Az emberi szervezet számára legfontosabb tápanyagok sorában előkelő helyet foglal el az omega-3 zsírsav, amit többek között a halolajon keresztül tudunk bevinni a szervezetünkbe. Az omega-3 számos különböző fronton támogatja a testünk megfelelő működését, a hiánya pedig akár súlyos betegségekhez is vezethet. Éppen ezért fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a bevitelére – ha a táplálkozással nem megy, akkor táplálékkiegészítők útján.
Mi az a halolaj?
A halolajat – ahogy arra a neve is utal – az olajos halak szöveteiből nyerjük ki. Na de milyen is az az olajos hal? A hidegebb tengerekben a víz hőmérsékletéhez alkalmazkodva zsírosabb halak élnek, ők a halolaj elsődleges forrásai. Ha rendszeresen eszünk olajos tengeri halat, magunk is gondoskodhatunk a megfelelő mennyiségű bevitelről, de legyünk őszinték, ezt csak kevesen teszik meg. Szerencsére azonban kiváló étrendkiegészítők állnak rendelkezésre, amik tartalmaznak halolajat, így omega-3 zsírsavat is.
Mire jó az Omega-3?
Az omega-3 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírsavak, a szervezetünk pedig nem tudja magától előállítani ezeket – marad tehát az a lehetőség, hogy gondoskodunk róla, hogy megfelelő mennyiségben juttassuk a szervezetünkbe.
Az omega-3 hatásai
Ha kellő mennyiségű omega-3 jut a szervezetbe, akkor hosszútávon képes csökkenteni a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A jelenlétében kisebb valószínűséggel alakul ki depresszió, magas vérnyomás, daganatok, ADHD, ízületi bántalmak, ekcéma. Támogatja emellett a fogyást, a termékenységet, a várandósságot, valamint általánosan jobb közérzetet, magasabb energiaszintet biztosít.
Az omega-3 mellékhatásai
Sajnos még egy ilyen szuper tápanyagból is megárthat a sok, vagyis az omega-3-at is túl lehet adagolni. Ebben az esetben pedig a hatás éppen ellentétes lesz azzal, amit szeretnénk elérni. A napi mennyiség fölötti fogyasztás kifejezetten gyengíti az immunrendszert, sőt, vérzéseket is okozhat például a fogíny és az orr területén. Kórosan lecsökkenhet a vérnyomás, alvászavarok alakulhatnak ki, megnőhet a vércukorszint.
Az omega-3 szedése
Persze jogosan merül fel a kérdés, hogy mennyi az annyi, vagyis mennyi omega-3-at lehet szedni, hogy a pozitív hatásai érvényesüljenek, de semmiképpen se adagoljuk túl? Általában elmondható, hogy napi 250 mg hatása már érződik, de bizonyos esetekben akár 1500-2000 mg is javasolt. Eddig a mennyiségig tehát teljesen biztonságos, de orvosi kontrollal olykor akár 5000 mg-ig is el szoktak menni.
Hacsak nem eszünk tengeri halat tengeri hallal, valószínűleg ezzel nem fogjuk túlzásba vinni a mennyiséget, és ha a táplálékkiegészítők adagolási útmutatóját betartjuk, azokkal sem tudunk túllőni a célon.
Halolaj gyerekeknek
A halolaj gyerekeknek nagyon fontos, ahogy a benne lévő omega-3 zsírsav is, hiszen az omega-3 zsírsav fejlődésükhöz nagymértékben hozzájárul:
- erősíti az agyi funkciókat,
- támogatja az immunrendszert,
- hozzájárul a kognitív fejlődéshez,
- megelőzi a gyerekeknél sajnos nem ritka ekcéma kialakulását.
Halolaj kapszula terhesen
A halolaj kapszula szedése várandósan leginkább a baba egészséges fejlődése miatt szokott felmerülni, ugyanis már magzati korban is támogatja az idegrendszer kialakulását, a kisbaba egészséges fejlődését. Vannak halolaj tartamú táplálékkiegészítők, amik várandósan is biztonsággal alkalmazhatók, de ebben az állapotban célszerű egyeztetni orvossal, mielőtt bármit is elkezdünk szedni!