Allergia

Mit tehetünk az allergia ellen?

2022.01.05 14:00
Mit tehetünk az allergia ellen?

Ha nem csak a múló megfázások alkalmával tapasztalunk tüsszögést és orrfolyást, nagy valószínűséggel az allergia váltja ki a panaszainkat.

Az allergia napjainkra sajnos népbetegséggé vált és csak hazánkban több millió ember életét teszi gyötrelmessé. A parlagfűre például önmagában 2 millió magyar allergiás, és hol van még a többi növény és anyag, ami sok embernél képes allergiás reakciót kiváltani.

Allergiás orrfoyását enyhítő termékeink

 

Mi az allergia?

Az allergia a szervezet téves immunválasza, ami nem más, mint egy felfokozott reakció valamilyen összetevőre (pl.: élelmiszer, pollen, állatszőr), amely normál esetben ártalmatlan lenne.

Ilyenkor olyan ellenanyagok keletkeznek a szervezetünkben, amelyek végül kiváltják az allergiás tüneteket, azaz a viszketést, nyáktermelést és a duzzanatot.

A kutatóknak egyelőre még nem sikerült kideríteni, hogy pontosan mi is váltja ki a túlzott immunválaszt, de az egyértelműen látszik, hogy az érintettek száma folyamatosan nő. Terjedésében közre játszhatnak öröklött tényezők és egyéni hajlam is, de valószínű, hogy az étrenddel és a környezeti szennyezéssel összefüggő külső hatások szerepe a leginkább meghatározó.

Az allergia tünetei

Az allergia jellegzetes tünetei többek között az orrdugulás és orrfolyás, a könnyezés és szemviszketés, a köhögés vagy tüsszögés és a kaparó érzés a torokban. Ezesetben allergiás nátháról / szénanátháról beszélhetünk. Súlyos esetben ez annyira kellemetlen lehet, hogy az ember képtelen a szabadban tartózkodni.

Az allergiás náthán túl tapasztalhatunk bőrkiütést, ekcémát, csalánkiütéseket, hasi fájdalmat, hasmenést, szájnyálkahártya eltéréseket és egyéb bizonytalan tüneteket is.

Allergia típusai

Ételallergia

Az ételallergia nem azonos az étel intolerancia fogalmával. Az inolerancia enyhébb-, közepes tüneteivel szemben ételallergia súlyos tünetekkel jár, mely a komoly bőrtünetektől, az emésztési panaszokig és a nehézlégzésig, ájulásig terjedhet. Súlyos esetben az életveszélyes állapot, az anafilaxiás sokk is kialakulhat.

Gyakori ételallerigák lehetnek:

  • Tejfehérje-allergia
  • Glutén-, azaz gabonaallergia
  • Tojásallergia
  • Igen gyakori az allergiás reakció a dióra, kesudióra, mogyoróra, szójára és az eperre is.
  • Alkoholallergia
  • Érdemes említést tenni a hisztamin-intoleranciáról, amely a magas hisztamin-tartalmú ételek fogyasztása után felszabaduló hisztamin miatt okoz panaszokat. Ezesetben nem allergiáról beszélünk, ám az allergiához nagyon hasonló tüneteket tapasztalhatunk.

Rovarcsípés-allergia

A leggyakoribb allergiás reakciót kiváltó rovarcsípésekért a méhek és a darazsak felelősek (méh- és darázsméreg allergia), de egyre jellemzőbb a szúnyogcsípések, pókcsípések helyén keletkezett kiterjedtebb allergiás reakció is, melyre olykor elég egy enyhítő hatású szer, ám súlyosabb esetben feltétlenül szakorvos segítségét kell igénybe vennünk.

Gyógyszerallergia

A gyógyszerek is okozhatnak allergiás reakciókat, amely a gyógyszermellékhatás egy fajtája lehet. Igen gyakori jelenség a penicillin-allergia. A penicillint penicillinre érzékeny baktériumok által okozott fertőzésekre alkalmazzák, például a felsőlégúti megbetegedések vagy fül-orr-gégészeti fertőzések esetén.

Macska,- kutya allergia

Sajnos a kis kedvenceinkre is adhatunk allergiás reakciókat. Nemcsak az állat szőre, hanem az állat hámpikkelyei, vizelete, széklete vagy nyála is allergizálhat.

Kozmetikumok által okozott bőrallergiák

A mindennapokban használt kozmetikumok, tisztálkodási termékek és háztartási szerek is kiválthatják a bőr allergiás reakcióit. Akár egy új öblítő is állhat a kínzó bőrviszketés, vagy bőrpír hátterében.
Igen gyakran okoz panaszokat napjainkban a fémallergia, a háziporatka-allergia és a napallergia is.

Allergia vizsgálatok

A szakorvos útmutatása alapján végeztethetünk allergia vizsgálatokat. Számos vizsgálómódszer áll rendelkezésre, amelyekből a tünetek típusa alapján választ az orvos.

  • Prick teszt – alkaron végzett bőrteszt – légúti és emésztőrendszeri tünetek esetén
  • Epicután teszt – hátra ragasztható bőrteszt – adalékanyagokra adott tünetek és fémallergiák esetén például
  • Gyógyszer-, légúti és táplálék provokációs teszt
  • Vérvizsgálatok – ételallergia, rovarcsípés-allergia esetén például

Hatásos módszerek allergiás nátha ellen

Az allergia ellen számos gyógyszer áll a rendelkezésünkre, például orr- és szemcseppek vagy tabletták, de természetes módszerek is a rendelkezésünkre állnak a tünetek enyhítésére!

Allergiás orrfoyását enyhítő termékeink

 

Öblítsük ki az orrunkat sós vízzel

A pollenallergia és a nátha ellen is jó megoldás az orrüreg sós vizes öblítése, amivel eltávolíthatóak a nedves nyákrétegen megtapadt allergén anyagok.

Igyunk csalánteát

A csalánban természetes antihisztaminok vannak, amik segítenek normalizálni a szervezetünk hisztamin szintjét, ezzel pedig csökkenhetik a túlérzékenységi reakciókat.

Igyunk borsmenta teát

Az aromás fűszernövény teája légúttisztító, gyulladáscsökkentő hatású, így nem csak a nátha ellen nyújt természetes megoldást, hanem enyhíti az allergiával járó köhögést és orrdugulást is.

Együnk probiotikumokat

Egyre több bizonyítékot találnak a tudósok arra, hogy a bélrendszerünkben található jótékony hatású baktériumoknak nemcsak az egészségünk megőrzésében van hatalmas szerepe, hanem a szénanáthával és allergiával összefüggő kellemetlen tüneteket is csökkentik.

Kiváló probiotikum forrás például a kefir, a natúr joghurt, a kovászos uborka és a savanyú káposzta.

Együnk több C-, E-, és D vitamint

A C vitamin erős antioxidáns, amit természetes formájában számos zöldség-gyümölcs is tartalmaz, de szedhetjük táplálékkiegészítő formájában is. Kutatók szerint a szénanáthás tünetek eredményes csökkentéséhez napi 2g=2000 mg C-vitaminra van szükségünk. Az allergia tüneteinek csillapításában az E-vitamin is segíthet, mert megnyugtatja az immunrendszer azon részeit, melyek az allergiás válaszreakciókért, így a tünetekért is felelősek.

A D-vitamin is szerepet játszik a szervezet immun működésében, valamint csökkenti a gyulladásos folyamatokat.

Ügyeljünk a tisztaságra

Az otthonunkban, a ruhánkon, a hajunkban, az ágyneműnkben könnyen összegyűlhetnek a légúti allergiát okozó pollenek ezért érdemes gyakran lecserélni az ágyneműhuzatot és naponta porszívózni. Allergiás időszakban minden este mossunk hajat és lehetőség szerint csak hajnalban, vagy késő este szellőztessünk.

Allergia gyógyszerek

Komolyabb tünetek esetén érdemes szakemberrel konzultálni, aki nagy valószínűséggel gyógyszeres kezelést fog javasolni.

Több kifejezetten allergia elleni gyógyszer áll rendelkezésre, amelyből kiválasztható a legmegfelelőbb megoldás. Az allergia elleni orrspray-k sokaknak nyújtanak hathatós segítséget, amelyek aktív hatóanyagukkal pillanatok alatt és tartósan lelohasztják a nyálkahártya duzzanatot és felszabadítják az orrjáratokat. A kínzó allergiás szemtüneteket több szemcsepp is enyhítheti, érdemes azokat is kipróbálni.

Allergia ellen hosszabb távú gyógyulást az immunterápia is hozhat, de aranyszabályként egyet kell értenünk azzal a megállapítással, hogy minél kevesebb lehetőséget adunk az allergéneknek, hogy a szervezetünkbe kerüljenek, annál enyhébbek lesznek a panaszaink, és annál hatékonyabbak lehetnek az allergia elleni gyógymódok is.