Bőrbetegségek

A legfontosabb tudnivalók a herpeszről

2022.05.12 15:49
A legfontosabb tudnivalók a herpeszről

Egyesek egész életükben visszatérő herpesszel küzdenek, míg mások látszólag soha nem kapják el. A herpes simplex vírus 8 típusa közül kettő az emberek között legelterjedtebb vírusok közé tartozik, és kellemetlen tünetekkel, illetve tünetmentesen is lejátszódhat.  A következőkben olvashat a  herpesz típusairól, tüneteiről és a herpesz kezelési módszereiről - krémekről, gyógyszerekről.

A herpesz vírusok nemcsak az ajkakon megjelenő sebekért felelnek, de igen gyakori a nemi szerveket érintő genitális herpesz. A herpeszvírusok egy másik csoportja okozza a bárányhimlőt és az övsömört is. 

 

A vírust az emberek nagy része már egészen kisgyermekkorban elkapja, majd akár hosszú éveken át is megbújhat észrevétlenül a szervezetben. 

 

A vírus bármikor aktiválódhat bizonyos belső-külső körülmény hatására, amely az immunrendszer gyengülését okozza. 

 

Habár a hordozó egyének nagy része tünetmentesen vészeli át a fertőzést, ők sajnos épp olyan intenzíven képesek továbbadni a vírust, mint a tünetes fertőzöttek. 

 

Herpesz elleni készítmények

 

A herpesz leggyakoribb típusai

 

Habár a  HSV-1 és a HSV-2 típusú herpes simplex vírus is okozhat ajak-, valamint genitális herpeszt, a HSV-1 felelős elsősorban az ajakherpeszért, míg a HSV-2 a genitális herpeszért.



A HSV-1 - az ajakherpesz 

 

Ez a típus a felelős az orr- és száj környékén és ritkább esetben nemi szerveken megjelenő fertőzésért. A HSV-1 vírus elsősorban a közvetlen bőrkontaktus és nyál útján terjed. 

A lappangási idő 4-7 nap lehet, amit égő viszkető érzés követ, majd megjelennek a piros, gyulladt foltok amelyek gyorsan víztiszta, később zavaros hólyagocskákká válnak. A hólyagok pár napon belül kifakadnak és kifekélyesednek

A teljes gyógyulás 1-2 héten belül megtörténik. 

Aktív fertőzés esetén a környéki nyirokmirigyek megduzzadhatnak, illetve bakteriális felülfertőződés esetén még nehezebb a gyógyulás.

Az első (primer) fertőződés esetén a legintenzívebbek a tünetek.

 

A HSV-2 - a genitális herpesz 

 

A HSV-2 (herpes simplex vírus)  többnyire felelős a genitáliákon (nemi szerveken) megjelenő fájdalmas hólyagocskákért. A lappangási idő 20 nap is lehet. A kiütés a nemi szerveken, a végbélnyílásnál és a környező területeken jelenik meg, olykor a húgycsövet, nőknél pedig a hüvelyt és a méhnyakat is érintve. Ez a fertőzés szexuális érintkezéssel terjed. 



További herpesztípusok

 

A herpes simplex egyik csoportja, a varicella-zoster vírus okozza a bárányhimlőt, az övsömört, egy másik, az Epstein-Barr vírus pedig a mononukleózis egyik fő kiváltó oka lehet. 

A várandósokra különösen veszélyes citomegalovírus (CMV) is a herpes vírusok családjába tartozik. Normál esetben ez nem okoz gondot, ám magzati károsodást okozhat, ha a kismama a várandósság alatt fertőződik meg.

A herpesz fellángolásának okai

 

A gerinckörnyéki idegdúcokban megbúvó herpesz számos ok miatt fellángolhat. Ezek az okok gyakran legyengítik az emberi immunrendszert, így a szervezetet könnyebben legyűri a vírus. 

 

A fellángolás tehát megtörténhet, ha valamiféle gyulladás alakul ki a szervezetben, vagy kórokozó támad rá. 

 

Komolyabb hormonális változások esetén is gyakran megjelenik a herpesz - várandósság, menopauza vagy a menzesz időszaka alatt is gyakoribbak a kínzó herpeszes tünetek.

 

Ugyanakkor sokszor egy-egy egyszerűbb ok áll a herpesz kiújulása mögött. 

Ilyenek a következők: 

  • gyomorrontás, csípős ételek
  • erős napsütés hatására
  • stresszes időszak
  • fogorvosi, vagy szájsebészeti kezelés

Herpesz kezelése: krémek, gyógyszerek

 

A WHO által is ajánlott, vírusellenes gyógyszerek - mint az acyclovir, a famiciclovir és a valacyclovir -  segíthetnek  enyhíteni a tünetek súlyosságát és a megjelenésük gyakoriságát, de sajnos nem gyógyítják meg a fertőzést.

 

A viszkető, égő tünetek már a hólyagok megjelenése előtt jelzik a bajt. Már ekkor bizonyos herpesz vírus elleni készítményeket, krémeket használhatunk, amelyek megelőzhetik a hólyagok megjelenését

 

Konzultáljunk szakorvossal, aki javasolhat megfelelő vény nélkül kapható készítményt, gyógyszert, vagy felírhat vényköteles gyógyszert, ha szükséges akár rendszeres szedésre is.

 

A hólyagok megjelenése és felszakadása után szárító és fájdalomcsillapító készítményeket érdemes használni. 

 

Tilos a hólyagokat kiszúrni, a sebeket elkaparni, vagy bármilyen más módon piszkálni, mert ezzel csak a felülfertőződés kockázatát növeljük, valamint a bőr hegesedését idézzük elő.

Herpesz elleni készítmények

 

Megelőzhető-e a herpesz?

 

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, a rendszeres mozgással  és a megfelelő mennyiségű pihenéssel erősíthetjük, egyensúlyban tarthatjuk az immunrendszert, csökkentve ezzel a herpesz kiújulásának a kockázatát.

 

Egyéb megelőzési praktikák

 

  • Kerüljük a fertőzöttekkel való testi kontaktust, ha lehetséges
  • Szexuális érintkezés esetén védekezzünk óvszerrel
  • Mossunk kezet mindig mielőtt a szemhez, szájhoz nyúlunk, amennyiben herpesz fertőzés áll fenn
  • A herpesz megelőzéséért és a gyógyulás érdekében is érdemes fokozott C- és D-vitamin, valamint cink tartalmú ételeket fogyasztani, vagy C-D-vitamin és cink tartalmú étrend-kiegészítőket bevetni.
  • Ne használjunk másokkal közös evőeszközt, poharat vagy smink eszközöket
  • Ne használjunk másokkal közös ruhadarabokat, törölközőt