelően így nem indul el a szén-dioxiddal telt vér elszállítása és a vér pangani kezd az erekben, ami a vénák megvastagodását és tágulását eredményezi.
A nőknél gyakoribbak a visszerek és elsősorban a combokon és a lábszárakon jelennek meg.
A visszeresség típusai és tünetei
A kidudorodó, vastag, kacskaringós erek esetén a főtörzsi visszerek meghibásodott működése áll a tünet hátterében. Ez a tünet feltétlen szakorvosi konzultációt és kezelést igényel.
A visszeres láb tünetei, lehetséges szövődmények
- duzzanat
- elszíneződés
- fájdalom
- nehézláb érzés
- viszketés
- lábzsibbadás
- lábszárfekély, vérzés, fertőzés
A kevésbé látványos retikuláris vénatágulatok, a seprűvénák és a pókhálószerű erek elsősorban kozmetikai problémát jelentenek, ám ezeket is érdemes időről-időre szakorvossal ellenőriztetni!
A visszérbetegség megelőzése és kezelése: az álldogálás elhagyása és kompressziós kezelés
A szakorvossal való konzultáció határozza meg a visszeres panaszok kezelését.
Életmódbeli változtatások biztosan segítenek megelőzni az érpanaszokat és támogatják a kezelést is.
Életmódbeli változtatások visszér megelőzésére és kezelésére
- A túlsúly leadása, a testsúly normalizálása
- Mindennapos testmozgás
- Rugalmas, vagy kompressziós zokni, harisnya viselése, amelyet a szakorvos javasolhat és felírhat
- Szív- és érrendszert támogató étrend követése - zsírszegény, azonban omega-zsírsavakban gazdag étrend követése.
- Dohányzás és alkoholfogyasztás elhagyása
- Ha szükséges a keringési rendszert támogató étrend-kiegészítő készítmények szedése szakorvosi javaslatot követően
- Próbáljuk kerülni a hosszabb ideig tartó állást és az egymásra tett lábakat ülés közben!
Gyógyszeres kezelés
A szakorvos javaslatára kapható visszérproblémákra alkalmazható készítmények is nagyban hozzájárulhatnak a tünetek csökkentéséhez. A helyileg alkalmazható visszérkrémek és kenőcsök csökkenthetik a láb duzzadtságát és az erek gyulladását, míg egyéb gyógyszerek az érfalat erősíthetik. Vízhajtók, véralvadásgátló szerek és fájdalomcsillapítók is segíthetik az érpanaszok kezelését.
Lézeres kezelés
A kisebb (2 mm-nél vékonyabb) kitágult ereket vaszkuláris lézerkezeléssel zárják el, amelyek néhány hét alatt felszívódnak, majd eltűnnek.
Injekciós kezelés
A 2mm-nél vastagabb erek a szlerotizáló anyag hatására begyulladnak és összetapadnak a kompressziós harisnya viselése segítségével, majd néhány héten belül eltűnnek.
Sebészeti kezelés
A sebészeti kezelés során a kitágult ereket apró bemetszéseken át eltávolítják.
Súlyos nagyfokú visszeresség esetén feltétlenül megfontolandó a műtét a további szövődmények elkerülése érdekében.
Visszeres láb masszírozása
Enyhe visszeres panaszok esetén a nem túl erős masszírozás pozitív hatású lehet a vérkeringés felpezsdítésére, ám súlyosabb esetekben a masszázs tilos, mert elősegítheti a trombózis bekövetkeztét. Kérjük ki szakorvos tanácsát, amennyiben visszérbetegség mellett masszázs kezelés igénybevételét tervezzük!