Az antioxidánsok szerepe az immunrendszer erősítésében vitathatatlan. Az immunerősítő vitaminok, antioxidánsok a szabadgyökök megkötésével megelőző szereppel bírnak egyes egészségügyi problémák kialakulásában, de az öregedés ellen is hatékony mikrotápanyagok. Jó hír, hogy nemcsak antioxidáns vitaminokkal, de természetes antioxidánsokkal, különböző zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával is támogatható a szervezet, erősíthető az immunitás. Nézzük, mik az antioxidánsok, és milyen antioxidáns ételeket tudunk az étrendünkbe illeszteni!
Mik az antioxidánsok?
Az antioxidánsok vegyületeket takarnak, melyek a szervezetben zajló oxidatív folyamatokat képesek késleltetni, gátolni. A káros szabadgyökök a testünkben számos helyen és módon kifejtik káros hatásukat, gondoljunk csak a bőr öregedésére, a kardiovaszkuláris betegségekre, akár súlyosabb esetben daganatos betegségekre!
Az antioxidánsok feladata a szervezetben keletkező szabadgyökök semlegesítése. Ezek anyagcsere-folyamatok, stressz vagy más külső környezeti hatás miatt alakulnak ki és magas mennyiségben káros hatásúak az élő sejtekre. Sejtkárosodást, akár komolyabb betegségeket is okozhatnak a szabadgyökök, melyek legjobb ellenszere az antioxidáns!
Antioxidánsok csoportosítása
Az antioxidánsok csoportosítása:
- endogének: a szervezet által termelt antioxidánsok
- exogének: külsőleg, táplálékból felvett antioxidánsok
A legismertebb antioxidáns vitaminok:
- aszkorbinsav, vagyis C-vitamin
- retinol vagyis A-vitamin
- tokoferol vagyis E-vitamin
- vitamin jellegű antioxidánsok a flavonoidok
- többszörösen telítetlen vegyületek, karotinoidok
- telítetlen zsírsavak, mint az Omega3
Antioxidánsok és az immunrendszer
Az antioxidáns jelentése, hogy az oxidatív folyamatok ellen lépnek fel, valamint ezekben a folyamatokban keletkező melléktermékek kialakulását, felhalmozódását gátolják.
Az immunrendszernek naponta ezernyi támadó tényezővel kell megküzdenie, melyek sejtkárosodást okozhatnak.
Az antioxidánsok támogatják az immunrendszert, hiszen fellépnek a káros szabadgyökök ellen, melyek sejtkárosítóak.
Antioxidánsok szerepe a szervezetben
Az antioxidánsok a szív- és érrendszer védelmében is élen járnak, de a bőröregedés, a sejtek öregedése ellen is hatékonyak.
Az antioxidánsok lassíthatják a szellemi hanyatlást, de a szem erősségében, a jó látásban is kiemelt szerepük van. Légúti betegségek, ízületi gyulladások, egyéb gyulladásos állapotok esetén is ajánlott nagyobb mennyiségben antioxidánst bejuttatni a szervezetbe.
Mivel a zöldségek, gyümölcsök tápértéke nem mindig kiegyensúlyozott, érdemes antioxidáns vitaminokat is rendszeresen fogyasztani, hogy támogassuk a szervezetet az oxidatív stresszel szemben!
A vitaminpótlás ősszel és télen még fontosabb, ugyanez igaz az antioxidánsok bevitelére is. Ennek oka, hogy szinte folyamatosan terjednek a vírusos, bacilusos fertőzések, szeles, esős, nyirkos, hideg idő van, kevesebb napfény ér bennünket, D-vitamin tartalékaink is megcsappanhatnak és a szervezet is fokozottan ki van téve a megpróbáltatásoknak.
Antioxidánsok
Antioxidáns ételek
Antioxidáns gyümölcsök közül néhány:
- a bogyós gyümölcsök
- narancs
- goji bogyó
- gránátalma
- mangó
- papaya
Antioxidáns ételek:
- élénk színű gyümölcsök és zöldségek (a gyümölcsökön túl a répa, spenót, kaliforniai paprika)
- magvak, diófélék
- zöld leveles zöldségek
- teljes kiőrlésű gabonák
- fekete tea, zöld tea
- kávé
- étcsoki
- hüvelyesek
- növényi olajok
- húsok, halak
- tojás
- tejtermékek
Az antioxidáns ételek kapcsán fontos, hogy a zöldségek és gyümölcsök friss állapotukban tartalmaznak a legtöbb antioxidánst, amelyiknél van lehetőség nyersen és frissen fogyasztani, tegyük meg!
Fűszerek közül a kurkuma, oregano, rozmaring, kakukkfű is hatékony antioxidáns, ízesítsünk velük, használjunk gyakran az ételeinkben!