A C- és D vitaminokról már legtöbben tudják, hogy nélkülözhetetlen vitaminok a szervezet számára, de jóval kevesebb információnk van arról, hogy a mi a szelén hatása az immunrendszerre? Ez egy olyan antioxidáns, mely nélkül a szervezet sebezhetőbb a támadásokkal szemben. A szelén megér egy misét, de egy cikket mindenképp.
A szelén hatása az immunrendszerre
Kutatások támasztják alá, hogy a szelénhiányban szenvedő emberek hamarabb megbetegednek és gyógyulási idejük is hosszabb, mint azoknak, akiknek szervezete kellően feltöltött.
A szelén a sejtek legmélyén lévő sejtmagot képes védelmezni – ami a géneket tartalmazza- és az egyik legfontosabb ásványi anyag az immunrendszer és a máj optimális működéséhez.
A vírusok egyszerűbben replikálódnak, ha elégtelen szelén van a testben, de ha a szervezet feltöltött ezzel a mikró tápanyaggal, gátolni képes a vírusok másolódását. A fehérvérsejt képzést is támogatja, ezek pedig a szervezet „harcosai” a fertőzésekkel szemben.
A szelén hatása
A szelén immunerősítésre is kiváló, de számos más, jótékony hatással bír, többek között:
- szív és érrendszeri védelem
- védelem a vírusok és káros szabadgyökök ellen
- pajzsmirigy egészséges működésének támogatása
- meddőségi problémák (férfiaknál ondósejt vándorlási képesség növelése)
- ízületi gyulladások
- kognitív képességek javítása
- haj, bőr, köröm egészségének megőrzése
- máj védelme
- stresszkezelés
- rákmegelőzés
A szelén mellékhatása
Azt szokták mondani, hogy aminek nincs mellékhatása, annak valószínűleg gyógyhatása sem sok. A szelén mellékhatása, hogy túl nagy dózisban alkalmazva toxikus lehet (általában a napi ajánlott adag felnőtteknek 150-200 ug). Tapasztalható még túlzott bevitel esetén rossz szájszag, hányinger, hányás, hasmenés, szédülés, arcpír.
Immunerősítő termékeink
Mire jó a szelén
Ha röviden szeretnénk összefoglalni, mire jó a szelén, azt kell hogy mondjuk, hogy az egészséges immunrendszerhez nélkülözhetetlen tápanyag. Sokszor javasolják a szakemberek, hogy egyes vitaminokat, ásványi anyagokat együtt szedjünk, mert akkor felerősítik egymás jótékony hatását.
Az egyik ilyen javasolt kombináció a szelén+cink+C-vitamin, így egymás „szépítő” hatását erősítik, elsősorban a bőr, haj, körmök állapotában.
A szelén szedése kúraszerűen maximum 3 hónapig javasolt, ilyenkor naponta 50-200 ug ajánlott felnőtteknek belőle. Kimondottan szelén szedése 10 éves kor alatt nem ajánlott – kivéve orvosi rendelvényre,- de a gyermekek számára készült multivitaminok többsége is tartalmaz szelént, így a gyártói utasításban előírt adagolást betartva a vegyes étrend optimálisan kiegészíthető a szükséges vitaminokkal.
Miben van szelén
Az immunerősítő vitaminok szinte kivétel nélkül tartalmaznak szelént, de ha valaki táplálkozással szeretné bevinni a kellő mennyiséget, az alábbi zöldségek, gyümölcsök és ételek gyakoribb fogyasztása ajánlott:
- zöldségek: spenót, szójabab, káposzta, brokkoli, spárga, gomba, fekete bab
- gyümölcsök: banán, szőlő, kiwi, citrom, grapefruit, sárgadinnye, narancs, mangó, szeder. A diófélék rágcsálása is ajánlott.
- ételek: halak (főként tengeri halak), marhahús, gabonafélék (elsősorban teljes kiőrlésűek)
Persze kevesen tudjuk napi szinten tudatosan bejuttatni az összes szükséges vitamint, ásványi anyagot, antioxidánst a szervezetünkbe, ezért a tavaszi és az őszi időszakban ajánlott 1-1 kúra ezekből, akár komplex immunerősítők, akár szelén vitamin, szelén tabletta formájában.
A szelén hiány tünetei
Ha a szervezet kifogy a nélkülözhetetlen tápanyagokból, előbb-utóbb változatos tünetekkel igyekszik tudtunkra adni, hogy nem képes megfelelően működni, támogatásra van szüksége. A szelénhiány tünetei lehetnek:
- általános fáradtság, gyengeség
- pajzsmirigy alulműködés
- depressziós hangulat, koncentrációs nehézségek
- vetélés, férfi meddőségi problémák
Szelén terhesség alatt
A reproduktív rendszer zavartalan működésében is szerepet játszik a szelén. A magzatvédő vitaminok gyártói figyelembe veszik a baba és a kismama szükséges vitamin- és tápanyagigényét, ezért mindent tartalmaznak, ami kellhet.
A szelén terhesség alatt is szükséges, és a terhesvitaminok szedésével ehhez is biztosan hozzájut a szervezet.